UFO ve Vrchlabí? Kachna!

Server tn.cz se opět vyznamenal. V článku nazvaném Ve Vrchlabí řádilo UFO, máme video splácal jeden z redaktorů doslova páté přes deváté a z běžných jevů udělal senzaci.

„Starší manželé spatřili v pondělí v noci ve Vrchlabí záhadný jev. Zůstal po něm tmavý kruh s houbami v místní školce,“ uvádí perex příspěvku. Pravda je ale někde jinde.

Jev, který natočili manželé Pešinovi, se dá totiž snadno vysvětlit. Jednoznačně jde o létající lampion – tedy o pytlík z impregnovaného (obvykle červeně zbarveného) papíru, který je na obvodu vyztužen tenkým drátem. Uprostřed drátěné výztuže je očko, do něhož se zachytí tableta z hořlavého materiálu. Po zapálení tablety se pytlík naplní horkým vzduchem a lampion může letět.  

Jak během několika pokusů vyzkoušeli badatelé z projektu Záře, lampion vydrží ve vzduchu téměř 10 minut, za tu dobu uletí (dle síly větru) i několik kilometrů a za letu i prudce „manévruje“. Na první pohled se tedy NEjedná o neznámý jev, tedy UFO. Více se dočtete například TADY.

Stejné je to i s houbovými kruhy, které vytváří podhoubí několika druhů hub. To ostatně zná každý, kdo častěji vyráží do přírody.

Uvedené jevy jsou tedy dávno na desítkách jiných shodných případů vysvětlené, v žádném případě spolu nesouvisí a není na nich nic vůbec nic záhadného.

9 komentářů na “UFO ve Vrchlabí? Kachna!”

 1. co to psalo za hňupa? houbařím už 30let a myslím, že víc než dost, ale takto pravidelný kruh hub a rozdílné trávy jsem ještě nikdy neviděl a nejen já.

 2. Vladimír Šiška

  Milý anonymní hňupe (vidím, že máte tento titul rád, tak jej používám). Zkuste se zeptat jakéhokoliv mykologa, když vám 30 let nebylo nic platné. Není to vůbec nic nic vzácného ani tajemného. Podhoubí (to je to, co z hub nevidíte) se totiž u některých hub rozrůstá v kruzích a odebírá živiny z půdy, takže se pak tráva barví jinak nebo dokonce vymizí a tvoří se trávou neporostlý prstenec. Pokud ale myslíte, že co jste neviděl – neexistuje, pak vám asi není pomoci.

 3. No, ten kruh tam už byl několik dní, vědí o tom učitelky i rodiče, kteří děti vodí do školky. Nejdřív se myslelo, že tam někdo něco do kruhu vylil, pak tam ale vyrostly houby. To jen na Nově z toho udělali, že se kruh náhle objevil.

 4. Ladislav Hagara – Atlas hub (vyd. Neografie – 1993) – cituji:
  Plodnice některých lučních i lesních druhů vyrůstají v pravidelných, někdy uzavřených, častěji však neúplných kruzích (např. půlkruzích). Tyto útvary, nazývané čarodějné kruhy či čarokruhy, vznikají rovnoměrným rozrůstáním podhoubí. Plodnice se tvoří pouze na vnějším obvodu kruhu, který je často zřetelný už z dálky. Některé druhy hubtotiž vytvářejí na obvodu kruhu vybledlé nekrotické pásmo. Je to pruh zaschlé, odumřelé, jakoby sešlapané trávy. Kruhovité usýchání půdy a jiných bylin prokazuje, že pod povrchem půdy je bohatě rozrostlé podhoubí, které odebírá zeleným rostlinám téměř všechnu vláhu. U jiných druhů se na vnitřním obvodu kruhu současně vytváří tmavozelený prstenec bujnějšího travního porostu, rovněž dobře vyditelnýz větší vzdálenosti, zejména při pohledu z kopce. Příčinou je vyšší přísun dusíkatých látek z houby do kořínků trav. Pokud je takový tmavozelený pruh přítomen, houby jsou ukryty přímo v něm.
  Čarodějné kruhy dosahují většinou v průměru 1-6m, zřídka až okolo 20m, vyjímečně i více. Ve Francii byl pozorován čarodějný kruh strmělky veliké o průměru 300m!Ročně se obvod kruhu posunuje o 10 až 50 cm. Podle těchto přírůstků se dá vypočítat i přibližný věk čarodějného kruhu. Například zmíněný 300 metrový kruh rostl minimálně 700let……… U nás tvoří čarodějné kruhy asi 100 druhů hub, např. špička obecná, různé druhy čirůvek, žampionů, strmělek, šťavnatek atd…………..

  Zdroj: grimoar.cz

 5. Super příspěvek,mykologická zkušenost spojená s UFO.
  No řekněte není ufo báječné,když nosí houby.Zkusím to napsat ještě lépe.Škoda,že jsem to neviděl na vlastní oči.
  Levé mám trochu tupozraké,takže bych nalevo viděl houby a napravo by mne ufo houby zajímalo,když bych první viděl houby.Ale kdyby mělo ufo tvar pánvičky,tak už bych si myslel něco o ráji a nezměrném štěstí.
  Pointa:I ufo se může hodit k houbaření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*