Area 51 – co se tam nachází?

Bylo to nejtajnější místo v celých Spojených Státech. Základna byla tak tajná, že až do 80. let minulého století nebyla ani na mapách a její existenci vláda USA popírala. Byla tak utajovaná, až se stala slavnou. Co všechno na tomto proslulém místě bylo  a co tam tak asi může být dnes? S jistotou víme, že se tam testovaly nejnovější letadla i zbraně. A co dál? Mimozemské technologie, nebo snad samotní mimozemšťané?

 

 

Testovalo se zde opravdu všechno možné. Málokdo ví, že hned po 2. světové válce se zde jen o pár desítek kilometrů na severovýchod testovaly jaderné zbraně a dodnes se zde ukládá i vyhořelé palivo z jaderných elektráren. Rozlehlá poušť v Nevadě s vyschlým slaným jezerem Groom byla ideálním místem pro zřízení tajné střelnice a letecké základny.

Mapka umístění základny. (Wikipedia)

Nová tajná základna byla postavena v těsném sousedství rozlehlé základny vojenského letectva (USAF) Nellis a dostala nicneříkající název: Area-51. Utajování bylo od začátku až paranoidní a dnes to možná zní jako letecká latina – ale podle vyprávění jednoho z pamětníků si nasazovali piloti testovaných letadel plastikové gorilí masky. Když pak úplně „náhodou“ zabloudil někdo ze zvědavých pilotů z okolí nad zakázanou oblast a vyprávěl co viděl – prý tam létají letadla bez vrtule a řídí je opice – nikdo jim nevěřil.

 

A-12 Oxcart. (Wikipedia)

V padesátých letech se zde úspěšně vyvíjely špionážní výškové letouny U-2 a o něco později např. špičkové letouny A-12 Oxcart, předchůdce dosud nepřekonaných třímachových SR-71 Blackbirdů. A opět další utajování. Američané měli samozřejmě přesný „jízdní řád“ sovětských špionážních družic, a proto vytahovali utajované prototypy je ve chvílích, kdy bylo „čisté nebe“. Přesto se ukázalo, že Sověti mají nějaké povědomí alespoň o uspořádání letounu A-12. To proto, že sovětské družice začaly používat infračervené snímkování a zachycovaly i obrys letounu, který byl mezitím již uklizen do hangáru. A následovalo protiopatření: technici vyrobili několik maket reálných letounů, ale i vyfantazírovaných letadel jako ze sci-fi, vyrobených  z překližky a umisťovali je na plochu. Opatření ještě vyšperkovali teplomety, kterými ohřáli plochu pod „motory“ makety. A testovalo se dál. Následovaly další prototypy, na jejichž základě pak byly vyvinuty letadla F-117 a B-2 a zřejmě i další.

První stealth letoun F-117 Nighthawk. (Wikipedia)

Je jasné, že prototypy letadel, které se zde testovaly, se sériové výroby a tedy i odtajnění dočkaly obvykle až po deseti nebo patnácti letech. Není tedy divu, že byly náhodnými svědky označovány za UFO. A tady si každý vzpomněl na nejznámější událost, spojenou s UFO (tehdy spíš pod názvem létající talíře), kterou byla havárie neznámého objektu v Roswellu v roce 1947. Co se tam tehdy stalo dodnes nikdo pořádně neví, o to více však o té události koluje historek. Faktem je, že trosky (a možná prý i těla) po této havárii byly rychle odklizeny a více je nikdo neviděl. To vede ke spekulacím, že se na základně Area-51 zkoumají vzorky po havárii (haváriích?) UFO, tedy v tomto případě spíš mimozemských strojů, než neidentifikovaných objektů. Fantazie konspirátorů je živena zájmem médií i veřejnosti. A tak se v roce 1995 objevil slavný film s pitvou mimozemšťana, který měl být jedním z pilotů létajícího talíře havarovaného v Roswellu. Co naplat, že se film ukázal být podvrhem, legenda žije dál.

Robert „Bob“ Lazar. (Wikipedia)

V roce 1989 v televizi Klas (pobočka CBS v Las Vegas) vystoupil člověk pod jménem Robert Lazar, který tvrdil, že v Area-51 pracoval. A že v tajném podzemním zařízení S-4 poblíž jezera Papoose zkoumal létající talíř získaný od mimozemšťanů, nebo snad vyvinutý podle jejich technologií. Bohužel neudržel uzdu své fantazie a vysvětloval, že celá technologie je založena na těžkém prvku s atomovým číslem 115, který je stabilní. Jenže věda už došla trochu dál a víme, že to je nesmysl, stejně jako jeho vyprávění, jak se s pomocí tohoto prvku vytváří antigravitace.

 

Městečko Rachel poblíž základny Area 51.

Na přelomu století už byla základna známá a slavná po celém světě. Vystupovala i v několika vědeckofantastických filmech a na internetu bylo o ní napsáno mnohonásobně víc, než je o ní skutečně známo. V nedalekém městečku Rachel je nyní celá řada restaurací, hotelů a různých turistických atrakcí, spojených s touto základnou. Přesto je základna stále důkladně střežena a hlídána. Není sice oplocena, ale všechny přístupové cesty jsou opatřeny výhružnými cedulemi se zákazem fotografování a hrozbou střelby při neuposlechnutí zákazu vstupu. Ti, kteří se přesto pokusili dostat dovnitř, se přesvědčili, že se s nimi ostraha základny nijak nemazlí. Ihned po překročení hranice a identifikaci citlivými senzory (které prý dokonce umí rozlišit člověka od zvířete), byli nešetrně zdrženi (někdy i na několik dní) a přinuceni zaplatit opravdu „mastnou“ pokutu.

 

Výstražné tabule u hranic základny. (fox8.com)

Nedávno se na sociální síti Facebook objevila událost, která vyzývá k masovému vpádu nadšenců do této přísně střežené základny. Pod názvem Storm Area 51 se k události prý přihlásilo asi 2 miliony lidí s představou, že tolik lidí nemohou stráže zadržet. Není jasné, kolik lidí vezme tuto výzvu vážně, nakonec její autor jí už odvolal s tím, že šlo jen o žert. A tak v pátek 20. září, kdy má akce proběhnout uvidíme…

Plán „útoku“ na základnu. (Facebook)

Osobně myslím, že cokoli bylo na této základně opravdu tajného, je už dávno pryč, ostatně do 20. září je k odstěhování docela dost času. Pokud jsem si všiml, na základně se v posledních letech pohybují především letadla ruské výroby a je vcelku jasné, že se zde testují jejich vlastnosti a schopnosti. K čemu tedy 20. září dojde?

 • Smutné by bylo, kdyby vpád na základnu byl míněn vážně a došlo by ke střelbě. Podle amerických zákonů i varovných cedulí je to možné.
 • Mírnější by bylo použití neletálních (neusmrcujících) zbraní – gumových projektilů, slzného plynu, popřípadě některých nově vyvíjených prostředků, např. akustických nebo mikrovlnných zbraní.
 • Ekonomicky zajímavé (pro základnu) by bylo také použití uspávacího plynu nebo podobného prostředku, kdy by se účastníci po probuzení řadili do fronty k zaplacení pokuty.
 • Vtipné by bylo, kdyby na základně, kde se už nic tajného nenachází, uspořádali den otevřených dveří a prodávali zde limonádu a hamburgry.

Odkazy:

Area 51

Amerika odtajňuje legendární Oblast 51. Skutečně tam měli „UFO letouny“

Oblast 51

Zaplaví tajemnou Oblast 51 statisícový dav Američanů? Budeme se bránit silou, varuje vtipálky armáda USA

 

8 komentářů na “Area 51 – co se tam nachází?”

 1. Dobrý den,
  nemyslím, že se tam nic tajného nenachází. Spiklenecké teorie o UFO, pitvaných mimozemšťanech apod. jsou samozřejmě nesmysl (už proto, že pokud by se čistě hypoteticky – čemuž nevěřím – skutečně nějací LGM vypravili na Zemi, byla by jejich technologie natolik odlišná, že by ji stěží bylo možno zkoumat nebo dokonce kopírovat /k čemu by bylo bratrům Wrighovým, kdyby se dostali k nepoškozenému např. F-22? – a to jde o pozemskou techniku pokročilejší o pouhých sto let/).
  Area 51 ale může být stejně jako v minulosti využívaná k testům zcela pozemských perspektivních strojů, nebo – jak uvádíte i v článku – techniky potenciálního protivníka.

 2. Jako místo k odvedení pozornosti od skutečně tajných (z nejrůznějších důvodů) míst se oblast už osvědčila!
  To nejdůležitější má být velmi hluboko pod zemí. Bodejť by se tím chlubili…

 3. Je možné, že element 115 může být stabilní. Četl jsem článek, kde nějací fyzici připouštějí tuto možnost a vysvětlují jak by k tomu mohlo dojít. Za nějaký čas se může ukázat, že měl Lazar pravdu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*