Aktualizováno: K Zemi se řítí vysloužilý satelit!

K Zemi se řítí vysloužilý satelit! Toto je nejmírnější podoba titulků, které se snaží upoutat čtenáře a získat co největší počet kliknutí na článek. O co vlastně jde? Družici UARS vypustil v roce 1991 americký raketoplán Discovery a po několik let měřila stav ozónuí a teplotu ve stratosféře. Nyní dosloužil, NASA nad jeho řízením ztratila kontrolu a čeká ho tedy zánik v atmosféře.

Z šestitunové družice pravděpodobně neshoří asi 500 kg trosek, které dopadnou na Zemi rozprostřené na území o délce asi 800 km. Protože sestup satelitu není pravidelný a ovlivňuje ho tzv. kosmické počasí (tedy proměnlivá hustota vrchních vrstev atmosféry, které družici zbržďují), nikdo zatím neví, kdy – a tedy i kde přesně trosky setelitu dopadnou. Přesto pravděpodobnost, že by některá z trosek mohla způsobit škody, nebo dokonce zasáhnout člověka je velmi nepatrná.

Přesto však nám zanikající družice může poskytnout velmi pěkné nebeské divadlo, pokud k zániku dojde alespoň v naší blízkosti. Efektní průlet rozpadajících se hořících trosek družice může být mnoha lidmi také považován za UFO.

Podle posledních informací má dojít k zániku v pátek 23.září kolem 22.36 našeho času ovšem s přesností plus-minus 20ti hodin.

Polohu satelitu UARS můžete sledovat on-line ZDE

Satelit nakonec spadl prakticky zřejmě nepozorován. K jeho zániku došlo v sobotu okolo 6.hodiny ranní našeho času v oblasti nad Tichým oceánem mezi Havají a pobřežím Oregonu. Většina trosek tedy zřejmě spadla do oceánu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*