Aktuality 42.týdne

Očekává se zánik družice ROSAT – kam asi spadne? V první dekádě listopadu se po celé zemi bude konat Týden vědy a techniky. 21. října  se nad Čechami objevila noční svítící oblaka. Přednáška o UFO v Prostějovské hvězdárně. To jsou události 42. týdne roku 2011.

Očekává se zánik družice ROSAT

Další satelit ukončí v nejbližších hodinách svou nebeskou pouť a neřízeně zanikne v hustých vrstvách atmosféry. Sice není tak veliký jako předchozí družice UARS (váží asi 2,5 tuny), ale vzhledem k tomu, že šlo o observatoř určenou k pozorování vesmírných objektů v rentgenovém spektru, obsahuje mnoho dílů, které zřejmě přežijí průlet atmosférou a dopadnou na zem nebo do moře. Možná by pro někoho byl pak zajímavý nález jednoho z osmi válců z keramického skla, potažených zlatem. Zajímavé také bude, zda bude pád družice viditelný i od nás – šanci máme, dráha satelitu dosahuje až 53 rovnoběžce. Pozoruhodné je, že některá média neodolala lákavosti použít sice nesmyslný, ale přitažlivý titulek, tentokrát kupodivu i Technet.cz – a tak marně přemýšlíme, komu asi pád satelitu zkazí víkend…. Pád se očekává během 22. – 24. října 2011.

Týden vědy

1. až 11. listopadu 2011 se po celé republice odehrává Týden vědy a techniky. Během tohoto týdne se budou po celé zemi konat přednášky, semináře, pořádat dny otevřených dveří, promítat filmy a pořádat výstavy. Doporučujeme !
Nás například zaujala zajímavá trojpřednáška Mgr. Antonína Vítka, CSc., Ing. Karla Pacnera a Ing. MarcelaGrüna:  „Třikrát do hlubin vesmíru. Co se nám děje nad hlavou a jak to začalo„. Ale své téma určitě v množství přednášek jistě najdete.

Noční svítící oblaka

21. října 2011 byl nad naší republikou pozorován vzácný a zajímavý úkaz – noční svítící oblaka. Na serveru Astro.cz se objevila domněnka, že by mohlo jít o zplodiny z rakety Sojuz, která zrovna ten den vynášela první dvě družice systému Galileo, anebo pozůstatek stopy jasného denního bolidu.

Přednáška o UFO v Prostějovské hvězdárně

Kdo je z Prostějova nebo okolí, neměl by si nechat ujít zajímavou přednášku vedoucího uherskobrodské hvězdárny ing. Rostislava Rajchla „Vzpomínky na UFO aneb něco je ve vzduchu!“ Přednáška bude v hvězdárně Prostějov 3. listopadu od 18. hodin. Půjde o ohlédnutí za pozorováním UFO z přelomu 80. a 90. let min. století v uherskohradišťském regionu. Přednášející s dvacetiletým odstupem přehodnotí některé hypotézy o pravděpodobném původu podezřelých světelných jevů. Zároveň půjde o sondu do vnímání extrémních jevů, lidské psychiky a touze po tajemnu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*