Zvíkovský rarášek (4) – past na raráška

Korunní síň v Hlízové věži na Zvíkově není známá jen tím, že tam možná byly uchovávány české korunovační klenoty. V této místnosti se údajně projevuje cosi, co zřejmě zavdalo pověsti o Zvíkovském raráškovi.  Dějí se tu podivné věci, občas nefungují přístroje, někdy se náhle vybijí baterie ve fotoaparátech nebo kamerách a jsou zaznamenány i svědectví o podivném zjevení.

 

Bylo nám jasné, že náhodným měřením různých veličin asi těžko pochopíme, co se ve zvíkovské věži děje. Přístroje se tam chovají anomálně jen někdy. Anomálie se tedy vyskytuje jen občas a to podle neznámých pravidel. Ono je to takhle téměř se všemi „nevysvětlitelnými“ jevy, ať už jde o UFO, kulový blesk, nebo spontánní uhoření osob. Proto tyto jevy lze velmi těžko zkoumat – neobjeví se na naše přání. A navíc – všichni známe Murphyho zákony. Elektronika vždycky někdy selhává (a většinou když to nejméně potřebujeme). Někdy mě napadá, že anomální jev bude to, když všechno bude fungovat přesně jak má – to by bylo podezřelé…

A tak se zrodil nápad – nastražíme na raráška past! Nejčastějším jevem, ke kterému v korunní síni Hlízové věže dochází, je totiž náhlé vybití akumulátorů nebo baterií. Nastražíme mu tam nabité akumulátory!

Jednoduchý experiment spočíval v tom, že nastražené akumulátory změříme před a po expozici v korunní síni. Stejný vzorek umístíme mimo. Jednoduchým porovnáním pak uvidíme, zda se anomálie projevila. Abychom si mohli udělat nějakou představu o tom, co zde působí, používali jsme vždy dvojici akumulátorů AAA, z nichž jsme jeden zabalili do papíru (izolace) a pak do alobalové fólie. Druhý byl ponechán volně. Stejně uspořádán byl i kontrolní vzorek mimo věž.

Tento experiment jsme provedli v různých obdobích roku celkem čtyřikrát. Bohužel – úbytek napětí byl ve všech případech naprosto stejný, jako u kontrolního vzorku.  Rarášek se nenechal nachytat? A co když ten neznámý vliv působí na elektroniku, nikoliv přímo na akumulátory? Ostatně vždy, když podle výpovědí mělo dojít k nějaké anomálii, byl akumulátor pod zátěží. A tak se zrodil ještě další experiment.

Tentokrát jsme se na raráška důkladně připravili. Experiment s námi provedl olomoucký badatel a záhadolog Milan Zacha Kučera. Byl použit kvalitní akumulátor, který poháněl malý elektromotorek. Měřil se průběžně vybíjecí proud. Zároveň byl experiment sledován termokamerou a měřena teplota.

foto: Milan Kučera

foto: Milan Z. Kučera

Měřeno v korunní síni Hlízové věže:

Měření Čas (LSEČ) Vybíjecí proud (mA) Napětí článku  (V) Teplota článku (°C)
1 09:55 62,5 1,50 16,5
2 10:41 62,0 1,30 18,4
3 11:41 63,0 1,27 19,5


Kontrolní měření – Olomouc , kamenný sklep, štěrkopískové podloží:

Měření Čas (LSEČ) Vybíjecí proud (mA) Napětí článku  (V) Teplota článku (°C)
1 09:55 67 1,5 17,2
2 10:41 60,3 1,43 17,5
3 11:41 58,2 1,39 17

Použitá zátěž:
motorek MABUCHI 1,5 V 60 mA
trpasličí žárovka 1,5 V 1 mA

Z údajů je patrné, že průběh vybíjení ve zvíkovské věži byl přeci jen trochu odlišný. Vybíjecí proud byl konstantní, zatímco napětí po dobu experimentu kleslo výrazně níž. Podivná je zejména i stoupající teplota článků. Navíc – během měření došlo k několikerému zakolísání hodnot, aniž by se kdokoliv přístrojů dotýkal.

Došlo tedy k lapení raráška do pasti? To by bylo asi předčasné tvrzení. Možná jsme se dotkli podstaty záhady, ale zatím ani netušíme souvislosti. Experimenty bude třeba i vícekrát zopakovat.

A tak je toto zvíkovské tajemství zatím neodhaleno. Co tedy způsobuje náhlé vybití akumulátorů ve fotoaparátech a kamerách návštěvníků? Proč jednou ano a desetkrát nebo stokrát ne? Pokud jde o nějakou fyzikální anomálii, měla by být změřitelná. A je to stejná anomálie, která způsobuje podivné pocity návštěvníků korunní síně? Proč někteří cítí podivné brnění, ztrácejí rovnováhu, cítí jakoby tlak v uších a mají nepříjemné pocity? Je to stejné „něco“, co zachytila automatická kresba a shodně popsal proutkař? A je to stejná anomálie, která způsobuje i vidění onoho „ducha“ nebo „raráška“? Tohle tajemství nám Zvíkov dosud nevydal…

Takto naše kutění zachytil internetový kanál badatele.net: 1.díl, 2. díl.

 

 

6 komentářů na “Zvíkovský rarášek (4) – past na raráška”

 1. Rarášek je holt rarášek, utahuje si z návštěvníků.

  Mimochodem, vzpomněla jsem si, že se slovo „hlíza“ používalo taky místo slova „mor“ – podle jednoho z příznaků. (Hlízová věž)

 2. Vite, pane Sisko, me porad fascinuje ten virivy proud. Predstavte si takove rotujici (el?)magneticke pole.
  To ve vodicich(tedy nikoliv v bateriich) indukuje napeti, a zpusobuje poruchy el.pristroju – takovy miniaturni ‚EMF pulz‘.

  Krome toho zpusobuje vibrace ve strukture materialu veze, a tim vydava infrazvuk, ktery tak ukorne pocituji lide v mistnosti. (Neco jako kdyz bzuci transformator nebo reproduktor).

  Pricemz ten virivy proud neni konstantni, ale opakuje se s nejakou periodou; coz zpusobuje, ze neni ‚videt‘ vzdy.

  Napada me, ze by se dal ten experiment s bateriemi provest tak, ze by se ten druhy motorek umistil take do veze, ale ve Faradayove kleci nebo jine podobne ochrane (nejsem elektrikar). Tak by bylo mozno zjistit, zda je podstata toho vybijeni elektromagneticka.

 3. Jeste doplnim, ze podstatou toho bzuceni je jev zvany magnetostrikce, kdy se pod vlivem promenneho magnetickeho pole material roztahuje a smrstuje; vyzaduje to ovsem feromagneticky material.

  Zajimave je, ze soucasti zuly je i magnetit, coz je nejstarsi znamy feromagnet…otazkou je, zda by to stacilo.

  Vez by tak doslova fungovala jako zvon, tedy onen ‚Klingenberg‘.

 4. Dobrý den,
  není prostě možné, že v některých místech na zemi, vystupují více svazky magnetického pole a v některých méně (v čase)? Pokud jsem viděl nějaké animace, magnetického pole země v čase, tak toto pole je velmi proměnlivé. Nemohlo by tedy jít o nějaké takové místo, kde občas probíhají větší emise magnetického pole (nevím zda to je technicky správně), tedy že se na daném místě magnetické pole občas zeslabí a občas v emisi vytryskne a je krátkodobě větší. Našel jsem nějaké informace (neověřené), že na takovýchto místech byla postavena většina pohanských staveb z dob před Kristem. Je zajímavé, že církev většinu pohanských staveb cíleně likvidovala, protože co nebylo s božím záměrem a vysvětlitelné podle církve, to ji odporovalo a bylo to ničeno. Tím mám na mysli například doložené příběhy, že některé zámky, hrady, kaple, apod. stojí na místech bývalých pohanských staveb. Tím mám na mysli také doložené příběhy mudrců, nebo světců, kteří ve jménu církve konali a čistili okolí od pohanských rituálů a zbytků pohanských kultur, např. svatého Prokopa ze Sázavského kláštera.. :-D

 5. S magnetickým polem vás asi zklamu, to tam bylo měřeno víckrát – a nic. I když podle nenadálé nepravidelnosti anomálií…
  Ale ten infrazvuk není špatný nápad. Mohl by mít i přirozený původ (např.podzemní voda). Mohl by mít na svědomí divné pocity, vjemy zvonění a možná i halucinační stavy (při známé frekvenci okolo 8 Hz). Souvislost s vybíjením baterií tam ale nevidím. I tak se asi o nějaké měření pokusíme.

 6. Skoda je to predevsim proto, ze by to vysvetlovalo prave to vybijeni ;-)

  A bylo to el/mag pole mereno jednorazove, nebo prubezne?

  Asi by bylo treba merit jej delsi dobu; podobne jako byl meren ten vybijeci proud baterie. Nejde ani tak o jeho silu, jako o jeho zmeny.

  Dalsi otazka je, kde ty elektromagneticke fenomeny ocekavat – zda spis okolo zdi, nebo uprostred mistnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*