Záhada modrých světel

Dalo by se předpokládat, že v roce 2007, tedy po patnácti letech docela intenzivního zkoumání UFO fenoménu v České republice, budou mít čeští ufologové poměrně jasně vytipované druhy pozorování, které lze vysvětlit. Charakteristické projevy diskotékových světel, zanikajících meteorologických balonů či typické astronomické úkazy jako jsou průlety jasných meteorů – to vše jsme se naučili rychle rozeznávat a aplikovat na reálné případy pozorování UFO. Přesto se i v této době objevil fenomén, který se dal popsat charakteristickými projevy, a který solidně odolával všem pokusům o konvenční vysvětlení.


V noci na 21. listopadu si 27 letý barman v Přerově dopřál na balkoně svého bytu noční cigaretu. Vedle něj jeho kamarád, se kterým chvíli před tím společně sledoval noční přenos hokejové ligy NHL. Jejich rozhovor náhle přerušilo modrofialové světlo, které se náhle vynořilo mezi domy. Bylo zhruba v úrovni čtvrtého nebo pátého patra protějšího domu. Stálé neblikající světlo přelétlo během 2 sekund viditelnou část oblohy a zmizelo na dalším domem. Zdálo by se, že jde o běžné nijak výjimečné pozorování, kterých jsou každoročně desítky a pokud se neozvou další svědci stejného úkazu, skončilo by patrně jako „UFO z nedostatku informací“.

Jenže: o pár dní později, 26.11. večer, se odehrál další případ:
Toho dne jsem jsem jel na Ostravu, kvůli pracovní schůzce na další den. Když jsem se blížil k Olomouci, jel jsem v rychlejším pruhu, při přibližování k onomu místu jsem zahlédl světelný objekt, který se z mého pohledu vynořil zpoza zákrytu stromů, nejdříve jsem si pomyslel, že se jedná o podobnou věž, co používá pro své logo společnost Orion (jen ten plošší typ), nicméně když jsem se dále blížil k objektu došlo mi, že je osvětlen, což zmíněné věže nejsou. Těžko popsat tvar objektu jelikož pozorování proběhlo za tmy, v každém případě po straně objektu se táhlo mdlé a stálé zeleno-modré světlo. Můj dojem je, že objekt musel být kulatý či oválný,právě díky tvaru světla. V době pozorování jsem jel vozem, nicméně se domnívám, že byl vítr. V každém případě byl večer a velká oblačnost. I díky těmto podmínkám nebyl předmět jasně vidět, pouze jeho osvětlení a řekněme náznak jeho samotného tvaru. Pak se začal se zvyšující se rychlostí vzdalovat napříč přes dálnici z mého pohledu na levou stranu až zmizel v mracích. Po celou dobu bylo poměrně dobře vidět ono podlouhlé osvětlení objektu. Celé pozorování mohlo proběhnou dobře v několika vteřinách…max.10.

A vzápětí přišlo projektu Záře další svědectví z téhož večera 26.11., které se odehrálo jen o hodinu dříve než předchozí případ.

V pondělí 26.11. v 19 hodin jsem mezi domy ve Skrbeni uviděl ve výšce asi 1000 m řadu asi deseti jasně modrých světel, pomalu pluly po nebi směrem na severovýchod.Velikost světla mohla být tak jeden, dva metry, ale je to jen odhad.Tato světla byla v řadě vedle sebe s mírný sklonem vůči horizontu. Jel jsem po cestě za tímto úkazem asi 200metrů, ale ten se rychle vzdaloval, asi po kilometru zmizel v mracích. Zvuk jsem neslyšel. Objekty letěly přímočaře, rovnoměrně, rychlost nebyla vysoká, jistě ne větší než u letadla.
No, po pravdě řečeno, nebyli jsme z toho moc moudří. Bylo jasné, že se cosi modře osvětleného pohybovalo v oblasti Přerova a později v blízkosti Olomouce. Diskotéková světla, nebo nějaká reklamní šou? Jenže tyto objekty neměly onen typický kývavý nebo krouživý pohyb. Nějaký reklamní balon či vzducholoď? Jenže v posledním případě bylo těch objektů pozorováno cca deset.
Záhadu nám nakonec pomohl vyřešit jeden letecký fanda, který se s podobným nočním zjevem setkal také. Na základě zveřejněných informací na webu o těchto případech se nám ozval a nabídl vysvětlení:
Z uveřejněných informací je zřejmé že pozorovanými objekty byly modře až modrozeleně osvětlené předměty oválného až kruhového tvaru. Vzhledem k tomu, že první svědek, který byl objektu poměrně blízko, nehovoří o tom zda slyšel nějaký zvuk (pozn. aut. – ve skutečnosti byla obě poslední pozorování učiněna z jedoucího automobilu, takže zvuk svědkové slyšet nemohli), nemůžeme jeho přítomnost bezpečně vyloučit což mou domněnku nevyvrací ani nepotvrzuje.

Rovněž není alespoň přibližně hovořeno o rychlosti objektů, což by rovněž mohlo podstatně pomoci při identifikaci. Podobné modrozelené objekty jsem v nočních hodinách opakovaně pozoroval v oblasti Náměště nad Oslavou v období 23. 4. – 4. 5. 2007 během vojenského cvičení Flying Rhino 2007 probíhajícího z areálu 22.zl Náměšť nad Oslavou.
Jejich vysvětlení jsem se dočkal až při poslední noční letové akci,kterou jsem jako fanda do letectví strávil za plotem letiště v blízkosti jižní stojánky.Ukázalo se že ony modrozelené objekty jsou ve skutečnosti bitevní vrtulníky Mil Mi-24V/Mi-35, které jsou kvůli používání přístrojů pro noční vidění opatřeny namísto standardního červeno-zeleně-bílého světelného označení modrými světly na konci rotorových listů (mé fotografie této instalace z výstavy IDET 2007 je v příloze).
Kruh vzniklý při zapnutí těchto světel během letu (obvykle se využívají až při přiblížení k letišti před přistáním ale občas je možné je pozorovat i při běžném letu) potom v případě pozorování ze země vytváří dojem kulového (kruhového) či oválného objektu (tento dojem se znásobuje v případě že vrtulník letí za pásmem oparu nebo v nízké oblačnosti.

Pro možnou správnost této teze hovoří rovněž fakt že druhý pozorovatel uvádí že světla byla mírně skloněna k obzoru (tedy ve směru letu).Vzhledem k tomu že vrtulník v hlediska své aerodynamiky letu musí být při letu vpřed nakloněn dopředu,tento jev se poměrně pěkně vysvětluje.
Jak je vidět, někdy i zcela „běžné“ věci, jako jsou vojenské vrtulníky, nám dokážou na nebi vytvořit záhadu. Zbývalo již jen kontaktovat velení 23. vrtulníkové základny v Přerově a zeptat se, zda byly jejich stroje tou dobou ve vzduchu. Jejich odpověď na sebe nedala dlouho čekat a definitivně udělala tečku za záhadou namodralých nočních světel:
Ve Vámi uvedený den probíhal letecký výcvik ve čtyřech výcvikových prostorech – jeden z nich je ve Vámi uváděné lokalitě. Létaly i Mi-35, které mají na konci listů diody, které vydávají namodralé světlo. Já jsem se však v uvedený den v této lokalitě nepohyboval, takže to, jestli se skutečně jednalo o naše vrtulníky, Vám bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit.
M. Kouři, tiskový mluvčí základny (23.vrtul. zákl. AČR, Přerov – http://www.prerov.army.cz)


Děkujeme panu Tomáši Maříkovi a také M. Kouřilovi z 23. vrz AČR za pomoc při konečném vyřešení tohoto případu.
Autor: Vladimír Šiška

3 komentáře na “Záhada modrých světel”

  1. Podobny przypadek obserwacji niebieskawego światła w powietrzu miał miejsce w lipcu 2008 roku w okolicach Łęczycy (woj. łódzkie), kiedy to załogi trzech polskich helikopterów widziały wieczorem (ok. godziny 20:30) przelot niebieskiego światła na wysokości około 200 m nad ziemią. Przypadek ten został utajniony przez polskie siły powietrzne.

  2. Andrea Branná

    Dnes o půl jedné v noci nad českým těšínem jsem viděla pomalu plout čtyři žlutá,kulatá světla.Jedno bylo vepředu druhé dvě v rozestupu za ním uzavíralo to další světlo,pomalu pluly a zmizely a vzápětí se nad domy vynořily další žlutá světla. bylo to veloce zvláštní.

  3. Musim rict, ze nahodou velmi nizko nad nasim domem jeden takovyto vojensky vrtulnik proletel. Byl ale nizko, takze obrysy sly videt pekne. Ale hlavne, ten vrtulnik mel normalne blikajici svetlo, bile jeste k tem barevnym!!!! A taky byl hodne slyset, delal fakt velky hluk. A to mi jaksi nesedi k nekterym popisum uvedenym vyse.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*