UFO nad přehradou Rozkoš

Začátkem července se při filmování parašutistů nad přehradou Rozkoš podařilo několika svědkům pořídit amatérské záběry neidentifikovaného objektu (UFO). Prozatím není jasné, o co by se mohlo jednat. Podívejte se na video a pomozte s vyhodnocením.


Zde je popis jevu od svědka F.M. tak, jak jej obdržel projekt Záře, který se nyní případem společně s odborníky z různých oborů zabývá:

Podařilo se mi a ještě pár lidem pozorovat neznámý objekt na obloze. Stalo se tak 8.7. 2007 v dopoledních hodinách. Cca mezi 10 -11 hodinou v lokalitě Nového Města nad Metují. Objekt jsme pozorovali z letiště v Novém Městě, objevil se zhruba někde nad přehradou Rozkoš, Českou Skalicí a přilehlými okolními vesnicemi.
Neznámý objekt se nám podařilo zachytit na videokameru, i když záznam není moc zřetelný. Natočit se nám to podařilo náhodou, protože přítelkyně skákala zrovna padákem a těsně po jeho otevření jsme pozorovali neznámý úkaz na obloze (kterého by si těžko někdo povšimnul, kdyby v tom místě zrovna nebyl padák). Skákalo se z výšky 1000 m. K otevření padáku mohlo dojít ve výšce cca 850 – 950m. Objekt jsme pozorovali v mnohem větší výšce. Nemáme odhad, ale střelením od oka se mohlo jednat o výšku od 4000 m výše (mohlo to být i mnohem výše).
Objekt by nebyl vidět, ale zničeho nic se objevil na obloze a k povšimnutí došlo jen díky vznikajícím oblakům bílého kouře po jeho stranách. Tvar byl co si za těch 7 sekund pamatuji podélný (doutníkovitý). Barvu těžko určit na tu vzdálenost a proti modré obloze. Myslím si, že byl šedivý, ale vzhledem k velikosti a vzdálenosti by se všechny předměty na obloze jevily asi jako šedivé. Na obloze bylo těžko určit, zda-li se předmět pohyboval směrem dolů (padal), nebo se pohyboval horizontálně či šikmo k zemi.

Jev trval cca 7 sek. a podél předmětu vznikaly oblaky kouře (podle toho jsem usuzoval v první chvíli že objekt padá). Poté objekt zmizel. Zůstaly pouze chuchvalce „kouře“ (nebo par či kondenzace?), které vznikaly a ihned se zatáčely do spirál. Poté se rozešly.

Podívejte se na video ZDE.

Co na to odborníci?

 Projekt Záře oslovil několik odborníků. Vyvětlení případu se totiž pohybuje na hranici pyrotechnické šou až po neobvyklý denní bolid. Tady je reakce RNDr. Martina Setváka z družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu:

Dobry den,
dival jsem se na ten zaznam jak z pohledu meteorologa (specializace: druzicova meteorologie a silne konvektivni boure), tak ex-amaterskeho astronoma, tak i z pohledu snad pomerne zkuseneho fotografa ruznych atmosferickych jevu, a moc „moudry“ z toho nejsem.
Predne, ze zaznamu nelze rozhodnout o tvaru nebo rozmeru „objektu“ – muze byt klidne temer bodovy, jakekoliv zmeny jeho zdanliveho tvaru a rozmeru jdou na vrub kamere (stejnym zpusobem se rozmazava i obraz padaku). Vzhledem k rozmazanemu a rozklepanemu obrazu muze zdanlive kolisat i jas objektu (v dusledku kolisajiciho rozmazani kamerou).
„Objekt“ po vytvoreni (dle meho nazoru) kondenzacni stopy nadale existoval, letel nezmenene dal, puvodnim smerem. Ze zaznamu ani z vypovedi nelze rozhodnout, zda horizontalne, co zda mel nejakou svislou slozku.

V podstate z meho pohledu prichazeji v uvahu dve vysvetleni.

1) Vysoko (10-12km, nebo i vyse) letici male tryskove letadlo. Nemuze se jednat o dopravni letadlo, pri pouzitem zoomu kamery by byl dobre videt jeho tvar. Je ale rovnez mozne, ze nevidime samotne letadlo, ale pouze nejaky odraz od mensi leskle plochy, coz by mohlo vysvetlovat maly uhlovy rozmer objektu. Promenlive, ruzne prerusovane kondenzacni stopy za letadly jsou pomerne beznou zalezitosti – stopa muze napriklad vznikat pouze ve vlne maleho rozmeru, mimo ni jiz nikoliv. Proste tam, kde je lokalne vhodna vlhkost a vertikalni pohyby atmosfery. Rozpadani (rozsireni) stopy je taky naprosto beznou zalezitosti (dusledek silne turbulence), v tomto pripade by to zdanlive bylo umocneno pouzitym zoomem kamery.

2) Denni bolid. V tom pripade mi ale „nesedi“ to, ze by po vytvoreni stopy objekt „nezhasl“. Rovnez rychlost rozpadu stopy bych v tomto pripade ocekaval podstatne pomalejsi (v dusledku podstatne vetsi vzdalenosti).

Zcela odmitam moznost, ze by se jednalo o nejaky objekt vyhozeny nebo uvolneny z dopravniho letadla – pri rychlosti volneho padu nemuze dojit ani k jeho odpareni, ani ke vzniku kondenzacni stopy.

Zadne jine meteorologicke vysvetleni me nenapada, a nejspis ani neprichazi v uvahu.

Astronom Pavel Najser z pražské Štefánikovy hvězdárny má podobný názor:

Dobry den,
dival jsem se na to nekolikrat, na bolid to nevypada. Spis se mi to jevi jako nejaka zmrzla kapalina (nebo i plyn), ktera behem okamziku nekde ve vysoke atmosfere vysublimovala a zmrzla. Nemoh by to byt nejaky vedlejsi produkt letecke prepravy? Kazdopadne za padajicim bilym kusem (led?) je videt rychle expadujici a mrznouci oblak nejspis vodni pary. Jinak tezko rict, ze zaznamu nelze ani odhadnout vysku ukazu.

Vyhodnocení jevu stále probíhá, o své poznatky se můžete podělit v diskusi, nebo napsat přímo projektu Záře.

UFO je zkratka anglického termínu unidentified flying objects, čili neidentifikované létající objekty. Nic více a nic méně. Je to zkrátka něco, co zrovna spatříte na obloze a nedokážete zjistit, co to je. Vězte tedy, že pokud na obloze vidíte něco, o čem jste přesvědčeni, že to je mimozemská kosmická loď, pak to není UFO. Samozřejmě, neboť vy jste si ten objekt už identifikovali.

 

9 komentářů na “UFO nad přehradou Rozkoš”

 1. Cos podobnego bylo sfilmowane takze w Polsce, w dn. 1.III.2009 r. w Olecku. W tym przypadku chodzilo na pewno o dwa samoloty. Tutaj moze byc chodzi takze o samolot lecacy na bardzo duzej wysokosci albo o meteoroid, ktory spalil sie w dolnych warstwach atmosfery. Oczywiscie to moglo byc takze UFO. Pozdrawiam Kolezanki i Kolegow w Republice Czeskiej!

 2. Osobiście jestem zdania, że mogła to być właśnie taka lodowa mikrokometa, których 30-40 dziennie wpada do ziemskiej atmosfery, a po których pozostają – szczególnie w lecie obłoki perłowe (pearl clouds) na wysokości 25-30 km nad Ziemią oraz srebrzyste obłoki (silver clouds) na wysokości 80 km. Niestety relacja nie podaje, czy takowe zaobserwowano nad tymi terenami w dniu 8 lipca 2008 roku. Mogła to być także jakaś rakieta wojskowa czy meteorologiczna wystrzelona z jakiegoś poligonu w okolicy zapory Rozkos, tego też nie da się wykluczyć, a zatem zagadka pozostaje zagadką…

 3. Robert Lesniakiewicz :
  Osobiście jestem zdania, że mogła to być właśnie taka lodowa mikrokometa, których 30-40 dziennie wpada do ziemskiej atmosfery, a po których pozostają – szczególnie w lecie obłoki perłowe (pearl clouds) na wysokości 25-30 km nad Ziemią oraz srebrzyste obłoki (silver clouds) na wysokości 80 km. Niestety relacja nie podaje, czy takowe zaobserwowano nad tymi terenami w dniu 8 lipca 2008 roku. Mogła to być także jakaś rakieta wojskowa czy meteorologiczna wystrzelona z jakiegoś poligonu w okolicy zapory Rozkos, tego też nie da się wykluczyć, a zatem zagadka pozostaje zagadką…

  To je možné, na to by nejlépe odpověděl asi nějaký astronom nebo možná i meteorolog. Osobně jsem ale o pozorování podobného jevu nikdy neslyšel…

 4. Miałem przyjemność przeczytać artykuł w jak zwykle perfekcyjnym tłumaczeniu pana Roberta Leśniakiewicza. Absolutnie nie mam prawa negować wcześniejszych założeń zawartych w komentarzach powyżej, jednak skłaniam się ku temu, że możemy mieć do czynienia z tzw. „bombami lodowymi“. Ich pochodzenie bywa różne, nie można wykluczyć także nieczystości usuwanych z samolotów komunikacyjnych na dużych wysokościach. Jest jeszcze jedno, bardzo proste wyjaśnienie, być może mamy do czynienia z błędem fotograficznym dotyczącym widocznego obiektu jak i łuny, którą pozostawił. Osobiście życzyłbym sobie aby był to obiekt UFO w klasycznej formie i zachowaniu, jednak jak zawsze pozostanę nieufny i sceptyczny, cóż tak trzeba. Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów – pasjonatów.
  m.

 5. Při shlédnutí videa se jedná o řízený předmět.Ve výšce cca 4km jistě každý ví jaký rozdíl je mezi atmosférou v takové výšce a pozorovatele cca2m.Pád nebyl kolmý a v blízkosti padáku se objevil jev,který může způsobit pouze rychlá změna teploty okolního ovzduší(reaktivní motor)nehlučný(systém shealt)nebo jiná obdoba(pulsní laser,atd.)Při pochybení(tedy definice pomalého meteoru)
  nemůže nastat v této výšce reakce s okolním prostředím
  náhlou změnou,jelikož turbulenční proudy nemají tak velké teplotní rozdíly.
  Můj závěr je,že se jedná o video řízeného pádu tělesa,které mi není známo z dostupné literatůry a ostatních zdrojů jako oficiální letecký prostředek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*