Výzkum zvíkovského podzemí – 1. část

  • od

IMG_2097Hrad Zvíkov je jeden z nejkrásnějších českých hradů a zřejmě také jeden z nejzáhadnějších. Záhadology vzrušuje několik doposud nepříliš objasněných záhad, které jsou zdrojem spekulací, lidových vyprávění i starých pověstí. Na konci roku 2012 jsme se pokusili objasnit jednu z těch nezajímavějších – pověst o tajemné chodbě, která prý vede z hradu Zvíkov k nedaleké kapli Sv. Anny.

 

Malý průvodce zvíkovskými záhadami

Dodnes vlastně přesně nevíme, jak je hrad starý! V průvodcích můžeme narazit na datum 1234, jenže toto datum se vztahuje pouze k listině Václava I., v níž je již zvíkovský hrad zmíněn. V té době již stála nejstarší část hradu – Hlízová věž, nazývaná též Markomanka a levé obytné křídlo hradu, podivně naroubované k věži. Co bylo předtím? Nevíme.

IMG_2474

Hlízová věž je opatřena na obvodu bosovanými žulovými kameny s podivnými znaky. Co je to za znaky a proč jich je tolik? Podle pověstí jde o runy, ve skutečnosti jsou to kamenické znaky i když poměrně neobvyklé. Podobné ale byly nalezeny na píseckém mostě i píseckém hradě. Určitou podobnost však lze nalézt i se znaky na templářských hradech ve Skotsku.

foto1

Přesuneme se nyní dovnitř této věže, do jejího prvního patra, v němž je korunní síň. V ní prý byla přechovávána svatováclavská koruna, zavěšená na řetězu ze stropu uprostřed místnosti. Jak se sluší na pořádný hrad – právě zde nejvíce straší. O řádění zvíkovského raráška svědčí dokonce nápis zednického mistra na tabulce ve stěně hradu. Jenže i dnes tu probíhají podivné anomálie. Projevují se náhlými  selháními  přístrojů  (obvykle  fotoaparátů  i  kamer),  náhlým  vybitím  akumulátorů  a  také  někdy  dosti  silnými  subjektivními  pocity  přítomných  osob. Od roku 2005 zde projekt Záře spolu klubem FFC provádí měření, zatím s nejednoznačnými výsledky.

IMG_2461

Na další podivnost narazíme v zákristii hradní kaple, kde se nachází zbytky původních fresek z 13. století. Co znamenají ty podivné postavy s ptačími zobany? Jsou uváděny jako kresby mnichů. Nám se podařilo zjistit dvě možná vysvětlení:

  1. Jde o lékaře v době morových epidemií: prý si dělali jakési kornouty do kterých vkládali hadřík s desinfekcí (octem).
  2. morový doktor Jde o tzv. „Lucky“, masky, kterými se při lidových veselicích strašily děti.

lucky_z_budejovicka1

Ani jedno z vysvětlení však nereflektuje podivný fakt: proč mají podivné postavy u pasu meč?

IMG_0921

 Pokračování…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*