UFO u Špičáku

mini

Chráněná krajinná oblast Šumava, podzimní odpoledne, díky slunečnému počasí se drží teplota na 9°C. Uvnitř Národního parku nejsou žádné silnice, žádný průmysl – jen řídký les s turistickými stezkami. A právě turisté na výletě se zde stali svědky zajímavé podívané. Zážitek, který trval jen několik sekund si budou pamatovat ještě velmi dlouho. A nutno podotknout – na který se nám těžko bude hledat vysvětlení.

 

2013.10.01.02-UFO-Špičák

Datum pozorování : 1.10.2013
Čas pozorování : 16:15
Doba pozorování : 0:20 s
Lokalita: v lese u Čertova jezera, Špičák, Železná Ruda
Směr pozorování: SV
Směr letu Odkud: SZ
Směr letu Kam: JV
Výška (°): min.: já 20, dcera 90
Výška (°): max.: já 20, dcera 90
Tvar: ovál/elipsa
Zvuky: ANO
Počet objektů 1
Barva: ocelově šedá s černými puntíky
Velikost úhlová(°) jako dlaň na dálku zhruba 50m
Pohyb: mění rychlost
Objevil: jinak
Zmizel: odletem
Počasí: slunečno, 9°stupňů Celsia, v lese stín
Způsob pozorování: pouhým okem
Pocity: po přeletu strach co bude následovat
Celkem (Svědků): 2
Svědci muži(Počet): 0
Svědci ženy(Počet): 1
Svědci děti(Počet): 1
Popis: Šli jsme se studenty z Černého jezera na Čertovo, v dolních partiích, zhruba 300 m od Čertova jezera se ve svahu na malinkou chvíli ukázal objekt, který viděli pouze dva lidé. Já pedagog a má 9-letá dcera. Studenti se poměrně hlasitě bavili svými zážitky z dne, nic neslyšeli ani neviděli, když jsem se jich poté tázala. Má dcera viděla víc než já- ocelově šedý objekt s černými puntíky nejdříve rychle přímočaře přiletěl ze shora , nad ní zpomalil a hned na to odletěl přímočaře dolů ze svahu. Zvuk připomínal stíhačku, ale menšího rozměru. Vše se odehrálo velmi rychle. Já jsem osobně viděla přímočaré mihnutí velkou rychlostí a slyšela velmi jasný zvuk nad dcerou. Dcera objekt viděla i slyšela, tvrdí, že zpomalilo přímo nad ní. Já jsem byla od ní asi 50m.

UFO-u-Čertova-jezera-1.10.2013

nákres situace

Doplňující otázky a odpovědi svědkyně:

Vím, že se vše odehrálo rychle a za překvapení, ale nevšimly jste si třeba, zda se objekt nějak natáčel nebo měnil během letu? Jak byl ten ovál natočen vůči směru letu?

1. zda se objekt nějak natáčel- ano , nejdříve letěl jakoby (když to porovnám k talíři) naplocho a rychleji, zpomalil nad dcerou, a zároveň se bokem směrem dolů k ní natočil.

2. nebo měnil během letu? Nejspíš barvy neměnil, jak dcera vzpomíná.

3. Jak byl ten ovál natočen vůči směru letu? Letěl naplocho a na délku, po naklonění na dceru, se vrátil do původní polohy a opět zrychlil a odletěl.

Onákres vzhledu objektu

Podle prvního nákresu se zdá, jako by objekt letěl těsně nad špičkama stromů. Vím, že se výška u neznámého objektu prakticky nedá určit, ale tentokrát nás zajímá i váš dojem, jak vysoko se asi objekt nacházel.

Tohle by moje dcera nedokázala rozhodnout už vzhledem k tomu, že se to odehrálo vpodstatě téměř nad ní. Já ale ano, dívala jsem se na to ze strany. Objekt letěl na úrovni smrků, které rostou u Čertova jezera, rozhodně neletěl nad špičkami, ale pod. Dalo by se říct, že letěl objekt lesem.Nad cestou, která vede směrem k Černému jezeru od Čertova, jsou stromy maličko řídčeji rostlé, jejich hustota na plochu není tak velká. Takže viditelnost v této výšce je poměrně dobrá a daleká. Zkusím najít fotky této části lesa. Jezdíme tam i 3x do roka, něco určitě najdu.

fotoMísty je les prořídlý, foto je cca 1,5 km od místa události, pod vrcholem Špičáku (z rozcestí nad Čertovým jezerem jsme odbočili směr vrchol Špičáku, tato trasa na Špičák je tuším od 15.9. vždy zavřená pro veřejnost, my tam byli 1.10.2013…)

mapkamapka s popisky

Je jasné, že na toto zajímavé pozorování neobvyklého objektu se bude jen velmi těžko hledat nějaké vysvětlení. Letadlo ani vrtulník bychom zde s výjimkou mimořádných okolností nečekali. Rogalo nebo motorizovaný padák by asi vypadal trochu jinak a při takové výšce letu by byl asi snadno identifikovatelný*. Rádiem ovládaný model by to možná při troše fantazie mohl být, jenže kdo by se s poměrně rozměrným modelem tahal po lesních cestách? Navíc létání mezi (byť řídkými) stromy je pro takový model jistou sebevraždou.

 

* poznámka: Udané výšce letu, v úrovni pod vrcholky stromů, můžeme v tomto případě věřit. Objekt totiž pozorovaly dvě osoby z různých míst, v jednom případě evidentně i s pozadím stromů.

 

7 komentářů na “UFO u Špičáku”

 1. Jednou jsem četl podobný příběh o letajícím kovovém kulovitém předmětu v jednom blogu bývalého hraničáře. Myslím, že to bylo taky na Šumavě, i kdyz možná to byl Cesky Les… a tenkrát to viděli minimálně 2 vojáci pohraniční stráže, ne-li půlka zakladny nad kterou se dotycné UFO nejakou dobu vznášelo. Vím, že tenkrat to hraničář popisoval jako vznašející se stříbřitě šedý kulovity predmet, ktery po nejaké době odletel směr Německo. Bylo to někdy v 80 letech. Bohůžel ten blog už nefunguje, link stále mam, ale uz nejde spustit. Byl to zajímavý příbeh, velmi zajimavy… bylo by fajn kdyby pan hrničař svuj blog obnovil. :)

 2. Zdravím Vás, přátelé.

  Weblog POHRANIČNÍK funguje samozřejmě nadále, jenom
  se přesunul ze zaniklého serveru Bloguje.cz na zahraniční
  server Blogspot.com

  Kromě běžných příběhů ze státní hranice a tématů, která se
  službou u Pohraniční stráže souvisí, najdete i pár článků,
  kde se popisují incidenty s tzv. UFO, nebo paranormální jevy
  s kterými byli pohraničníci během své služby konfrontováni.

  Například příběh EPITAF:
  http://pohranicnik.blogspot.cz/2013/03/epitaf.html

  Další příběh UFO nad státní hranicí ČSSR:
  http://pohranicnik.blogspot.cz/2009/08/ufo-nad-statni-hranici-cssr.html

  S pozdravem

  Zdeněk
  pohranicnik@gmail.com

 3. ano, ano všiml jsem si, že stranky stale existuji, již jsem je našel. Děkuji. Jinak to vypada, že na západní hranici bývá pravidelně živo…

 4. Ano, tyto případy registrujeme také – vysvětlení pro ně nemáme. Ta podobnost i lokalizace do oblasti Šumavy jsou zajímavé. Hodně to připomíná dnešní bezpilotní létající prostředky, drony, jenže tenkrát o nich ještě nikdo ani neslyšel. A ani dnes ještě nemají větší drony povolení v leteckých předpisech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*