Aktuality 48. a 49. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

 Záhada sošky, která se samovolně otáčela v muzeu, byla vyřešena. Záhadná soška, která se samovolně a opakovaně otáčela v uzavřené vitríně muzea se zdála být skoro „neprůstřelnou“ záhadou. Vysvětlení pro tajemný jev se však nakonec našlo.

My a mimozemšťané. Kdo je pro koho lépe viditelný? Pravděpodobnost, že mimozemšťany ve vesmíru najdeme se neustále zvyšuje.

Mimozemšťané by na Zemi přiletěli jen kvůli nám, tvrdí astrobiolog. „Představuji si, že když už by se někdo takovou dálku k nám trmácel, tak by nás chtěl sledovat nepozorovaně,“ říká astrobiolog Tomáš Petrásek.

Chování a vzhled mimozemšťanů podle vědců. Jak budou vypadat obyvatelé jiných planet? A jak se k nám budou chovat, až je potkáme?

V naší galaxii jsou miliardy planet s podmínkami pro život, tvrdí studie. Více než pětina hvězd v naší Galaxii může být obyvatelná. Koho v té chvíli nenapadne oblíbené rčení jednoho z průkopníků hledání mimozemského života, Carla Sagana: „Kdybychom měli být v celém vesmíru sami, bylo by to nesmírné plýtvání místem„.

Invaze UFO nad Anglií. Podívejte se. Zdá se, že zatím jen cvičné lety bezpilotních dronů v okolí vojenských základen budou velmi častým zdrojem pozorování neidentifikovaných létajících objektů

HST potvrdil přítomnost vody na 5 exoplanetách. Sice se jedná vesměs o planety typu „Horkých Jupiterů“, ale i tak je to velký pokrok, který otevírá novou kapitolu zkoumání exoplanetů.

Kometa ISON zanikla u Slunce. Nejočekávanější kometa století nepřežila průlet okolo Slunce. Ikdyž nás nepotěší svojí krásou na noční obloze, nevyšel její zánik nadarmo. Její záník vědcům poskytl mnoho informací o složení Sluneční soustavy v raných stádiích vývoje.

48. vesmírný týden. Přehled událostí na obloze od 25. 11. do 1. 12.

49. vesmírný týden. Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12.