UFO nad Prahou – hledáme možné svědky

V tomto případě svědek kupodivu nalezl dříve naše slovenské kolegy, od kterých doputovalo jeho hlášení k nám.  Při procházce se psem po pražském nábřeží v Holešovicích se kochal pěkným západem slunce nad Vltavou, když nad městem zahlédl podivný předmět. Zcela určitě nebyl sám, kdo ten podivný předmět nad centrem Prahy spatřil. Obracíme se proto na další možné svědky z 25.11.2016, kteří mohli podivný předmět také spatřit. Nedaří se nám totiž pro něj nalézt uspokojivé vysvětlení.

„25. 11. 2016 – jdu domů se psem z holešovické tržnice, dívám se na krásný západ slunce nad Vltavou a vidím černý trojúhelníkový objekt jakoby stojící na místě nad centrem Prahy. Divil jsem se, nevěděl co to je, tak jsem zastavil skupinu 5-6 kolemjdoucích a ukázal na oblohu na ten objekt a zeptal se, co vidí. První odpověď nějaké ženy byla „UFO“. Odpověděl jsem, že ale takové věci přeci neexistují – že to musí mít nějaké racionální zdůvodnění. Další odpověď někoho jiného ze skupiny nebo oné ženy bylo „drak“ (kite) … říkal jsem – drak na 1 km a víc dlouhém lanku? Další odpověď byla „dron“… říkal jsem – to by ale ten dron musel mít tak min. 5, spíše 10 metrů… Další odpověď byla „rogalo“ … říkal jsem – ale rogalo by přece nestálo takhle na místě a navíc kdo by lítal před západem slunce – kam by přistával… Celá skupinka souhlasila a taky se udiveně dívala na oblohu na onen předmět. Pak jsem šel dál směr metro Vltavská a ještě chvíli objekt pozoroval, pak jsem se chvíli věnoval psovi, podíval se na oblohu a objekt tam nebyl. O pár minut později, potom co jsem se opět věnoval psovi, jsem se znovu podíval na oblohu a objekt byl min. 1-2 km jinde na obloze. Těžko odhadovat… Chvíli jsem ho pozoroval, byl menší a menší – asi se pomalu vznášel výš a výš… Pak jsem na chvíli opět sklopil hlavu a když jsem se znovu podíval na oblohu, objekt byl pryč. Tou dobou už se stmívalo, takže nemělo cenu dál zůstávat na místě a zkoušet ho pozorovat.“

ufoTvar neznámého objektu

Takhle neobvyklý objekt opravdu nepřipomínal nic známého. Muselo jít o něco neobvyklého.  Měli jsme proto na svědka celou řadu doplňujících otázek. Tady je jeho odpověď, uvádíme jí celou i proto, abychom ilustrovali, jaký je vztah veřejnosti, v tomto případě svědkova okolí, k zážitku s něčím, co lze poctivě nazvat UFO, tedy neidentifikovaný letící objekt.

„Dobrý den,

omlouvám se, že jsem dříve nemohl odpovědět – pracovní vytížení, přecházená nemoc… však to znáte.

A abych pravdu řekl, ještě jeden faktor – kamarádi, známí a kolegové z práce si o mně myslí, že jsem se asi konečně zbláznil. Zkrátka – NIKDO mi nevěří, že to, co jsem viděl, bylo reálné… A to je hrozně frustrující…… Takže jsem to svým způsobem vytěsnil….

A říkám si, že to byl policejní vrtulník kvůli probíhajícímu fotbalovému zápasu. Až na to, že tomu vnitřně vůbec nevěřím, protože takhle zkrátka vrtulník nevypadá a jak jsem psal v té první zprávě – první odpověď jiných kolemjdoucích byla: „UFO“….

Ale k věci – odpovědi na Vaše otázky:

– velikost objektu těžko určitelná, ale podle mého odhadu potvrzeného i zmíněnými kolemjdoucími min. cca 10 metrů (?) … zkrátka nebylo to třímetrové rogalo … při natažení prstu před sebou by objekt zakryl cca půlku mého nehtu na ukazováčku

– objekt jsem pozoroval naprosto jasně při západu slunce – proto jsem se na nebe díval, byl krásný růžový západ slunce…. od holešovické tržnice, zde 50.0984131N, 14.4476286E cca 5 minut chůze zhruba sem 50.1001150N, 14.4382536E – mezitím jsem potkal skupinku kolemjdoucích, kteří potvrdili mé pozorování a můj osobní dojem (UFO)

– objekt se posunul velmi zhruba po linii naznačené v přiloženém .png souboru

– objekt se zdál ve stejné výšce, jakoby stál na místě, postupně se ale začal zmenšovat (stoupat výše)… nepamatuju si přesně, ale myslím, že stoupal výše na obou zmíněných místech pozorování…. resp. nejprve na prvním místě se vznášel nehybně na jednom místě, pak začal stoupat, pak se přesunul a opět stoupal výše, až zmizel z mého dohledu.. odhad trasy přesunu můžete vidět na přiloženém obrázku

– objekt byl úplně černý a jeden z důvodů, proč jsem z toho byl poměrně rozhozený a ve finále Vás a Vaše kolegy informoval, byl fakt, že objekt neměnil tvar – zachovával si trojúhelníkový tvar v naprosto černé barvě

– do mailu přikládám ještě dalšní png soubor s náčrtem objektu, tak jak jsem ho viděl a vnímal po celou dobu pozorování – byl celou dobu stejně černý a měl stejný tvar, černý trojúhelník – pouze se s časem zmenšoval, z čehož jsem usoudil, že se vzdaluje – tedy že stoupá výše a výše

PS. děkuji za Vaši odpověď, jste asi jediní, co tuto událost se mnou řeší racionálně a pouze si neťukají na čelo s tím, že jsem se prostě asi zbláznil..

Děkuji,“

mapkamapka pozorování

Tak. Jaké jsou možnosti vysvětlení? Vlastně většinu vyjmenoval již svědek:

 1. Vrtulník. Ten by však měl zejména na takto frekventovaném místě zapnutý výrazně blikající bílý nebo červený maják a poziční světla.
 2. Drak. Objekt se  pohyboval v dosti velkém úhlovém rozsahu z pohledu svědka. Těžko by se dalo najít místo, odkud by byl drak pouštěn.
 3. Rogalo. Nad centrem Prahy lze tuto možnost celkem spolehlivě vyloučit.
 4. Dron. Trojúhelníkový tvar je však pro drony velmi neobvyklý. A proč by neměl zapnutá světla, bez kterých je špatně vidět jeho orientace? I když, popravdě, toto je snad jediné možné vysvětlení, které nelze s úplnou určitostí vyloučit.
 5. Co ještě zbývá? Snad jen nějaký neobvyklý předmět ve vzduchu, např. černá igelitová plachta, nebo mikrotenový pytlík, zvednutý větrem. Jenže tohle se stává jen v létě, při vzestupných proudech vzduchu nad rozehřátými místy.

Máte nějaké jiné logické vysvětlení? Viděli jste dotyčný objekt, nebo se o něm zmínil někdo z vašich známých? Ozvěte se!

pohled 1pohled z místa pozorování

26 komentářů na “UFO nad Prahou – hledáme možné svědky”

 1. .. a nikdo z těch lidí neměl v roce 2016 mobil s foťákem, nebo nebyl schopný požádat kolemjdoucího ať to vyfotí a foto mu pošle mailem. V roce 2016.. v místě, kde je ve všední den minimálně stovka lidí.. (kousek od vstupu do holešovické tržnice, přiléhající zastávky a restaurace mcdonalds)

  1. Anton Špelec: To „normálního“ člověka nenapadne. Ale asi bychom byli zklamaní, podle úhlové velikosti by byl objekt na fotografii malinký a při večerních světelných podmínkách i hodně neostrý. Podle naší zkušenosti je mnohem cennější přesný popis, než fotografie, která dnes není ani důkazem, ani nevydá tolik informací jako pozorný svědek.

 2. “ proč by neměl zapnutá světla, bez kterých je špatně vidět jeho orientace?“
  Protože pokud vím, je třeba mít na létání v těchto místech povolení. Pokud ho neměli a dělali to třeba kvůli focení – tak prostě nechtěli světly na sebe zbytečně upozorňovat.
  Zřejmě se na delší vzdálenost spolehli třeba na přenos GPS souřadnic z toho dronu. Sám pracuji jako hobby s jednočipovými procesory i rádiovými modlu a tak vím, že tento přenos souřadnic je relativně snadné zrealizovat.
  Stejně jako ty světla se dala ovládat na dálku a zapínali je jen občas, když to kvůli orientaci nutně potřebovali.

 3. „Ten by však měl zejména na takto frekventovaném místě zapnutý výrazně blikající bílý nebo červený maják a poziční světla.“
  Teoreticky opět nikoliv – pokud by se jednalo též o let načerno – tedy bez povolení – filmovaní(focení) či vyhlídkový let s movitými turisty.

  1. Kazdy civilni letoun v rizenem prostoru CTR musi mit zapnuty odpovidac s pridelenym squak kodem. Pokud by tak pilot neucinil, na radaru by se stroj zobrazoval jako narusitel, tudiz vypnuta pozicni svetla a majak (povinne pod 10.000 ft.) by posadce nepomohla let utajit.

  1. Ten bohužel ne. Když odmyslím, co by zde asi dělal, pak letoun B-2 má klasický proudový pohon. Nedokáže stát na místě ani vydržet v dohledu po tak dlouhou dobu. Bylo by jej asi slyšet. A hlavně: těch vyděšených lidí pod ním!

   1. Vladimír Šiška

    TR-3B je zajímavá myšlenka … ale fyzikálně je to nesmysl, takové letadlo neexistuje. Respektive – muselo by to fungovat jinak.

  2. Letajici objekt 22:07 29.7.2020

   Prave jsem takovy letajici objekt natocila. Splnuje vsechny vyse zminene parametry! Uz se stmivalo takze kvalita je velmi slaba, nicmene trojuhelnikovy tvar, klouzevy pohyb, neslysnost- vse souhlasi. Videli jsme ve dvou a jsme mirne v soku :)
   Praha 10- Pitkovice – Pečárková, směr Benice nad polem.

     1. Vypadá to na dron. Co taky jiného? Žádné extra manévry tam nebyly.

      Já mám na chalupě lejzrovou pistol, lidar, měří vzdálenost až na 2 km myslím.

     2. WOW!!! Tady autor původního svědectví. Dovedete odhadnout, jak daleko/vysoko mohl předmět být? Jakým způsobem problikával? Jak moc se otáčel? Jaká je pravděpodobnost, že by tam někdo lítal s dronem, navíc tak, abyste to na první pohled nepoznali? Bohužel už si svůj incident moc dobře nepamatuju, a tak bych chtěl alespoň poděkovat autorům za zveřejnění, stejně tak celému projektu Záře. Často si na to pozorování vzpomenu, byl to velký zážitek.

    1. https://www.youtube.com/watch?v=BsgXjpo5JnI

     Diskuze pod videem někdy přinášejí zajímavé informace. Zde Dary G. píše o přistání UFO na Slapech v 70. letech. O tomtéž se zmínil Ludvík Souček v polemice s O. Neffem. Neff existenci UFO popírá, Souček (voják) prý byl na Slapech přímým svědkem.
     Nebyly by dnes materiály o této události dohledatelné? Nejspíš na ministerstvu vnitra…
     A nepsalo se kdysi o nějakých ztrátách ze Součkovy pozůstalosti?

     1. Tento týden nad Jižním městem v noci už 2x ve stejný čas a místo jsem viděla neslyšný objekt v řadě 5 světel nebo oken.Prostřední zářil víc.Vždy to stojí na jednom místě a pak to neslyšně pomalu odpluje pryč,Není to asi ani moc vysoko.Nedokážu odhadnout si 5km nad zemí.Foto se moc nepovedlo.Jen světlá koule.Okna jsou vidět pouze dalekohledem.Jin to vypadá jako zářící hvězda.Viděl to někdo?

    2. Dnes pozorování Nové Pitkovice cca 20 bíle/stříbrně zabarvených koulí, náhodně se pohybujících v mraku. Trochu jsou vidět na začátku videa. Chce si to ale pustit na PC a v rozlišení 1080. Na vlastní oči byly vidět krásně, chvílemi mizely a zase se objevovaly. Bohužel telefon je moc dobře nezachytil, na tu vzdálenost ostří na prd. Poté pomalý, asi 5 minutový přelet jedné koule. Neviděl to také dnes někdo? Lokace mezi Novými Pitkovicemi, Benicemi a Uhříněvsí.
     https://www.youtube.com/watch?v=iEdZADSii8w&t=162s

    3. Pro autory článku, ale i všechny ostatní – jsem autor původního svědectví a tady na tom videu z Islámábádu je zachyceno téměř 100% to, co si pamatuji z roku 2016 v Holešovicích. Spadla mi z toho brada.

      1. Všimněte si pochody myšlení autora toho videa – úplně stejné, jako v našem případě tenkrát. Tedy – rozhodně to není kite (rogalo/paraglide/..), rozhodně to není dron. Ani vrtulník. O ptákovi nemluvě. Létající kus igelitu? Ne… Velmi zvláštní.

        1. Ahoj, tady opět já – autor původního svědectví.
         Musím to tady sdílet.
         Sám za sebe jsem totiž našel dosud nejracionálnější vysvětlení a odpověďi.
         (zkušenějším to jistě bude známé – pro mě to je zásadní objev)

         https://patents.google.com/patent/US20060145019A1/en
         ale také
         https://patents.google.com/patent/US10144532B2/en
         a následně
         https://patentimages.storage.googleapis.com/31/45/3f/583bc0d7058997/US20060145019A1.pdf
         a můžete jít dále a hlouběji dle libosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*