Trocha terminologie nikoho nezabije

  • od


V představě mnoha lidí je pořád ještě pojem UFO spojován výhradně s představou návštěvy malých zelených mužíčků. Nutno říci, že média tento obrázek vydatně podporují, protože je jednoduchý, zažitý a není třeba nad ním více přemýšlet. Bohužel nejen bulvární média, ale i tak oblíbený a zdánlivě seriozní zdroj, jakým je internetová Wikipedie, nám pod heslem UFO předkládají celou řadu nesmyslů.

Dozvíme se tam o třídění UFO do jakýchsi tříd podle původu, inteligentního či jiného.  Jak to tedy s termíny jako UFO či létající talíř je?

UFO je, jak známo, zkratka z anglického Unidentified Flying Objects, tedy neidentifikované létající objekty. Lze říci, že to je cokoliv, co spatříme na obloze a nejsme schopni určit o co vlastně jde. Může to být třeba míč, který zrovna prolétl kolem našeho okna a my nevíme o co šlo. A obráceně: Pokud na obloze spatříme objekt, o kterém jsme přesvědčeni, že jde o mimozemskou kosmickou loď, pak nejde o UFO! Vždyť jsme ten objekt již identifikovali. Proto je např. věta typu: „…a potom ta bytost vešla do UFO…“ je logickým nesmyslem.

Neznámé objekty, spatřené na obloze, zůstanou UFO do té doby, dokud se je někdo nepokusí vysvětlit, tedy identifikovat. Právě to je hlavní úkol ufologie a amatérských výzkumníků. Nikoliv tedy slepá víra v mimozemský původ UFO, ale snaha o vyřešení hádanky.  Velkou část pozorovaných objektů lze obvykle vysvětlit jako známé jevy, viz náš seriál. Stanou se z nich identifikované létající objekty, tedy IFO.

Vždy však určitá část pozorovaných UFO vysvětlit nejde a to ani při relativním dostatku informací. Česky by snad šlo vyjádřit tuto skupinu jako neidentifikovatelné létající objekty. Co se za nimi skrývá? To dosud nevíme.

Co by se mohlo skrývat za těmi neidentifikovatelnými objekty se snaží vysvětlit několik hypotéz. Úmyslně neuvádíme slovo teorie, neboť teorie musí být dostatečně podložena kdykoliv ověřitelnými fakty a to u náhodně se objevujících UFO dosud není možné. Známá mimozemská hypotéza (Extraterresstial hypothesis – ETH) je pak pouze jedním z možných vysvětlení. Stejně tak se za UFO mohou skrývat dosud neznámé přírodní jevy, nebo třeba utajovaná vojenská technika.

Hypotézy tedy neurčují žádné „druhy UFO“, ale snaží se vysvětlit, co by se asi mohlo za tímto jevem skrývat.  Dnes převládá názor, že za těmi nevysvětlitelnými UFO nebude vězet jen jedno vysvětlení, ale že jich patrně bude více různých. Je velká škoda, že tyto základní skutečnosti nelze najít ani na Wikipedii, ani v dalších zdánlivě seriózních zdrojích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*