Aktuality 38. a 39. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Stane se slizový vesmír klíčem k pochopení fyziky skla? jedna z největších záhad, která čeká na své vysvětlení: jaká je vlastně skutečná struktura našeho vesmíru?

Jak na dálku rozeznat planety obývané životem? Hledání mimozemšťanů přímo ze Země pomocí dalekohledů a přístrojů? Bude možné – ovšem pokud bude cizí život velmi podobný tomu našemu.

Stonehenge jako tančírna ? Paleolitický památník byl taneční plochou?

UFO… a něco pro pamětníky. Trikové video a seriál Pevnost pod ledem v ABC před mnoha lety…

Největší konspirační teorie: WTC, ilumináti na Marsu, vláda nás práškuje. Některé teorie jsou neuvěřitelně praštěné. Jiné znějí nevěrohodně, ale šikovně se opírají o špatnou pověst tajných služeb a těžko ověřitelné „důkazy“.

Špatné zprávy z Marsu: žádný metan. Výsledky dat zasílané robotickým vozítkem Curiosity vyvrátily přítomnost metanu na Rudé planetě. Přítomnost metanu je jednou z podmínek existence života na Marsu. Alespoň toho života, který je podobný tomu, co známe na Zemi.

Jak dlouho bude Země obyvatelná?. Aneb kolik zbývá lidstvu času na naší domovské planetě?

38. vesmírný týden. Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9.

39. vesmírný týden. Přehled událostí na obloze od 23. 9. do 29. 9.

Přednášky:

Jako každý rok se 27. září 2013 koná Evropská noc vědců na různých vědeckých pracovištích po ČR.

Českou republiku ve dnech 17. až 22. 9. navštívil geolog NASA dr. James Rice. Tématem byla planeta Mars, její výzkum pomocí robotických vozítek a budoucnost výzkumu a osidlování Marsu. Více informací naleznete na stránkách Astronomického ústavu AV ČR, kde bude později i záznam přednášky.