Tajemný zvuk

V poslední době se roztrhl pytel se zprávami o tajemných zvucích, které se ozývají na různých místech zeměkoule. Prakticky vždy jde o poměrné hluboký přerušovaný zvuk, u něhož nelze vysledovat odkud přichází a není patrný jeho zdroj. Jde o fenomén US (Unidentified sounds), tedy neidentifikovaných zvuků. Je však pravda, že se tento fenomén objevil náhle až nyní?

Už v minulých letech projekt Záře pomáhal řešit jeden případ podivného zvuku, který byl slyšet z jednoho rybníku. Později se ukázalo, že tajemný zvuk má na svědomí blízká továrna.

Před dvěma lety řešili obyvatelé jednoho domu ve Lhanicích na Třebíčsku podobný problém. Obtěžoval je poměrně silný monotónní hukot, ozývající se ve dne i v noci. Poté co si zde bydlící rodina postěžovala, navštívili dům hygienici a jacísi senzibilové. Zatímco první změřili úroveň hluku a domě a konstatovali, že nepřekračuje normu, druzí rozmístili po domě několik krystalů. Ani v jednom případě to však nijak nepomohlo a zvuky „strašily“ rodinu dál. Po nějaké době se však podařilo nalézt zdroj zvuku – analýza zvuku totiž ukázala, že stejný zvuk „vyrábějí“ dva transformátory v blízké elektrárně Dukovany.
(zdroj, zdroj)

To, že se náhle objevila vlna hlášení podivných zvuků, lze zcela určitě alespoň zčásti připsat běžné novinářské praxi. Objeví se zpráva v jednom deníku, v dalším si jí všimnou a pověří redaktora aby sehnal podrobnosti. Ten, díky dnešní globalizaci a hlavně internetu, zjistí tucet podobných případů. Na vyšlý článek reagují další čtenáři a vlna hlášení je na světě. Píši to proto, že vím z vlastní zkušenosti, že tímto způsobem vznikaly vlny pozorování UFO i u nás, přičemž jsme my jako ufologové byli sice nechtěnými, ale přece jen aktivními svědky.

Dobrá tedy, co ale způsobuje ty záhadné zvuky o nichž se hovoří? Byly nahrány na různých místech ve světě a dokonce přichází i první zprávy z naší republiky.
(zdroj, zdroj)

Při poslechu nahrávek, které jsou dostupné na webu, si lze povšimnout, že jde vesměs o velmi hluboké tóny, nebo škálu tónů, které možná zacházejí až na hranici infrazvuku. Takový zvuk má velmi specifické vlastnosti, které musíme brát v úvahu. Především fyzicky nelze zjistit směr, odkud zvuk přichází – to je známá věc: když si v bytě chcete umístit reproduktorovou soustavu, basový reproduktor může být umístěn kdekoliv, lidské ucho není schopno zaměřit směr odkud přichází hluboké tóny.

Hluboké zvuky se velmi dobře šíří na velké vzdálenosti. K tomu ještě někdy přispívají vhodné atmosférické podmínky, zejména vysoká vlhkost vzduchu. Zvuk, který náhodní svědkové zaregistrují uprostřed lesa, může klidně pocházet z mnoho kilometrů vzdálené továrny.

Avšak k jasnému vysvětlení původu každého zvuku je zejména potřeba jeho nahrávka. Tu je pak možné analyzovat, získat spektrum neznámého zvuku a porovnávat jej se spektry známých zvuků a tak přijít na jejich původce.

Jaký by mohl být původ tajemných zvuků? Pokusil jsem se dát dohromady několik možných i nemožných vysvětlení:

– geologické posuny (zemětřesení) – to je zatím nepotvrzeno, někteří odborníci to vylučují
– těžký průmysl (válcovny, dopravníky atd.)
– rezonance potrubí (plyn, voda)
– rezonance trafo (viz případ ve Lhanicích na Třebíčsku)
– rezonance mostních konstrukcí při přejezdu automobilů a zejména vlaků
– rezonance od větru na vedení vys.napětí, telefonních drátech, anténách a dalších konstrukcích – meluzíma
– zvuk mimozemských lodí vstupujících do atmosféry
– a konečně – hlas matky Země, která nám sděluje, že letos s námi končí…

Poslední dvě hypotézy berte samozřejmě s rezervou.

Pokud jste byli svědkem podivného úkazu, spojeného se zvukem a podařilo se vám jej nahrát (lze i na většinu dnešních mobilních telefonů), pak prosím neváhejte a kontaktujte nás! Možná se nám podaří společně vypátrat původce.

16 komentářů na “Tajemný zvuk”

 1. Také už jsem měl tu čest něco poslouchat v místech kde bych to nečekal, každopádně jsem to nepovažoval za tajemno atp.

 2. Dnes odpoledne v Olomouci ony tajemné zvuky zaslechnuty a na různých místech po městě od více lidi nezávisle na sobě. Nejdřív jsem si myslel, že je to letadlo které letí nízko nebo stíhačka ale nikde nic.Zvláštní nevím co si o tom mám myslet:)

  1. V kolik hodin byl tento zahadny jev v Olmiku slyset ? V Příkazích (cca 8km od OL) byl ten samy den zahadny hukot slyset tez, a to v takove intensite, ze vytahnul 4 kamose ven z mistnosti, kde byla naplno zesilena TV. Existuje nejaky zaznam z OL ? Diky za info ! V.

  2. Také jsem slyšela v neděli 22. 1. 2012 kolem 16h v Olomouci velmi intenzivně podivné zvuky, letadlo to nebylo, zvuk se dokonce několikrát přerušil. Překvapuje mě, že když se ptám lidí ve svém okolí, jestli to někdo slyšel, tak nás je jen velmi málo, na to jak to bylo silné.

 3. Nedávno bylo něco takového slyšet u nás nad rybníkem, jako by nízko letícímu letadlu vynechával motor. Asi to bylo letadlo, kterého jsem si nevšiml, sice byla noc a mělo by svítit, ale taky byly docela mraky.

 4. Na internetu je z poslední doby několik záznamů těchto zvuků. Jeden z nich byl ve stereu a tam bylo zřetelný rozdíl mezi „prostředím“ které bylo vytvořeno pro zvuk a „prostředím“ okolních ruchů. Navíc kamera panoramovala a měnil se jen ruchový podkres a ne tajemný zvuk. Takže další legrácka… Nicméně zvuky pár desítek Hz vyskytující se (a mizící) v budovách jsou doložený fakt už mnoho let. Obvykle nejsou vysvětleny.

 5. Zajímalo by mě, zdali existuje více videozáznamů, kde na tajemné zvuky reaguje větší množství lidí, například náhodní kolemjdoucí. Viděl jsem záznam s baseballového utkání, kde na zvuky reagují komentátoři – takový záznam mi přijde věrohodný. Dále záznam Conklin, Alberta Kanada (12. ledna 2012), kde jsou svědky další dva lesníci.

 6. Bohužel nemůžeme příliš posuzovat zvuky na videu, které někdo pověsil na youtube.com. Zvuk je v takovém případě nakomprimovaný a nelze jej žádným způsobem analyzovat. Taková videa mohou být docela klidně fake (podvod), nebo může jít o banální shodu okolností na kterou ovšem nepřijdeme, protože místní podmínky (např. někde v Kanadě) prostě neznáme.
  Proto by pro nás bylo mnohem cennější, kdyby někdo, jakmile nějaký takový zvuk zaregistruje, jej nahrál třeba na mobilní telefon.

 7. No hurá .UŽ to funguje.Bežne píšem litánie a potom sa nedá ani prihlásit a odoslat!!!Toto sa deje aj v jaskyni v Tibete .Tam počut hudbu.Kamarátka komunikuje velmi dobre z astrálom a tam ma na to cez ňu upozornili aby som si to vypočul na nete.Bohužial si nepametám či je to hnev zeme či čo na to povedali len bolo to v tých súvislostiach že mám načúvat ako tíško to malinkaté JA tá vaša dušička ako vám šepká tak ako tá jaskyna v Tibete.Počuli ste to? TAkto ma na to zpozornili.

  Ináč viete o tom že matička ZEM menom GAJA je vyššia duchovná bytost než človek? A ŽE POŽIADALA BOHA o DUCHOVNÝ vzostup z 3.D do 5.D.!!!
  Tieto štrajky to tiež nie je náhoda.Prebúdza sa v ludoch žiadost po láske.Nie po otroctve za peniaze.

 8. Ja osobne, jsem zvuk neslysela, ale par lidi z meho okoli to slyselo…nad Repcinem kolem 16h a dale Nove sady,Nova ulice,Neredin vsichni to popsali stejne, jakoby zvuk motoru nebo neco takoveho,ktery na chvilku prestal a pak na znovu,videt pry ale nebylo nic :(

 9. A co organizovaná skupina lidí spojena internetem snažíc se upoutat pozornost/vyděsit masy… Každý druhý člověk má doma výkonější hi-fi, případně alespoň nějaké použitelné reproduktory. Vzhledem k nízké frekvenci stačí mírná opatrnost a záhada je na světě :). Jdu schválně stáhnout něco kvalitního a prubnu to…

 10. Dne 10.9.2013 v 21 h 55 min ,20km vychodne od prahy , 8 min byl slyšet velmi dunivy zvuk z oblohy . Nepohyboval se . Byl impozantni a hrozivy.

 11. Dobrý den,
  kdysi jsem se vracíval občas po večerech v létě, domů na kole a bývalo to v dost pozdních večerních hodínách, venku už byla tma. Na kole mám led světlo, takže poměrně dobrý dosvit. Stalo se to mezi obcí Zvánovice a Struhařov. Jel jsem tam na kole přes poměrně vysoký kopec, stoupání z obou stran. Když jsem tam od vesnice dojel, na vrcholku kopce za úplné tmy, v lese, tedy ne za za zcela dobré viditelnosti.. se začal ozývat ten zvuk. najednou začala země, stromy, vše okolo od toho zvuku basovat, jednalo se o těžký silný a velmi hlasitý basový zvuk. Doslova jsem cítil vibrace ve vzduchu. Protože mi zlobilo to led světlo, chvílemi se vypínalo, tak jsem byl totálně posraný strachy a sjel jsem z vrcholku kopce dolů. Mám přesné gps souřadnice, ale si nebudou potřeba. Uvažoval jsem o nízko letícím letadle? JE to možné? Výška kopce je 513 m a je u obce Zvánovice. Škoda že jsem na tom vrcholku kopce, zalesněném žádné letadlo ani světlo neviděl. Přišlo mi, že by muselo být vidět a doslova blízko, na to, jak byl zvuk hlasitý a jak vše vibrovalo, doslova jsem cítil vibraci z toho basového zvuku i přímo na sobě. Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*