Statistika pozorování UFO v ČR za rok 2009

Za loňský rok bylo ohlášeno celkem 205 pozorování UFO nad Českou republikou.

Je to mírně nadprůměrné číslo ve srovnání s ostatními roky, avšak je nutné vzít v úvahu, že je ovlivněno velkým množstvím ohlášených pozorování tzv. létajících lampionů (viz zde), které se staly velmi oblíbenou zábavou, přičemž velká část veřejnosti nemá s jejich vzhledem a chováním žádné zkušenosti a tak je často označuje za UFO. Létající lampiony byly identifikovány ve 122 případech (59,51%) a tvoří tak vlastně většinu ohlášených UFO. Ostatní identifikované jevy se týkaly nejčastěji letadel a vojenské techniky např. armádních vrtulníků s nočním osvětlením (viz zde). Celkem se nám podařilo identifikovat 142 případů (69,27%).
U mnoha případů se nepodařilo získat dostatečné množství informací, často šlo o pozorování jediného svědka a nebylo možné úplně vyloučit zda se nejedná o nějaký známý jev. Tyto případy nazýváme „UFO z nedostatku informací“ a bylo jich 53 (25,85%).
V deseti případech (4,88%) se i přes relativně dostatečné svědectví nepodařilo najít žádné vysvětlení a zůstaly tak skutečnými UFO, tj. neidentifikovatelnými létajícími objekty. V těchto případech lze uvažovat o některé z hypotéz o UFO (podrobněji zde) – mohlo by jít např. o neznámé přírodní jevy, utajovanou vojenskou techniku a nemůžeme ani úplně vyloučit některou z tzv. „návštěvnických hypotéz“ tedy všeobecně nějaký mimozemský vliv.

Pozorování UFO v ČR bylo za rok 2009:

kategorie A (identifikováno) 142 pozorování 69,27 %
kategorie B (málo informací) 53 pozorování 25,85 %
kategorie C (neidentifikovatelné) 10 pozorování 4,88 %
celkem 205 pozorování 100 %

8 komentářů na “Statistika pozorování UFO v ČR za rok 2009”

 1. Ufo nad Přerovem
  22. 8. 2009
  21.8.2009 presne ve 22:00 nad Přerovem (smer na vychod asi 40stupnu na obloze) 9 brutalne jasnych oranzovych svetel ve formaci, pripominajici Velky vuz (s nekolika malo rozdily). Byly o moc jasnejsi nez hvezdy, pripominaly nam nejvic snad zazehnute horkovzdusne balony(i podle rychlosti pohybu) ale asi po trech minutach zacaly vsechny postupne mizet.Fakt brutus

  Nové Sedlo u Lokte.
  K tomuto výše(převzato z jiné vaší stránky)mohu dodat, že dnes 27.11.2010 v 18,15 jsem pozoroval to samé. Těchto světel přilétalo od východu zprvu sedm a srotily se do takovéto formace připomínající Velký vůz také,a pak postupně v různých uskupeních a pomalém poletování jedno za druhém beze spěchu pohasínali na obloze cirka ve stejném místě. Pozoroval jsem jejich bezhlučný přílet od prvních dvou až po přílety dalších. Zajímavé bylo letící letadlo po své trase vedle těchto světel,aniž by se odchýlilo ze své dráhy. Celý výjev trval tak deset až patnáct minut.

 2. Pavle, na to je klasická odpověď. Pokud nemáte foto nebo video, které by dokazovalo opak, jedná se o lampiony štěstí (lucerny přání nebo jak se těm bazmekům říká).

 3. Ano,ráno moudřejší večera:-),také jsem na to myslel a tomu přisoudil a tak to i chápu i s vysvětlením proudění vzduchu který je unáší a pak v jednom místě se zpomalí a v lampionech dojde hořlavé medium.
  Je zajímavé, že jsem také přisoudil při pozorování to chvilkové skupenství do formace Velkého vozu tak jako to bylo před nedávnem v Prostějově o čemž jsem si přečetl až později doma, když jsem vyhledával stránky pojednávající o těchto tématech.
  Jinak tuto záležitost považuji za vyřízenou a objasněnou.

 4. Máme dost velký skluz v zápisu případů do databáze a navíc budeme po novém roce přecházet na nový typ databáze, takže zřejmě ne dříve než v polovině roku. Díky nové databázi však bude později možné vidět všechny případy i s příp. vyhodnocením on-line. Za zpoždění se omlouvám.

 5. 1.1.2011.Když jsme vyšli před dům zapálit nějaké petardy na oslavu roku,po chvilce pozorování ohňostrojů nás zaujaly objekty letící od severu směrem k již právě zmíněným ohňostrojům.Také mi to připomínalo Velký vůz,ale poněkud větší.A jak tu psal pan Pavel,bylo v podstatě to samé.Pokoušela jsem se celý výjev natočit,ale bohužel neůspěšně.Došla mi zrovna baterie.A opravdu nevěřím,že to byly ty přiblblé lampiony.Tohle zářivě svítilo a stálo na mísě,pak se to pohybovalo vše stejně rychle jakoby ve tvaru trojúhelníku.V živottě jsem nic podobného neviděla,proto věřím a to mi nikdo nevymluví,že jde právě o Ufo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*