-
-
Jaroslav: Děkuji, ale já dávám přednost skutečnosti kterou v »
-
Jméno: Jaroslave, poslechni si na YT- ,,rozhovor s lacert »
-
Klaudia: Abych to zdetajlizovala, tahlo se to v kilometrech »
-
Klaudia: Žijeme v Anglii a mame stejným zážitek, minimálně »
-
Helena: Např.: http://www.myty.info/rservice.php?akce=tisk »
-
Aktuality – prosinec 2019
01. 12. 2019 By (red)Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy Read More » -
Opět nebeský had?
25. 11. 2019 By Vladimír ŠiškaKdyž 24. května vynesla kosmická raketa Falcon 9 najednou šedesátku družic systému Starlink, zaznamenalo to několik pozorovatelů jako UFO. Pohybující se řetízek světel vypadal jako svítící Read More » -
Aktuality – listopad 2019
31. 10. 2019 By (red)Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy Read More » -
Záhada v infračerveném světle
11. 10. 2019 By Vladimír ŠiškaHodně pozorování neobvyklých jevů a UFO se k nám dostává od rybářů a lovců. Sezení v přírodě, bez rušivých světel, pozorování noční oblohy vede občas k Read More » -
Aktuality – říjen 2019
01. 10. 2019 By (red)Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy Read More »
-
Staré pověsti … keltské? (3)

Odehrály se všechny historické události opravdu tak, jak nám předkládají učebnice dějepisu? Je v historických kronikách popsáno všechno tak, jak se to skutečně odehrálo? Nejstarší zdroje informací, staré kroniky, psali lidé, kteří byli ovlivněny – svými názory, svými panovníky a mnohdy psali na jejich objednávku. Navíc psali mnohdy o událostech, které se odehrály před stovkami let. A když nebyly po ruce písemné prameny, dovolávali se ústní tradice …a často pomohla i vlastní fantazie.
Krok
„Mezi nimi povstal muž, jménem Krok; podle jeho jména je znám hrad, již stromovím zarostlý, v lese u vsi Ztibečné. Byl to muž za svého věku naprosto dokonalý, bohatý statky pozemskými a v svých úsudcích rozvážný a důmyslný. K němu se sbíhali, jako včely k úlům, lidé nejen z vlastního jeho rodu, nýbrž i z celé země všichni, aby je rozsuzoval.“
Kníže Krok byl prý ten, kdo se ujal vlády po našem praotci. V historii známe několik nositelů podobného jména. Jméno Crocus se objevuje ve spisech římských autorů jako jméno náčelníka germánského kmene Alamanů. V 5. století byl zase znám jistý Croco jako král germánských Vandalů. Croco byl i normanský vévoda, který skončil na popravišti. Žádného z nich ale nemůžeme ztotožnit s Krokem ze starých pověstí.
Kosmas ve své kronice zmiňuje Kroka pod jménem Crocco a my přesně tento opis jména známe! Jak je známo, Keltové byli v naší zemi prvními, kdo razil mince. Na keltských mincích obvykle nacházíme jména králů či vládců, kteří je nechali razit. A hle: mezi mincemi tzv. Podmokelského pokladu se nacházely i mince se jménem Crocco!
Roku 1771 byl nalezen u Podmokel na Rokycansku jeden z největších pokladů v Čechách – v bronzovém kotlíku se nacházelo asi 7000 keltských mincí. Mezi nimi byly mince s vyraženými jmény keltských panovníků. Bohužel větší část pokladu se nedochovala, neboť kníže Karel Egon z Fürstenberka jej nechal přetavit a použít na ražbu svých dukátů. Menší část pokladu je uložena ve sbírce na zámku u Donaueschingen, další část se nachází v soukromých a institučních sbírkách. Jak se můžeme přesvědčit v knize „The Celtic World“, kterou vydal oxfordský profesor Barry Cunlyffe r. 1987, nacházely se mezi nimi i mince se jménem Crocco.
Krokův hrad se už v Kosmově době nacházel zarostlý stromovím kdesi u vsi Ztibečné. Osadu s tímto názvem však u nás nikde nenajdeme. Mezi historky panuje všeobecná shoda, že Kosmas měl na mysli obec Zbečno u dnešní Berounky. V tom případě je asi nejpravděpodobnějším místem hradiště u Stradonic, druhé největší keltské sídlo v Čechách, hlavní keltské obchodní centrum. Navíc v jeho blízkosti leží i zmíněné Podmokly.
(pokračování)
Napsat komentář