Slunce v objektivu

Podivné světelné objekty na fotografiích. Fotograf nic podezřelého zrakem nezachytí, protože je soustředěn na zachycení neobvykle osvětlené scenérie, ale při prohlížení se nestačí divit. Co to na těch fotografiích je? A tak se stále opakuje stejný scénář domněle vyfotografovaných UFO, které ve skutečnosti existují jen v objektivu fotoaparátu.

2017.05.03.01-UFO-Kladno

„Po poledni jsem vyfotografovala mobilním telefonem 4 snímky halového jevu slunce – malé halo. Pak jsem si všimla na fotkách u slunce malého bodu – na každém snímku byl jinde. Na dvou snímcích zářil žlutě, na dvou vydával fialovou záři. Snímky přikládám, i zvětšený.
Prosím o vysvětlení, co to může být?“

 

2017.04.23.01-UFO-Poříčany

„Objekt zjištěn při prohlížení fotografií. Mimochodem tento objekt jsem pozoroval před 19 lety na karlovarsku, jasná koule na obloze která prudce změnila směr do prava v zápětí do leva a pak odletěla vzhůru obrovskou rychlostí.“

Tady se zdá, jako by se objekt pohyboval a na každém snímku byl jinde. Navíc zřejmě nedaleko, když jej vidíme proti pozadí.

Ve všech případech jde však o mnohem banálnější věc. Všechny fotografie jsou pořízeny v silném protisvětle. Na to nejsou současné fotoaparáty stavěné. Objektiv fotoaparátu tvoří několik čoček, které sice bývají opatřeny antireflexním nátěrem, ale odrazům světla za takto extrémních podmínek nelze zabránit. Nejde tedy o hmotné objekty, ale o odrazy silného světla na čočkách objektivu fotoaparátu.

Marně se připojuji k neustálým výtkám profesionálních fotografů i prodejců fotoaparátů: „Máte-li rádi svůj fotoaparát (mobil), nikdy s ním nefotografujte přímo proti slunci!“ V tom lepším případě vyrobíte UFO, v tom horším spálíte fotočip ve vašem přístroji, což je nevratná chyba. Je to stejné, jako kdybyste vzali lupu (což je také čočka) a soustředěný paprsek od sluníčka poslali do svého fotoaparátu.

Všimněte si, že světelný reflex se téměř vždy nachází na protilehlé straně od silného zdroje světla (křížek určuje střed fotografie, tedy osu, kam mířil objektiv).

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*