Rataje: Na zámku strašili brouci

Na projekt Záře se v minulých dnech obrátili představitelé obce Rataje nad Sázavou s tím, že se na tamním zámku dějí podivné věci. V různých časech se tady spouštěl alarm a kamera přeposílala pořízené snímky se záhadnými tvary. Mohlo by jít o spojitost s pověstmi, které tvrdí, že na zámku straší?

Projektu Záře se ve spolupráci s KPUFO v krátké době podařilo přijít záhadě na kloub. Podle oslovených odborníků i zkušeností záhadologů se jedná o hmyz, který leze po předním skleněném krytu kamery. Kamera má vlastní zdroj infrasvětla a ten přesvětlil brouka (zde pravděpodobně můru) natolik, že září, a je z něj vidět hlavička s tykadly.

       

Kamery zaznamenávající pohyb totiž reagují na jakékoliv změny nastaveného počtu pixelů, proto docházelo k častému spouštění alarmu. A například u kamer s vlastním přisvětlením v těsné blízkosti objektivu bývá tento problém falešných hmyzích poplachů častý. Odstranit je lze pouze použitím externího zdroje infrasvětla a vhodnějším umístěním kamery.

Animace ze zaslaných fotografií potvrdila, že je domněnka správná. Obrovské přeexponované je hlava brouka na objektivu kamery a právě díky animaci je vidět, že se „tykadlo“ hýbe v čase. Žlutá šipka pak označuje další přítomný hmyz. Případ byl tedy i takto uzavřen.

1 komentář na “Rataje: Na zámku strašili brouci”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*