Případ Vranov nad Dyjí – nové poznatky! (4)

Jeden z nejzajímavějších případů výskytu UFO nad Českou republikou. Dramatický incident, který se odehrál v červenci 1987, při němž dostala osádka bitevního vrtulníku Mi-24D rozkaz sestřelit neznámý objekt, je stále předmětem dalšího bádání. Odehrál se sice již před mnoha lety, stále je však naděje, že se podaří získat další střípky do mozaiky informací o této podivuhodné události.

 

Původní článek o tomto případu najdete ZDE.

Jak vyplynulo z výpovědí obou členů posádky vrtulníku, jejich pronásledování objektu skončilo v prostoru poblíž jaderné elektrárny Dukovany. Vrtulník musel přistát kvůli nedostatku paliva a druhý hotovostní vrtulník nebyl k dispozici, létal v té chvíli na jiném místě poblíž naší hranice. Naše pátrání proto pokračuje. Zde je reportáž Jaroslava Mareše na jeho kanálu Badatelé.net:

Za objektem se tedy potom vydaly letouny Albatros někde od Brna. Podle vzpomínek pana P. bylo posádce vrtulníku řečeno, že objekt dostihly někde u Jaslovských Bohunic, tedy další jaderné elektrárny. Je to náhoda, nebo měl objekt spadeno na atomovou energii? Každopádně pak prý zmizel kdesi u Maďarska. Zda dostali piloti povolení letět za ním až do Maďarska nevíme, možné by to ale bylo.

Pátrání ve Vojenském ústředním archivu však nepřineslo kýžený výsledek:

Nenachází? Znamená to, že:

  1. že to archivované nebylo
  2. že to bylo stornováno
  3. že to dosud podléhá utajení
  4. že to zůstalo nepředáno a v moci archivu Ministerstva obrany…

Možnosti pátrání se tak značně zmenšily. Jenže: jestli se za objektem vydaly další letouny, pak musí někde existovat svědkové dalšího pronásledování a hlavně piloti zmíněných Albatrosů.

Dali jsme se do dalšího pátrání. Pokud by se do zmíněných událostí z 12.7.1987 zapojil letoun L-39ZA, což byla varianta vyzbrojená podtrupovým kontejnerem pro dvojici kanonů GŠ-23, muselo by se  jednat o letouny zařazené u 1.letky 8.slp na letišti v Brně. U zmíněného pluku se nacházely čtyři letouny tohoto typu. Jednalo se o stroje s imatrikulačními čísly 2344, 2347, 2418 a 2433. U těchto strojů sloužilo několik pilotů, kteří tedy přicházejí v úvahu, že se účastnili pronásledování tohoto objektu. Protože bohužel nejsou písemné doklady, jsme odkázáni na jejich případnou výpověď. Ozvou se?

Letoun L-39ZA Albatros čsl. armády (zdroj: Wikipedia)

Pokud máte k tomuto incidentu nějaké informace, znáte či pamatujete účastníky, nebo jste zažili něco v možné souvislosti (12.července 1987) – ozvěte se nám! – napište na adresu: info(zavináč)projektzare.cz

závěr (zatím) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

závěr)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*