Nastává konec ufologie?

V londýnském The Telegraf vyšel 4.listopadu 2012 článek s názvem „UFO enthusiasts admit the truth may not be out there after all“ („Nadšenci UFO přiznávají, že je po všem“).  (1)
Hlavním bodem tohoto článku je tvrzení jistého Dave Wooda, předsedy dosud ne příliš známého Sdružení pro vědecké studium anomálních jevů (ASSAP) (2), že ufologie prochází závažnou krizí, která povede k jejímu zániku.

Co ho vede k takovému tvrzení?

Po celá desetiletí trvání ufologie se nepodařilo předložit spolehlivý důkaz o existenci mimozemského života. Nadšenci musí přiznat, že počet pozorovaných UFO stále klesá. Společnost ASSAP zaznamenala, že počet případů UFO se snížil od roku 1988 o 96 procent. UFO také nemusí být nutně mimozemského původu. Badatelé také ví, že 98 procent pozorování se dá velmi snadno vysvětlit.

To všechno vedlo k tomu, že řada badatelských skupin UFO se rozpadla. Ve Velké Británii zůstalo dnes pouhých 30 skupin z původních více jak 100 skupin v roce 1990.

Celý tento proces poklesu pozorování UFO i jeho výzkumu se časově shoduje s nástupem internetu. Dříve bylo potřeba případy řešit postupně, psaly se dopisy dalším badatelům a opět svědkům, a to způsobovalo, že řada otázek nebyla dodnes zodpovězena a tedy případy nejsou objasněny. Ale nyní, díky internetu, se informace dostanou k mnoha lidem rychleji a brzy se najde řešení. Klasické případy jako Roswell a Rendlesham jsou klasické právě proto, protože nebyly řádně zkoumány ve své době.

Pokles pozorování UFO, nedostatek důkazů a nových trendů zapříčinilo, že ufologii zaplevelily nesmyslné konspirační teorie a neustálé omílání starých případů.

To vše by mohlo znamenat konec ufologie, celého bádání o UFO do deseti let.

ASSAP proto organizuje na Universitě ve Worcesteru 17.11.2012 „první konferenci o UFO“, (3) která má tento stav řešit a zjistit, zda předmět ufologie má nějakou budoucnost.

Toto vyhlášení vyvolalo velké pobouření v proslulých organizacích, jako např. v americkém MUFON. Jeho výkonný ředitel David MacDonald nic takového nepociťuje. Ufologie prý žije a vzkvétá. MUFON dostává v průměru více než 700 případů měsíčně, zatímco v roce 2006 to bylo průměrně méně než 150 případů měsíčně. (3)

Nick Pope, který působil na britském ministerstvu obrany na problému UFO v letech 1991 – 1994 a nyní zkoumá pozorování UFO soukromě, řekl, že množství pozorování UFO sice roste, ale jejich kvalita nikoli. To množství je způsobeno čínskými lampiony, takže mnohá zajímavá pozorování jsou někdy přehlížena. Totéž platí pro fotografie a videa. Existuje tolik padělků na YouTube a jinde, že by bylo snadné odmítnout celý předmět, ale to by znamenalo vylít s vaničkou i dítě.

Nelze však nepřiznat, že byly vcelku přesně vystiženy mnohé charakteristické prvky současné ufologie.

Je pravda, že důraz ufologie se přesouvá od badatelských skupin a tištěných publikací na elektronická média. Většina zájemců o UFO dnes získává informace z webových stránek, z programů kabelové televize a facebooku.

Doba se změnila. Téma UFO už není tak svěží a čerstvé jako před 50 lety. Že potřebuje přizpůsobit novým podmínkám si uvědomují mnozí badatelé, nejen ve Velké Británii.  (5)

Uvidíme, k jakým závěrům dojde konference tuto sobotu.

(1)  UFO enthusiasts admit the truth may not be out there after all. The Telegraph, 04.11.2012.
(2) ASSAP
(3) Seriously Unidentified – A Summit on the Future of UFOlogy
(4) UFO witness reports on rise: U.S. investigations expanding
(5) Tajná správa o stave slovenskej záhadologie a ufológie

7 komentářů na “Nastává konec ufologie?”

 1. Nemyslím si. Určitě je v dnešní době výhoda rychlého pohybu informací skrze internet. Nicméně je to spíš ku prospěchu. Jak bylo napsáno, případy se řeší rychleji. Hlášení přibývá jak bylo napsáno v odstavci s MUFON. Já osobně chci aby nedělali kamuléry a už konečně přistáli a řekli co a jak

 2. Mě tedy pojem ufologie připadá trochu směšný. Článek a konference nejspíš řeší jen lidi a jejich ufologický zájem a výzkum. To nic nemění na tom, co se stalo a nebo stane. To že se toho objevuje méně, ano taky mám ten pocit, je nelogické. Na druhou stranu neví se o co opravdu šlo ve všech těch minulých případech. Tedy trend. My chceme víc a víc senzace. Spíše tedy něco chceme aby se stalo. Nemusí se také stát nic. Záleží na tom? Pokud by od teď žádné pořádné pozorování nebylo, vadí to? Byl by od toho pokoj.
  Mě osobně tedy velmi dráždí jakékoli pokusy něco utajit. Proto také ufologie existuje a sleduji to.
  Jinak jsem velmi udiven tomu, že nyní když má každý po kapsách foťák, internet na dosah a neobjevily se o nic lepší materiály než v minulosti. Tato výhoda zdá se být skoro i problémem. Dříve byly cenné i svědectví. Dnes každý chce mít video a fotku jako důkaz. A pokud je ukáže, prohlásí se to za podvrh. Na druhou stranu, pózovalo snad UFO někdy před kamerou:-)

 3. Dovolím si komentář. Opravdu se divíte, že se lidé odklánějí od ufologie, jakožto od „seriózního zkoumání záhad“? Víte, ono to bude možná tím, že lidé nejsou hňupové.
  Pokut totiž například tvrdíte, že „Belgické UFO“ mohlo být prostým americkým B-2 Spirit a naprosto přitom ignorujete skutečnost, že velikost tohoto objektu zdaleka neodpovídala velikosti B-2, nemluvě o nehlučnosti tohoto objektu (z hluku způsobeného přeletem B-2 by se lidé posrali…), pak asi nemá moc cenu Vás dále sledovat.
  Také je úžasné, jak vše dokážete vysvětlit…trochu mi připomínáte ty maníky z jedné americké produkce, kteří hledají různá „záhadná videa“ a pak se je snaží vysvětlit tím, že je natočí znovu, ale za pomocí různých náhražek. Aniž by si uvědomili, že i Boeing 747 na obloze se dá natočit pomocí modelu… . Nebo, že video svítící koule na obloze může být buď baterkou, lampionem, kulovým bleskem, nebo také plnohodnotnou mimozemskou lodí.
  Jinými slovy, to, že něco dokážete natočit podvodem, ještě neznamená, že i originál je podvod…
  Fascinuje mě, jak jste skeptičtí…. Dokonce i v době, kdy oficiální místa jasně mluví o mimozemšťanech: průlet „asteroidu“ z volného vesmíru sluneční soustavou (dle vědců možná mimozemská sonda), pozorování anomálie u hvězdy KIC 8462852 (dle vědců pravděpodobně Dysonova sféra), video z americké vojenské stíhačky z roku 2004, pilotované pilotem Davidem Fravorem , atd.
  Vy prostě dokážete všechna pozorování vysvětlit a osvětlit, ale často tak násilně, že selský rozum trpí….
  Je vážně tak těžké připustit, že sem mohou létat jiné civilizace?! Promiňte, ale mně to přijde mnohem přirozenější, než vše vysvětlovat balonky štěstí a neznámými meteorologickými úkazy….

  1. Honzo váš komentář je asi na delší polemiku. Nikde netvrdím, že by „Belgické UFO“ mohlo být B-2 Spirit, naopak to postupně vyvracím. Stejně tak není pravda, že asteroid, který proletěl Sl. soustavou byl podle vědců možná MZ sonda – ten nápad sice padl jako možnost, ale většina vědců se k němu nepřiklonila ani náhodou. To samé se hvězdou KIC 8462852, u které padlo mnoho jiných možných vysvětlení. Na tohle jsou vědci velmi opatrní.
   Nezapomeňte, možný mimozemský (inteligentní) původ UFO je velmi silné tvrzení, které si bude vyžadovat velmi silné důkazy. A ty nemáme.
   Proto když máme k dispozici „normální“ vysvětlení, dáváme mu přednost. Jestli něco vypadá jako lampion štěstí, bude to asi lampion štěstí a ne mimozemská kosmická loď. I přes většinu vysvětlených pozorování UFO zbývá několik procent těch nevysvětlených, které prošly „sítem naší skepse“. Jenže u nich to mimozemské vysvětlení také není jediné. Stále je tu ještě mnoho hypotéz, které také nemůžeme vyloučit.
   Proto prosím nezaměňujme naše přání za skutečnost a používejme zdravý rozum. Přeji vám (i ostatním čtenářům) krásný a šťastný nový rok 2018.

 4. Honzo, myslím, že bychom zde byli všichni docela rádi, kdyby věci byly, jak píšete. Jenomže bychom se nejspíš hodně obelhávali: dělá to mnoho webů zmaěřených na téma záhad. Také mně se příčí občasná křečovitost sdružení Sisyfos.
  Ale přece jen pro nás (Evropany) pořád ještě platí vedle selského rozumu jemu blízké kritické myšlení.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kritick%C3%A9_my%C5%A1len%C3%AD

  Což vůbec nevylučuje říci: Nevím, a doufám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*