NASA oznámila převratný objev

Když se proslechlo, že Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) se chystá oznámit důležitý objev z oblasti astrobiologie, vzbudilo to možná větší pozornost, než si jeho protagonisté přáli. Jistě to napadlo každého – NASA objevila život mimo planetu Zemi!

I ti největší skeptici uvažovali o možnosti, že byl objeven mikroskopický život na Marsu (což už téměř byl, je jen nepotvrzen, šlo o pravděpodobné zkamenělé bakterie v meteoritu z Marsu ALH84001), nebo někde jinde ve sluneční soustavě, přičemž dalším favoritem na tento objev byl pokládán Saturnův měsíc Titan. Nebo, že by šlo jen o oznámení objevu atmosféry s obsahem kyslíku u Saturnova měsíce Rhea? Ale tento objev už byl přece oznámen. Jistě i mnoha příznivcům konspiračních teorií zaplesalo srdíčko: NASA konečně odtajní pletichy mimozemšťanů a světových vlád!

Realita je však, alespoň zdánlivě, mnohem střízlivější. NASA oznámila objev prapodivné bakterie, která žije v ještě prapodivnějším jezeře Mono Lake ve východní Kalifornii. Bakterie obsahuje ve svém těle jedovatý arsen a umí s ním ve svém těle hospodařit. Co je na tom tolik převratného a proč z toho NASA dělá takový humbuk? Proč dokonce zpočátku uvalila na tento objev embargo, které vypršelo teprve včera (2.12.2010) ?

jezero Mono Lake v Kalifornii

Je to proto, že jde o skutečně mimořádný objev – a mimořádné objevy si žádají také mimořádné důkazy. Jako ufologové jsme tento argument slyšeli mnohokrát, ve vědě platí a nám nezbývá, než jej také respektovat. Zkrátka dokud nebyl tento objev důkladně ověřen (existuje dokonce skupina biologů, kteří požadují ještě další důkladné prozkoumání, zda nejde o blamáž), není vhodné s tak důležitým objevem vycházet na veřejnost. Čím je tedy objev arsenové bakterie tak úžasný?

Ve škole nás učili, že existuje pět základních prvků, bez kterých prostě nic živého nesestrojíte: uhlík, vodík, kyslík, dusík a fosfor. Jsou to i základní součásti molekuly DNA, nositelky genetické informace. Tato zvláštní bakterie, žijící v bizarním prostředí slaného jezera, obsahujícího nedostatek fosforu, ale zato vysoký obsah sloučenin arsenu, se naučila ve svém těle nahrazovat fosfor arsenem. A to i v molekule DNA. Vědci dosud soudili, že arsenové vazby jsou slabší a nestabilní, a že proto nemůže arsen hrát nějakou důležitou roli – a hle tato bakterie zřejmě nečetla jejich vědecké práce a klidně nestabilitu arsenových vazeb využila ve svůj prospěch.

Co z toho vyplývá? Nic menšího, než že matka Příroda je nekonečně vynalézavá a dokáže stvořit to, čemu říkáme život,  téměř kdekoliv. Znamená to, že nyní, když budeme hledat život ve vesmíru, musíme soustředit svou pozornost i tam, kde by nás včera ani nenapadlo něco živého hledat. Tento zdánlivě nenápadný objev zcela změnil naše uvažování při hledání mimozemského života.

(foto: NASA)

10 komentářů na “NASA oznámila převratný objev”

 1. Já to říkám pořád. Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se totiž nějakej trouba, kterej neví, že to nejde a dokáže to :) V tomto případě to byla bakterie, která dokonale vyvrátila zažité představy.

 2. Nevim, ale me to nejak jako velkej prevratnej objev neprijde.
  O tomhle se uz hodne daaaavno mluvilo na Discovery channel, dokonce i ve filmu Evoluce. Takze me prijde ze NASA je celkem ve vsem pozadu.
  nebo jenom zverejnuje kraviny a ty nejpodstatnejsi veci taji.

 3. Podle mě informace, která přepíše učebnice není nepodstatná. A neověřených teorií člověk slyší spousty a neustále. Jinak máte dost naivní až hloupý názor, že by vám měla NASA něco sdělovat. Jak jste na to vůbec přišel? Už dávno nežijeme v socialismu, už byste si měl konečně zvyknout. Za vším jsou peníze a nebo ještě dražší komodita – informace.

 4. Proc byl objev ze zacatku scela tajny je samozrejme scela jasne…
  Objevila ho ,,ASTROBIOLOZKA,,
  Kdo se samozrejme trosku zamysli tak hned pochopi,ze zadne jezero na zemi to asi nebude…
  Nasa se ted musi smat jak oblafla par lidi ne ovsem vsechny…

 5. Je zbytečné rozvíjet konspirační teorie. Astrobiologové zkoumají samozřejmě na zemi, na místech podobných prostředí na jiných planetách (kdo by se s těmi teoretiky také tahal do vesmíru,že? ). Však si klidně můžete zaletět do USA a tu bakterii si z jezera vylovit. Jen bych tipoval, že tam teď bude trošičku fronta…

 6. Oni v tomto případě ani kospirační teorie nemají logiku. NASA je totiž státní organizace závislá na penězích od daňových poplatníků. A ty peníze jim teď Obama ještě ošklivě seškrtal. Kdyby měla po ruce nějaké úžasnější objevy, snažila by se je dávno „prodat“. Však jí také někteří zlí jazykové naopak podezřívají, že objev záměrně nafoukla – právě kvůli větší předpokládané ochotě, pustit jí nějaký peníz ze státního rozpočtu.

 7. Mněl bych taky jednu teorii.Někteří z vás jistě vědí že NASA projektuje výzkum na marsu již od 40.let.Na marsu mají podle výpovědí několika důstojníků základnu,kam unášejí lidi na práci,pracují deset let a pak je zase v čase vrátí,aníž by to někdo poznal.Je jasné že to něco stojí.V současné době postihla i Ameriku krize,a kongres potřebuje nějaké hmatatelné důkazy,aby mohl být projekt nadále financován.Ovšem nikdo z kongresmanů ani netuší že takový-to projekt vůbec existuje,ale šikovně podaná zpráva o výsledcích výzkumu hledání života na artefaktu ůdajně nalezeném v jezeře někde v americe ,je pro nezasvěcené dost dobrý důkaz že toto bádání stojí zato vložit do projektu další finance. Vědecké společnosti za tímto stojí,je to lepší než nějaké teorie ufologů atd.Svět chce být klamán.
  A konečně se tím dá vysvětlit i záhadné zmizené deltaplánu Falkon oni ho tam nahoře potřebují,podle mne tady nemohl zůstat,protože by se zjistilo že jeho základní technologie nepochází z pozemského výzkumu.museli by přiznat jak a kdy k tomu přišly,a to je nepřípůstné! Šikovně to udělaly a odvedly pozornost že ? Svět hledá důkaz na zemi !!!A jak tak sleduji situaci ,tak vidím že se jim to daří, když i lidé běžného poznání se hádají o tom kde tyto vzorky byly nalezeny, pozornost byla odvedena a o to jim šlo.V současné době běží na kanálu Discovery Science seriál o podobných výzkumech, jako náhodou přišli na teorii jak by se dalo na marsu žít,výzkumné základny by mohli lehce přežít v ledových jeskyních aníž by na ně dolehl vliv radiace atd.Ne náhodou bylo zjištěno že ledové čepičky na pólech marsu by mohli splňovat dané možnosti pro výzkum a postupnou kolonizaci marsu. Takže zřejmě se za nějakou dobu dozvíme o tom že tato teorie bude podporována a lidská posádka může vyrazit.Ovšem základna již je připravena.Výroba a technologie tajných projektů funguje, a ostatní se dozvíme později. Tak toto je můj názor na danou věc.

 8. Arsen misto fosforu neni tak zasadni vec jako nahrada uhliku + vodiku – coz z jinymi prvky nejde dost dobre – uhlik+vodik je zakladnim kamenem stavby organicke homoty po doplneni i kyslikem.
  Jine alternativni moznosti – ze to za podmninek panujicih na okolnich planetach neni dost dobre mozne – jiz davno prozkoumali chemici.
  Proste uhlik+vodik a kyslik -bez nich to proste nejde a to nebylo rozhodne zpochybneno !!!

 9. Rád bych všem komentujícím poradil, aby si pořádně přečetli, o čem článek je :) bakterie byla nalezena v jezeře, nikoli na meteoritu v jezeře, mát v DNA As, není to stejné, jako když vás As zabíjí (popřípadě Se).

  Bylo by záhodno vysvětlit, že byť je možné, že bakterie nahradí fosfor arsenem, je nepravděpodobné, aby se z takto pozměněné struktury DNA vyvinul život.
  Drahý x, úlohu vodíku a uhlíku nikdo nezpochybňuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*