Identifikace UFO: Podvědomé vjemy

47A712C0AE[1]

Podvědomí je součástí lidské psychiky, která není obsažena ve vědomém vnímání světa. Je to vlastně rozšířený výraz pro to, co psychologové nazývají nevědomím. Obsahuje mnoho informací, mnohdy i těch, které jsou sice uloženy v lidském mozku, ale člověk si je již ve vědomém stavu nevybavuje. Naše podvědomí někdy velmi silně ovlivňuje naše jednání i způsob myšlení – a to velmi často tak, že nejsme schopni poznat, že nejde o naše racionální uvažování.

O podvědomém zkreslování nebo dokreslování výpovědí již byla řeč v minulé kapitole. Jde o doplňování detailů i kusých informací do účelově vytvořené podoby. Pak se projevuje také nevědomé vyhledávání informací, které podporují naše dosavadní názory. Tento proces se nazývá konfirmativní zkreslení a může velmi ovlivnit výpověď svědka neobvyklého jevu.

V různé literatuře se můžeme velmi často dočíst, že naše podvědomí má úžasnou moc a že jeho poznání nebo dokonce ovládnutí nám dává netušené možnosti. Faktem je, že lidské podvědomí vystupuje i jako jakýsi ochránce psychické integrity osobnosti. Za normálních okolností dokáže naše podvědomí formovat sny jako přirozenou terapeutickou kompenzaci našich vědomých zkušeností a zážitků.

A tady se dostáváme do oblasti ufologie, které se říká problematika blízkých setkání. Jde tedy o pozorování bytostí, zážitky únosů do UFO a tzv. kontaktéry, tedy lidi, kteří tvrdí, že jsou ve styku s mimozemšťany. Ve všech těchto případech dochází často k situaci, kdy je svědek ve stavu jakéhosi znehybnění, útlumu a někdy se zážitek odehrává i podle svědků na rozhraní bdělého stavu a spánku. A právě to je okamžik, kdy se nejsilněji může projevit naše podvědomí.

Proč by nám mělo naše podvědomí sevírovat zrovna mimozemšťany? Všimněme si nejdřív, co nám vlastně vykládá většina kontaktérů. Že se setkali s úžasně duchovními, chápavými bytostmi, komunikujícími obvykle přímým přenosem myšlenek. Tyto bytosti nás ujišťují svým přátelstvím a nabízejí ochranu. A zároveň nám radí: neválčete, nepoužívejte jaderné ani jiné zbraně, neničte si životní prostředí a chovejte se k sobě navzájem lépe. To je velmi stručný souhrn nejdůležitějších sdělení, které nám obvykle přináší kontaktéři.

obr2445

Náš svět ale není takový. Válčíme, vraždíme se ve velkém, ničíme si prostředí kolem sebe a lidé se k sobě chovají hůř než divoká zvířata. Jak se s tím smířit? Naše podvědomí zná v extrémních případech řešení: vyrobí falešnou vzpomínku. Známe takové případy např. ve formě výpovědí dětí s nějakým děsivým zážitkem, např. znásilněním v rodině.  Podvědomí v takovém případě „vyrobí“ snesitelnější vzpomínku a z násilníka tatínka se náhle stane nějaké velké zvíře. Dítě pak může vypovídat třebas na detektoru lži, který výmysl jeho podvědomí vůbec neodhalí. Falešná vzpomínka takto nahradí děsivou zkušenost něčím, co je pro vlastní psychiku stravitelnější.

Je tedy možné, že někteří kontaktéři, jako citlivé osoby, mohou být ovlivněni něčím takovým? Nesnesitelnost nevlídného světa kolem nás může dohnat lidskou psychiku snadno do extrému. Statistiky stoupající početnosti psychických onemocnění tomu nasvědčují.

Další informace naleznete zde:

Nevědomí (Wikipedie)
Motýl v nás aneb moc podvědomí, nebo síla rozumu?

Čtěte také další díly seriálu.

1 komentář na “Identifikace UFO: Podvědomé vjemy”

  1. Dobry den je v tomhle clanku hodne pravdy ale na druhou stranu kdybych videl ufo a nedali mi neakej predmet od nich sam bych si rikal co to bylo pravda nebo mi hrablo to by byla racionalni uvaha kdybych tomu hned uveril a rek to psychologovi dopadlo by to jako v tomhle clanku takze i kdyby to pravda byla a mluvil sem snima stejne by to nakonec byl mrtvej bod mohlo se to stat ale potvrdit se to neda uprimne dokud to budou jedinci co tohle rikaj svetu medijim a nebudou to masy tak to bude na prd porad ale prave ze se o nevedomi vi tak malo co kdo muze rict priklad moje mama kdyz usne tak ji sny rikaj co se stane v rodine jestly pude nekdo do nemocnice nebo v horsim pripade bude kaput kdyz ma vyhrat vi ze vyhraje ja to mam po ni kdyz ma nekdo odejit z tadytoho zivota mame oba sny kery nam to reknou a zdaj se nam ve stejnej den a je toho mnohem vic ocem by se dalo mluvit skratka ani doktor tohle nemuze vysvetlit je to dalsi stranka spis naseho nevedomi po strance informovanosti jak nam sny muzou rict co se stane kdyz se to nestalo kdo co nam to tam ve spanku posila to vi jen buh

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*