Identifikace UFO: Plošný a perličkový blesk

Kromě známých čárových blesků můžeme vzácněji spatřit na obloze i jiné druhy elektrických výbojů. Protože vždy jde o projevy velkého množství energie, jsou tyto jevy nepřehlédnutelné a provázené silnými světelnými efekty. Některé z těch vzácnějších pak mohou pozorovatelé, díky jejich neobvyklému vzhledu, snadno označit z UFO.

 

1.2.2  Plošný blesk

Charakteristické znaky:

– bělavé záblesky osvětlující celá oblaka
– bez viditelného zdroje
– bez zvukového doprovodu

Plošný blesk je zvláštním typem atmosférického výboje, který vzniká, když není elektrický náboj v mraku dostatečný k vytvoření čárového blesku. Dojde vlastně k doutnavému výboji, u něhož není viditelný kanál ionizovaného vzduchu a pozorujeme pouze náhlé rozsvícení bouřkového mraku. Můžeme pak pozorovat bělavý záblesk, trvající zlomky sekundy, který prozáří kontury mraku. Tyto výboje se pak velmi často opakují. Lidově se tomuto jevu říká blýskavice, nebo také „blýskání na dobré časy“.

2006.09.07.01-UFO-Jarpice
 Byla jsem 7.9.2006 na chalupě v Jarpicích u Slaného, kde jsem s digifoťáčkem Nikon 2200 čekala po 21.hod. již za tmy na částečné zatmění Měsíce. To se mi podařilo opakovaně zachytit na vých. straně, ale když jsem se vracela na chalupu, tak mě zarazily světelné efekty na západní straně směrem k Lounům… z mého pohledu.
Nebylo zcela jasno, oblačnost byla jak na východě, tak v dálce na západě se lehce kupily mraky. Tam se odehrávala asi 20ti minutová  „šou“.
Následovaly za sebou opakovaně záblesky. Byl čtvrtek, oslava doprovázená ohňostrojem asi ne. To by stejně vypadalo jinak. Prosvícené mraky byly nepřetržitě, několikrát během minuty prolétl opravdu blesk, dokonce i někdy vodorovně napříč mračny, jakoby výboje mezi mraky.  To se opakovalo bez přestávky,  pak intenzita  do 20 min. zeslábla a intervaly se prodlužovaly.  I mračna se lehce přesunovala  severovýchodním směrem. Záblesky se přesunovaly s nimi.

Tento jev vylákal z domů na vesnici řadu lidi, kteří jej sledovali dalekohledy. Udělala jsem jen několik snímků efektu, z nichž se „povedl“  jen jeden. Ten Vám posílám jak upravený, tak v originále. Něco podobného jsem obdržela dnes 12.9. formou filmu. I když ony záblesky nebyly tolik jasné, jako na filmu. Zvláštní bylo (snad to bylo i velkou vzdáleností) neprovázelo to vše žádné hřmění, ani vzdálené.

1.2.3. Perličkový (růžencový)  blesk

Charakteristické znaky:
– řetěz světélkujících útvarů
– velmi razantní explozivní zánik
– při bouřkovém počasí

Perličkový neboli růžencový blesk dostal svůj název podle vzhledu. Původně čárový bleskový výboj se rozdělí na malé světelné útvary, vzdálené od sebe 7 až 12 metrů, které vypadají jako perly na šňůrce (anebo růženec). Dochází k tomu zřejmě působením silného elektromagnetického pole, které doslova zaškrtí bleskový kanál na někkolik samostatných útvarů. Jednotlivé „perličky“ pak zanikají samostatně, jeden po druhém, obvykle za velmi silných zvukových efektů.  Jde o velmi vzácný jev a neexistuje ani hodnověrná fotografie tohoto útvaru. Jako UFO zatím nebyl v ČR tento jev hlášen.

Další informace najdete:

http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/blesk/data_jsceldnview.html
http://www.mineralfit.cz/clanek/blesk-druhy-blesku-a-co-umi

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*