Identifikace UFO: Ostatní halové jevy

Halových jevů existuje mnoho různých druhů. Některé jsou velmi vzácné, jiné jsou poměrně časté a lze je na obloze pozorovat i vícekrát do roka. Halové jevy vznikají lomem nebo odrazem světla na drobných krystalcích ledu v atmosféře, a proto hlavním faktorem jejich výskytu jsou vhodné atmosférické podmínky. Kromě ledových krystalků je důležitá i výška Slunce nad obzorem.

1.3.3. Ostatní halové jevy

Charakterististické znaky:
– nehybné svítící objekty různých tvarů

Některé halové jevy vznikají odrazem světla na ledových krystalcích jako např. již zmíněný halový sloup a proto mají barvu svého zdroje (Slunce či Měsíce). Jiné se tvoří lomem světelných paprsků (např.parhélia), procházejícími ledovými krystalky a tyto jevy mají vždy duhový nádech vzniklý rozkladem světla. Halové jevy nemusí vytvářet svým světlem jenom Slunce, někdy se tvoří i v měsíčním světle.

Základní přehled halových jevů
(zdroj http://ukazy.astro.cz)

Mezi poměrně časté jevy také patří malé sluneční halo. Vzniká lomem světla a má podobu kruhového prstence kolem Slunce nebo Měsíce s poloměrem 22°. Často bývá patrné ztmavnutí nebo zčervenání vnitřního ostře ohraničeného okraje tohoto útvaru. Tento jev byl patrně zdrojem dvou hlášení UFO z roku 1995 v Liberci:

1995.05.16.01-UFO-Liberec
1995.06.10.01-UFO-Liberec
„16.5. jsem si četl v přírodním divadle PKO. Toto divadlo je za městem a je tam poměrný klid, kam si chodí starší generace popovídat nebo číst. Je to hlavně v přírodě. Slunce pražilo a na nebi ani mráčku. Mimoděk jsem se podíval na Slunce a žasl jsem. Slunce svítilo jasně, ale kolem Slunce byl vytvořen takový jako tmavý koláč, ktery byl lemován světlým kruhem, který se mi zdal duhový. Nikdy jsem nic takového neviděl. Tento úkaz jsem pozoroval asi půl hodiny. Svědků bylo asi deset az patnáct. Nejlépe to bylo vidět se slunečními brýlemi.“

Další informace najdete:

http://ukazy.astro.cz/
http://www.halo.astronomie.cz/index.php
http://www.kof.zcu.cz/st/dp/hosnedl/html/obsah.html
http://www.astronomie.cz/download/halove-jevy.pdf

Čtěte také další díly seriálu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*