Identifikace UFO: Halový sloup

Výrazný světelný jev, který vždy upoutá pozornost lidí a je mnohdy považován přinejmenším za nebeské znamení či “boží prst”. Není nijak vzácný a lze jej spatřit nejen u Slunce, ale občas i u Měsíce a vzácně i u jasných planet. Nejlépe je pozorovatelný, když je Slunce nízko nad obzorem nebo těsně pod ním. Vychází jakoby ze Slunce (Měsíce) nahoru i dolů, obvykle však je pozorovatelná jen jeho horní část.

 

1.3.2. Halový sloup

Charakteristické znaky:
– světelný sloup těsně nad obzorem
– vždy v jedné ose se Sluncem

Tento halový jev vzniká jednoduchým odrazem světla na destičkových krystalcích ledu se základnou přibližne ve vodorovné rovině. Princip vzniku je vlastně stejný, jako když vzniká pruh světla na okenních žaluziích anebo na zvlněné vodní hladině, v které se odráží nízké Slunce. Na rozdíl od předchozího jevu proto nemá duhové barvy a jeho barva je stejná jako barva slunečního (měsíčního) světla. Protože jde o odraz, nikoliv lom světla, je-li Slunce při východu nebo západu zbarveno do oranžova nebo až do červena, oranžový nebo červený je potom i halový sloup.

Pozorování tohoto jevu v ČR:

2000.10.22.01-UFO-Rohozná na Pardubicku
„Koncem října v neděli ráno jsem se probudila nezvykle brzy, mám-li volno, probouzím se až tak k 9. hodině. Byla skoro tma, v podivném mátožném stavu jsem po probuzení šla do kuchyně a přemýšlela, proč jsem se vzbudila? Při pohledu na hodinky jsem zjistila, že bylo 3/4 na 7. Před oknem v kuchyni mě zaujal sloup oranžového světla, šel vodorovně před oknem. Jako když svítí silný reflektor. Myslela jsem si, že svítá, ale zaujalo mě, jak silný je proud světla. Vyšla jsem před dům a nad lesem, který je od nás asi 300 m bylo vidět mohutný jas, asi v místech, kde vychází slunce. Sloup prudkého oranžovo-žlutého světla šel z místa, kde nad korunami stromů bylo vidět jakoby část slunečního kotouče, ale všimla jsem si, že kotouč neměl pravidelný okraj, tento okraj zářícího tělesa jakoby plápolal. Viditelně byl pohyblivý, jako když něco hoří.“

2002.08.10.01-UFO-Zbrašín

Tento snímek byl pořízen v sobotu 10.srpna 2002 večer v 21.30 hodin v obci Zbrašín na Lounsku.
Světelný úkaz se na obloze objevil náhle, nepohyboval se a trval asi 5 minut. Pak opět náhle zmizel.
Pozorován byl ve směru na severozápad. Nemohlo se jednat o Slunce, které v tomto období zapadá přibližně na západě. Nejedná se ani o nasvícené mraky sluncem, jelikož ty jsou naopak, jak je patrno ze snímku, nasvícené svrchu od tohoto zdroje světla.

Úkaz pozorovalo několik desítek obyvatel Zbrašína, kteří pořídili několik fotografií. Zvláště ve spojitosti s následujícími povodněmi, které v Čechách nastaly prakticky druhý den, lidé považovali jev za Boží varování a nazvali jej Božím prstem. (zdroj: ČRo Sever)

Vyjádření vedoucího družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu v Praze Martina Setváka: „Obyvatele Zbrašína překvapil tzv. halový jev; sluneční světlo, odražené od oblaků – tenkých cirrů vysoko v ovzduší; v době, kdy Slunce bylo už asi tři čtvrtě hodiny pod obzorem. Cirry, Cirrostraty a Cirrocumuly jsou druhy oblaků, složené z ledových krystalků a vyskytující se nejvýše ze všech – od 5 do 13 kilometrů.“

Další informace najdete:

http://ukazy.astro.cz/
http://www.halo.astronomie.cz/index.php
http://www.astronomie.cz/download/halove-jevy.pdf
http://www.kof.zcu.cz/st/dp/hosnedl/html/obsah.html

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*