Identifikace UFO: Letecké modely

Letecké modelářství je pěkný a poměrně náročný koníček. Technický pokrok v posledních letech dává leteckému modelářství úplně nové možnosti a tak se na obloze objevují stále zajímavější, dokonalejší – a také neobvyklejší výtvory.  Nejrůznější letadélka, vrtulníky a další létadla brázdí naší oblohu nejenom ve dne, ale i v noci, přičemž není problém opatřit je nejrůzněji blikajícími a barevně svítícími LED diodami.

4.2. Letecké modely

4.2.1. RC modely

Charakteristické znaky:                

– nejsou prakticky žádné – může se jednat o nejrůznější barevná a manévrující světla na obloze
– lze ověřit pouze znalostí místních reálií

Identifikovat letecké modely na obloze je pro dostatečně vzdáleného a neinformovaného člověka téměř nemožné. Při větší vzdálenosti není slyšet zvuk motorků modelu, v těchto případech obvykle napájených elektřinou z malých akumulátorů. Přitom běžný motorový větroň dokáže při klidnějším létání vydržet ve vzduchu na jedno nabití akumulátoru i jednu až jednu a půl hodiny.

Ještě zvláštnější efekty dokáží ve vzduchu vytvořit vícerotorové vrtulníky, kvadrokoptéry. Bývají obvykle vybaveny i schopností nosit nějaký užitečný náklad, obvykle kameru, ale taky se předpokládá jejich létání v noci, a proto bývají bohatě vybaveny pásky svítících diod.

2010.09.19.01-UFO-Chýně
Při jízdě automobilem v časných raních hodinách jsem zahlédl v prostoru koridoru přistávajících letadel na letiště Praha Ruzyně zajímavé, rychle se pohybující světelné body, které se pohybovali po obloze příliš rychle na obyčejný pohyb letadel po obloze. Objekty byly barevné oproti normálnímu světlu když by přistávalo normální dopravní letadlo. Světla modrého objektu byly tři, krásně svítila. Když objekt provedl náklon tak jsem je dobře viděl. Všechno se odehrávalo asi 5-8 km ode mě. Fotoaparát jsem měl v autě, tak jsem provedl 5 snímků a 2 krátká videa.
Protože jsem stál na silnici, a nedalo se odstavit bezpečně vozidlo mimo vozovku, nechtěl jsem tam zůstávat příliš dlouho, aby do mě někdo vrazil.
Okolo objektů letělo i jedno letadlo, tak jsem si řekl, že o tomto bude vědět více lidí.
Protože jsem stál na neosvětleném místě, tak jsem se rozhodl pozorování ukončit,“
popsal neobvyklé pozorování svědek, který vyplnil dotazník projektu Záře. A přiložil fotografie…

a také působivé video.

K vysvětlení došlo vlastně úplnou náhodou, protože nikdo nepředpokládal, že ve čtyři hodiny ráno na okraji Prahy bude někdo pouštět letecké modely. Po upozornění jednoho z konzultantů projektu na modelářskou akci noční Air Maraton, která se konala právě v místě pozorování však bylo jasno. Pro porovnání se lze podívat i na video ze stejné akce, natočené přímým účastníkem.

4.2.2. Draky

Patří do stejné kategorie. Nelze je sice řídit pomocí RC soupravy, ale i zde došlo k pokroku a většina dnešních draků je říditelná pomocí šňůr. Občas se ufologům zřejmě objeví drak náhodně na fotografii a může být předmětem dohadů. A samozřejmě i na drak lze umístit svítící diody a pouštět jej v noci.

Čtěte také další díly seriálu.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*