Identifikace UFO: Letadla

Letadla mají na svědomí již velké množství pozorovaných UFO. Je to pochopitelné, každý den nám jich nad hlavou létají desítky i stovky. Stačí, aby bylo letadlo neobvykle osvětleno, bylo pozorováno za nestandardních podmínek, nebo byl pozorovatel neobeznámený s možnými efekty při pozorování letadel a dojde k jeho označení za UFO. Zejména v noci a za špatné viditelnosti může být s identifikací letadla problém. Proto je třeba znát především jaké je předpisové osvětlení letadel.

4.3. Letadla
4.3.1. Letadla – dopravní, sportovní, vojenská

Charakteristikcké znaky:
– pro všechny platí stejná pravidla pro předpisové osvětlení
– nejčastěji pozorované barvy: bílá a červená
– sekundový interval záblesků antikolizních majáků
– moderní stroje jsou poměrně velmi tiché
– plynulý, většinou přímočarý pohyb
– u protiletících přistávajících nebo startujících letadel je vidět silné světlo předních reflektorů
– z auta jedoucího přibližně ve směru letadla se toto zdá jakoby viselo na jednom místě ve vzduchu

Poziční světla:  Na levém křídle červené, na pravém zelené a na konci trupu bílé světlo. Světla svítí nepřerušovaně. Rozsvěcí se už na zemi při oživování letadla před letem a svítí i při pojíždění.

Majáky:  Výstražné majáky jsou umístěny na břiše a hřbetě letadla. Blikají červeným světlem v přibližně sekundovém intervalu. U některých letadel se začaly používat bílé. Maják se zapíná před nahazováním motorů.

Záblesková světla: Bílé záblesky na koncích křídel. Silnější než majáky – používají se ve dne.

Reflektory:  Osvětlují prostor před letadlem, pomáhají odhadovat výšku při přistání. Bývají umístěny v nose letadla, náběžné hraně křídel nebo na noze předního podvozku. Dopr. letadla mívají další reflektory osvětlující motory umožňující jejich kontrolu či náběžné hrany křídel kvůli sledování námrazy. Někdy mají letadla i reflektory osvětlující směrovku s logem provozovatele.

Při identifikaci je nutné si uvědomit, že zejména modernější dopravní letadla jsou konstruována s ohledem na co nejmenší hluk, což může pozorovatele zejména ve městech nebo uvnitř automobilu zmást. Velmi charakteristický je sekundový interval majáků letadla, který je identifikujícím znakem. Jediný problém je u vojenských letadel, která za určitých podmínek nemusí být standardně osvětlena a nelze je ani ověřit na známých radarových mapách.

Pozorování předních reflektorů přistávajícího letadla. To je také nejčastější moment, kdy je letadlo považováno za UFO. Reflektory se obvykle rozsvěcují s otevřením podvozku ještě ve velké vzdálenosti od letiště. Jsou pozorovatelné na velkou vzdálenost, často 20 až 30 km daleko, takže letadlo ještě není slyšet. Pozorovateli se také někdy zdá, že světla visí na obloze téměř bez pohybu (letadlo letí přímo proti pozorovateli). Teprve po chvíli světlo pohasne a dá se do rychlejšího pohybu (letadlo nemíří přímo na pozorovatele a ten se dostane z kuželu světla reflektorů).

V několika případech se zase stalo, že zdrojem omylu byly právě ty tak charakteristické výstražné majáky se sekundovým intervalem. Za určitých podmínek totiž střídavě blikající majáky, umístěné na vrcholu směrovky a břiše letounu, vytvoří při pozorování z boku dojem cik-cak kličkujícího světla.

1990.04.16.01-UFO-Kladno – vlnkovitě kličkující bílé bodové světlo:

Další informace naleznete zde:

Zobrazení letadel ve vzduchu on-line i z databáze (playback) skoro měsíc zpět
Letadla on-line
Seznam letišť v ČR

Čtěte také další díly seriálu.


14 komentářů na “Identifikace UFO: Letadla”

 1. Dobrý den, pane Šiško,
  Zajímalo by mě, zda jste se někdy pokusili do pozorování UFO zainteresovat
  piloty dopravních letadel, třeba dodáním formulářů o pozorování UFO do kokpitů letadel. Děkuji za odpověď.

 2. Dobry den. Uplnou nahodou jsem narazil na tento clanek a musim se uprimne smat :)
  Tato fotka byla kutecne porizena v dany den a dany cas
  a nejedna se o fotomontaz.
  Ovsem musim vas zklamat nejde o letadlo, ale o odraz stropniho svitidla v tabuli okna
  Foceno je tedy zevnitr. Konkretne kuchyne:)

  Tato fotka byl vlastne takovy zert a pokus jak su muze chytnout podrvh. Chytl se:)

  Je to foceno na sonyerricsson k800 a pred tim bylo vylesteno okno

  Tady jsou orig fotky jak to vznikalo
  http://marty.iocomp.cz/ufo

  Adres kde se fotilo je Soukenicka 1
  Pohled je smer hala Rondo

  To jak to potvrdili i z letoveho strediska je uz jen perlicka na zaver

  Toz to je cele
  :)

  Tak mejte pekny den, nezlobte se a napiste mi na mail dalsi pdobne perlicky ze sveta hoaxu :)

  Martin Sajda aka V.Polacek :)

  1. Ok. Jen sse zeptam. Pred casem me zaujaly nejake videa ufos, ktera se objevuji kolem druzic. Jsou to takove sroubovice ci tycinky vetsinou bile barvy. Snad to bylo videt i v atmosfere. Muzute me poorosim. Nasmerovat? Pd. Omlouvam se, ze to pisi do tohoto vlakna

   Pekny den

   1. Bohužel, sledujeme jen hlášená UFO u nás v republice. Pokud jde o záběry pořízené v kosmu, byl bych hodně skeptický, protože na oběžné dráze se kolem kosmických lodí nebo ISS pohybuje neskutečné množství kosmického bordelu – součásti různých krytů, odpařené a zmrzlé pracovní či odpadní kapaliny apod.

  2. Objevil se uz nekdy pripad pozorovani nepochybneho UFO, ktere melo podobne svetelne rozpoznavaci znaky jako letadlo za ucelem kamuflaze? Nebo zatim tento typ nebyl zaznamenan?

  3. C: To máte těžké. Pokud něco vypadá jako letadlo, normální zdravý člověk to pokládá za letadlo. Samozřejmě nikdy nemůžete úplně vyloučit, že to, co vidíte na obloze jako letadlo, není maskovaná mimozemská průzkumná loď, ale s tou mizivou pravděpodobností, že tomu tak skutečně je, budete za blázna, když to budete tvrdit.

  4. Mnisek pod Brdy,mam natocene zabery z oblohy podivneho bezhlucneho letajiciho objektu ,je rozpoznat,ze se jedna o letajici talir.pokud nekoho zajm,at se mi ozve nebo necha vzkaz.neumim si to vysvetlit

   1. mimozemštaní připomínající letadlo.parkující na obloze

    Tak tady je to celé začarované a mimozemštané tady létají pravidelně,tyhle letadla létají i za námi a nebylo to letadlo,ale pouze to tak vypadala a vidělo to několik lidí v autě a bylo to barevné,ale jenom to připomínalo letadlo,takže jsi viděl to samé.Pokud se ti to podařilo natočit tak bych to rád viděl..bylo to obarvené jako po křídlech?Sledovalo to auto?Letělo to nízko?
    Pokud ano tak to jsou místní mimozemštani tady létají v okolí vojenského prostoru každý večer a parkují nehybně na obloze.Mě to osvítilo modrou barvou v noci uprostřed lesa a já vystoupil,to bylo poprvé co jsem místní mimozemštany viděl.
    Dále jsem pořídil několik vzácných videí přímo přistávání disku,ale je to dost složité na vysvětlení.
    Jinak tady mají na obloze barevné satelity i ty máme natočené.Tyto barevné satelity parkují celé hodiny nad vesnicema.

  5. 2015.02.27.01 Mnisek pod Brdy ,04:13,letajici objekt stojici na miste probliknuti barevne svetylka ,zjevuje se pravidelne na obloze kazdy vecer.Naprosto nevysvetlitelne pohyby skakajici pohyby .sledovala jsem to a zacala natacet po chvilce se to ke mne priblizilo az na vzdalenost,ze jsem vydela tvar telesa letajiciho talire.ze spod telesa tri obrovske reflektory ,ktere osvitili cele da se rict sidliste.

   1. Nevypadalo to nějak takto? http://www.volt.cz/ufo-brno-2012-08-21/
    Jinak v Brně to vidělo několik lidí, čas 2012-08-21 kolem 2:20-2:23 v noci.

    Disk visel nehybně ve vzduchu, měl mírně nazelenalou barvu a záři kolem sebe. Po obrysu měl 6 světel na obrysu šestiúhelníku. Světla pomalu pulzovala z červené na oranžovou, zeleno-bílou a pak opět na červenou. Každá barva byla vidět cca 2 sekundy a jas světel se plynule měnil (jako průběh sinusovky). Vždy když byla obrysová světla potemnělá, bílé světlo uprostřed bylo nejjasnější a naopak.

    Inconsistent: píšeš, že jsi to natáčela, máš nějaké video? Můžeš poslat na volt@volt.cz? Děkuji za více informací.

    1. Zdar Vojto
     Psal jsem ti zda chceš vidět moje nová videa těch mimozemštanů co jsem natočil ..jak jsme stanovali a zkoušeli je natočit s tvou infra-kamerou ,tak mám nějaká další videa.
     Kdyžtak mě propiš na mail
     Zdar

    2. mimozemštaní připomínající letadlo.parkující na obloze

     Jinak doplním odpověd místo dané osoby..nikoliv Vojto nevypadalo to jako tvoje mimozemské.Protože místní mimozemštani jak víš již ode mě vypadají jinak.Asi se mění vesnici od vesnice.
     Tady v Brdech máme :
     -stříbrné 4 metry velké disky ze stříbra
     -barevné satelity na obloze kde jsou každý večer mnoho hodin
     -dále jeden až 7 metrů velký v barvě mědi

     a několik dalších kusů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*