Identifikace UFO: Komety

I komety na noční obloze mohou být objekty, které se nepodaří náhodnému pozorovateli identifikovat. Jasná kometa na naší noční obloze, pozorovatelná pouhým okem,  je poměrně vzácný jev. Pokud se však vyskytne a spatří jí neinformovaný pozorovatel, je z ní krásné UFO…

 

2.1.5. Komety

Charakteristické znaky:

– mlhavý obláček (méně jasné) mlžný bílý protažený objekt s chvostem
– zdánlivě nehybný, pohybuje se spolu s hvězdnou oblohou

Komety jsou astronomické objekty, které se pohybují obvykle po velmi excentrických drahách kolem Slunce. Jejich hmotu tvoří především zmrzlý oxid uhličitý, metan a vodní led, smíchaný s  prachem. Tato tělesa se v době, kdy je jejich dráha přivede do relativní blízkosti Slunce dramaticky mění. Původní jádro komety začne obklopovat oblak odpařených plynů i prachu, kterému se říká koma. Tlak slunečních paprsků potom z této komety vytlačuje dlouhý ohon, jehož délka může dosáhnout i přes sto miliónů kilometrů. Je zajímavé, že tento úchvatný ohromný a nápadný jev má hustotu jen a málo větší než okolní prostor a jakou jen stěží dosáhneme moderními přístroji na Zemi při tvorbě umělého vakua.

Projekt Záře registruje jediný případ, kdy byla za neznámý objekt považována kometa. Odehrál se v Pardubicích v roce 1997 a pozorovanou kometou byla velmi jasná kometa Hale Bopp (případ 1997.02.20.01-Pardubice).

„Při výjezdu z Pardubic (do Čáslavi) jsme uviděli v době, kdy začalo zapadat slunce na obzoru jasně viditelný objekt tvaru komety. Částečně připomínal i krátký ohon po zkondenzovaných parách tryskových letadel. Ale nezvětšoval se, což je u letadla obvyklé. Otáčivý pohyb tělesa nebyl pozorován. Zpočátku pozorování bylo jasno jen s nízkou vrstvou oblačnosti na západě. Přibližně v 17.30, kdy jsme byli v Podbořanech, již objekt nebyl viděn, protože do výše cca 20st. obzoru vystoupila oblačnost.
Objekt byl pozorován z auta, takže se zdál nehybný.“

Další informace naleznete zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kometa
http://cs.wikipedia.org/wiki/Hale-Bopp
http://planety.astro.cz/komety/1033-komety

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*