Identifikace UFO: Jiné druhy mraků

Snad každý někdy pozoroval mraky a zkoušel v jejich tvarech spatřovat různá zvířata nebo obličeje. Některé druhy mraků mají úžasnou variabilitu tvarů a zvýrazní-li je někdy třeba zvláštní nasvětlení Sluncem, které se nachází nízko nad obzorem, pak se může stát – a občas stává, že pozorovatel neuvěří tomu, že jde o náhodnou souhru přírodních sil.

 

1.1.2 Jiné druhy mraků 

Velmi neobvyklé jsou tzv. noční svítící oblaka. Jde o velmi neobvyklý typ oblačnosti, který se vyskytuje pouze v letním období. Není to běžná oblačnost, která se pohybuje v naší atmosféře ve výškách do 12 000 m, ale o vysoké vrstvy oblačnosti ve výškách 80 až 85 kilometrů, tedy ve stratosféře. Zde, při velmi nízkém tlaku a teplotách okolo -130°C, vznikají drobné ledové krystalky této oblačnosti z vodních par a zřejmě také z molekul vody, vzniklé rozkladem metanu slunečními paprsky. Protože v době okolo letního slunovratu nezapadá Slunce příliš hluboko pod obzor, je možno v noci pozorovat tuto zvláštní oblačnost přízračně osvětlenou slunečním světlem zespodu. Avšak v ČR žádný případ pozorování této oblačnosti jako UFO zatím nemáme.

Noční svítící oblaka v Jizerských horách
(foto: T. Tržický www.astro.cz)

Další typ neobvyklý oblačnosti, který už vyvolal nejeden „UFO-poplach“ se v odborné literatuře nazývá punch holes nebo také canal clouds, česky tunely v mracích. Jde o velmi zajímavý a nepříliš častý meteorologický jev v některých typech mraků altocumulus nebo cirrocumulus ve výškách  5000 až 6000 metrů ze silně podchlazených kapiček vody. Tyto kapičky v jednom místě začnou mrznout a vytváří se z nich sněhové vločky, které padají dolů. V oblačnosti se vytvoří kruhová nebo oválná díra, připomínající jakýsi tunel. Tento zvláštní útvar vydrží někdy až 4 hodiny, než se postupně rozpadne.

V roce 2007 přišel na zajímavou souvislost americký meteorolog Andrew Heymsfield z NCAR (The National Center for Atmospheric Research). Ukázalo se, že vzniku těchto útvarů výrazně napomáhají časté průlety letadel a proto se vyskytují v oblastech frekventovaných křižovatek leteckých tras nebo letišť.


Je zajímavé, že v České republice zatím nebyl podobný jev jako UFO ohlášen, přestože není až tak úplně vzácný. Autorovi se jej v roce 2007 podařilo zachytit v blízkosti ruzyňského letiště, aniž by vzbudil nějak velkou pozornost. Jev byl poměrně dynamický, protože z jeho středu směrem k zemi poměrně rychle padal závoj z drobných sněhových vloček či ledových krystalků.

Další informace o těchto zajímavých jevech najdete zde:

http://ukazy.astro.cz/nlc.php
http://ukazy.astro.cz/nlc-pozorovani.php
Když letadla zasévají mraky, časopis 21.století 11/2011 str 20
http://www.bourky.cz/ostatni-clanky/podivuhodne-otvory-v-oblacich/
 
http://fyzmatik.pise.cz/31128-jak-vznikaji-diry-v-mracich.html

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*