Identifikace UFO: Glórie

Mnoho návštěvníků hor se s tímto jevem už setkalo. Ti, kteří jej neznají, bývají často až vyděšeni – v mlhavém okolí vrcholku kopce se jim náhle zjeví silueta lidské postavy obklopená duhovou září. Průnik z paralelního světa? Zjevení matky Boží, panny Marie? Nikoliv! Jen krásný a tajemně vypadající přírodní jev.

 

1.3.4. Glórie

Charakterististické znaky:
– stín jakoby se vznášející ve vzduchu
– duhová aura kolem objektu
– vždy na protější straně od Slunce

Glórie neboli gloriola není nic jiného stín promítnutý na inverzní vrstvu oblačnosti nebo mlhu a je pozorovatelný obvykle z vrcholků hor. Zpětným ohybem světelných paprsků vznikají kolem stínu duhově zbarvené soustředné kruhy, čímž pak vyniká tajemnost tohoto jevu. Gloriolu lze zahlédnout i z letadla kolem jeho stínu vrženého na níže ležící oblačnost.  Tento jev popsal již francouzský astronom a meteorolog Camille Flammarion1842-1925), který jej pozoroval při jednom z letů balónem. Někdy lze tento jev pozorovat i na zemi kolem stínu vrženého na louku plnou kapek ranní rosy. Glórie může vzniknout i v měsíčním světle, je však mnohem vzácnější.

Glórie je nádherný a tajemně vyhlížející jev

Tento jev je občas také nazýván jako „brockenský přízrak“. To podle hory Brockem v německém pohoří Harz, kde byl často pozorován. Vlastní stín lidské postavy, promítnutý do vzduchu a orámovaný „svatozáří“ byl evidentně původcem již několika hlášení „blízkých setkání“ ve světě. Je také dosti pravděpodobné, že mnohá zjevení panny Marie mohou mít původ právě v tomto jevu.

Glórie kolem stínu letadla

Tento jev zatím nebyl v ČR jako UFO hlášen.

Další informace naleznete zde:
http://ukazy.astro.cz/
http://ukazy.astro.cz/galerie-gloriola.php  (foto úkazu)

Čtěte také další díly seriálu.

12 komentářů na “Identifikace UFO: Glórie”

   1. Jarmila Špuláková

    Bohužel. Na černém nebi žlutozlatá jakoby tyč – rovná, přesně ohraničená. Žádné páry. Předtím ani potom žádné jiné stopy, jen temno. Na snímku asi 6 mm. Od horního okraje tak půl cm, uprostřed.

  1. Ahoj,¨
   omlouvám, že Vás otravuji, ale chtěla jsem se zeptat v článku o únosech UFO, máte jako možnou příčinu psychický stav a tam uvedeno mnohočetná porucha osobnosti. Jenže mnohočetná porucha osobnosti neexistuje. Porucho osobnosti je více druhů, ale mnohočetná ani jedna:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*