Co způsobuje kruhy a obrazce v obilí?

Jedná se o jednu z největších podivuhodností, záhad, které provokují naší fantazii a znepokojují svojí nevysvětlitelností. Jev dostal nejrůznější názvy – všechny jsou více či méně zavádějící a neobjasňují vlastní podstatu fenoménu: crop circles (česky obilné kruhy, zkráceně CC), agroglyfy, piktogramy, obrazce v obilí. O co vlastně jde?

Tento jev nemá jasnou příčinu, ani známý průběh. Můžeme sledovat pouze jeho následky. Ty se projevují nejčastěji na zemědělsky obdělávaných plochách s monokulturami rostlin (i když byly nalezeny obrazce i v trávě, a dokonce na sněhu či v ledu). Obilí je v těchto místech spirálovitě polehlé, s přesně ohraničenými okraji v jednoduchých kruzích i složitěji strukturovaných obrazcích. Pozoruhodný je způsob slehnutí rostlin v obrazci. Prakticky vždy dojde k ohnutí stonků těsně nad zemí (až 4 cm), aniž by přitom byla stébla zlomena. Obilí pak roste dál. Polehlé obilí velmi přesně vymezují okraje obrazce, jakoby uříznuté neviditelným nožem v chirurgicky přesném řezu. Polehlé obilí bývá poskládáno někdy zvláštním způsobem v několika vrstvách přes sebe, někdy dokonce bývají stébla vzájemně propletené, což na větších plochách prakticky vylučuje zásah lidskou rukou. Obrazce jsou velké od několika desítek centimetrů až obřím útvarům o rozměrech přesahujících stovku metrů. Pokud jde o jednotlivé kruhy, jejich tvar nebývá přesně kruhový, ale jde většinou o elipsy s různou mírou výstřednosti. Zdá se, že na výstřednost eliptických obrazců může mít vliv i sklon podloží, což vede některé badatele k myšlence o působení nějaké síly shora. Velké obrazce mívají někdy velmi složitou strukturu, bývají složeny i z mnoha desítek dílčích kruhů, cestiček, ale i trojúhelníků a dalších geometrických tvarů. Velmi často mají tyto obrazce fraktálovitou strukturu – to znamená, že základní tvar je tvořen opakováním nějakého menšího vzoru. Podobný způsob uspořádání mají např. krystaly, sněhové vločky, ale např. i uspořádání hmoty ve vesmíru.

Tento fenomén je natolik zvláštní a nápadný, že se vzápětí po jeho medializaci objevila celá řada padělatelů (circlemakerů), kteří se více či méně úspěšně snaží obrazce napodobit. Důvodem k takové činnosti bývá snaha po zviditelnění, přivedení pozornosti k určitému místu, obci nebo okresu, někdy se takto snaží skeptici „dokázat“, že vlastně fenomén neexistuje a vše je dílem vtipálků. Vytváření padělků se stalo i „módou“, příčmež circlemakeři označují své výtvory za „umění“. Nejde však o nic jiného, než o vandalizmus, nehledě na to, že circlemakeři prakticky znemožňují seriózní zkoumání tohoto jevu.

Padělané obrazce v obilí lze však snadno rozeznat, pokud se však badatelé dostanou na lokalitu včas, dříve než jí znehodnotí davy zvědavců po zveřejnění v médiích. Bylo zjištěno, že v rostliny v obrazcích jsou zasaženy neznámou silou, která způsobuje narušení buněk, někdy je dokonce tkáň rostlin v ohybu stébla uvnitř zcela zničena, přičemž povrchové buňky jsou nepoškozené a normálně fungují.

Vyjádření odborného pracoviště genetiky rostlin

Za původce záhadných obrazců v obilí bývají často označovány UFO, ovšem nejspíše ve smyslu mimozemských prostředků. Pravdou je, že v době pravděpodobného vzniku u mnoha obrazců bylo zároveň pozorováno UFO. Obvykle to však byly neidentifikovaná světla, nebo záhadně svítící „mraky“. Skutečného původce fenoménu CC ve skutečnosti ještě nikdo nepřistihl přímo při činu. Nikdo dosud neviděl UFO, jak vytváří obrazec v obilí, tak, aby viděl zároveň objekt a zároveň vznikající kruh (i když v 90.letech koloval na internetu film znázorňující několik světelných koulí pod nimiž se vytváří obrazec – šlo však o primitivní padělek).
Vysvětlení vzniku CC, které jednou musí přijít, musí být reálné a nesmí používat nahrazení za jinou záhadu – to považujeme v záhadologii za nepřípustné. Vysvětlení jedné záhady druhou je jen vytloukání klínu klínem a nic nevysvětluje.

Co, nebo kdo tedy podivné obrazce vytváří? Takové jsou dosavadní hypotézy:

 • Vliv člověka

–         mechanická činnost lidí (circlemakerů)
–         vliv hnojení či chemických prostředků
–         následky po leteckých manévrech vrtulníků
–         následky rázových vln po průletu nadzvukových letadel, nebo zanikajících družic
–         vliv prehistorických staveb v podloží
–         výsledky vojenských nebo komerčních pokusů s bezdrátovým přensoem energie
–         psychoenergetické působení

 • Vliv přírody

–         činnost zvířat
–         houby
–         vzdušné víry
–         kulový blesk a jiné neobvyklé výboje

 • Neznámý vliv

–         důsledek přistání UFO
–         komunikace mimozemšťanů
–         energetické projevy organismu Gaia
–         projevy neznámých energií

Obrazce v obilí tedy zůstávají záhadou a výzvou pro zvídavé lidi. Věda dosud tento fenomén pomíjí, nepovažuje ani jeho existenci za prokázanou. Možná je to pro vědce snadnější, ono stejně není jasné, kdo by vědecký výzkum CC financoval, když nejsou peníze ani na důležitější výzkumy. Každopádně zde zůstává velký prostor pro záhadology, kteří by ovšem neměli opovrhovat vědeckými postupy i případnými radami odborníků.

Velký problém při zkoumání tohoto fenoménu je, že většina obrazců je znehodnocena zvědavci dříve, než se na místo mohou dostavit seriózní záhadologové. Záhadologové jsou odkázáni na vlastní dopravní prostředky a svůj volný čas, málokdy mohou na zavolání ihned všeho nechat a přijet zkoumat obrazec. Z obrazce pošlapaného několika stovkami lidí už v první den po jeho zveřejnění, se nedá vyčíst téměř nic.

Co tedy dělat, pokud se vám poštěstí nějaký obrazec v poli nebo jinde objevit?
V první řadě informujte nějakou záhadologickou skupinu, která obrazec seriozně prozkoumá. Může to být projekt Záře nebo Klub psychotroniky a UFO.   Naši kolegové mají dokonce na svých stránkách velmi podrobný návod jak při průzkumu obrazce v obilí postupovat. Doporučujeme řídit se tímto návodem a především pořídit fotodokumentaci a příp. odebrat vzorky obilí z polehlé části i z místa mimo obrazec.

8 komentářů na “Co způsobuje kruhy a obrazce v obilí?”

 1. To ze to poslapou je snad dobre – tim se zamaskuje prece umysl.
  Zajimalo by mne totiz – zdali mate na vysvetleni o zniceni stebla jak popisujete nejake verohodne dukazy.
  Jakekoliv slozitosti obrazcu se daj snadno udelat za pomoci modernich geodetickych metod a k temto pristrojum maji pristup i studenti prislusneho oboru.

  Proste dle mne jsou to bud od vetru – boure a dalsi tyto jevy a zbytek je dilem cloveka – snaha ziskat reklamu pro obec, kde treba provozuje nejakou turistickou atrakci – zriceninu hradu treba – zdarma ve sdelovacich prostredcich.

  Zbytek – udela se kruh – pozve se samozvany „badatel“ – ktery ho oznci za pravy (ne tedy dilo cloveka) – a az to on nekde zverejni – tyto sve zavery – tak se zverejni jak se takovyto kruh udelal – a tim toho samozvaneho „badatele“ zcela zesmesni. —

   1. No, v téhle situaci jsme byli přesně před 20ti lety: Začaly vycházet zajímavé knížky o záhadách a my jsme byli postaveni před volbu věřit nebo nevěřit. Proto jsme založili projekt Záře, zkoumáme záhady – a to i agrosymboly – v České republice a můžeme si vše ověřit na místě, nejsme odkázáni na zprostředkované informace.
    Co se týká původního dotazu od „x“: důkazem je snad rozbor stébel, který byl proveden. Vysvětlení jak k tomu poškození stébel došlo, však nemáme, můžeme se pouze dohadovat o působení mikrovln, nebo nějakého dosud neznámého typu výboje. To by však bylo potřebné ověřit experimentálně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*