Češi pátrají po mimozemském signálu, další Wow! se ale nekoná

Píše se 15. srpen roku 1977. Americký astronom Jerry R. Ehman do záznamu pořízeného pomocí radioteleskopu The Big Ear (velké ucho) právě zapisuje červeným inkoustem užaslé Wow! Wow, které vstoupí do dějin. Wow, které ze židle zvedne všechny, jež doufají v inteligentní život mimo naši planetu. Další hledání mimozemských aktivit podpořily i desetisíce Čechů.

“Velké ucho” ze Státní univerzity Ohio, a později i jiné, mnohem výkonnější radioteleskopy využívají vědci k monitorování vesmírných signálů v rámci projektu SETI (search for extraterrestrial intelligence), jehož vznik se datuje už do roku 1960. SETI se zaměřuje, jak název napovídá, na hledání inteligentní mimozemské formy života převážně pomocí rádiové komunikace. Předpokládá se totiž, že je to ten nejpravděpodobnější způsob, jakým by se případní mimozemšťané s obyvatelstvem planety Země pokusili spojit.

6EQUJ5 neboli signál Wow!

Krátce před půlnoci 15. srpna 1977 byl mezi běžným šumem z vesmíru zachycen silný úzkopásmový signál a podle všeho pocházel z prostoru mimo naši sluneční soustavu. Pozorování signálu trvalo celkem 72 vteřin. To je čas, po který byl nepohyblivý teleskop schopen sledovat konkrétní bod na obloze. Poté se vinou zemské rotace vytratil. Zůstalo po něm jen šest po sobě jdoucích znaků potvrzujících jeho mimořádnou intenzitu.

V záznamu se pro zjednodušení popisu intenzity používala numerická řada 1-9 odpovídající síle 1 až 9,999, signál o síle 10 označovalo písmeno A, intenzitu 11,0 až 11,999 písmeno B a tak dále. Té noci se v tabulce místo obvyklých nízkých číslic začala objevovat písmena. Řadu “6EQUJ5” dr. Ehman tehdy zakroužkoval a vzrušeně k ní vepsal “Wow!” Hodnota U se zatím stala nejvyšší hodnotou, která kdy byla radioteleskopem naměřena. Odpovídala signálu o síle 30,0 až 30,999.

Od roku 1977 do roku 1999 probíhaly opakované snahy tento signál znovu zachytit. Podílela se na nich i obrovská soustava mnohem výkonnějších radioteleskopů v Novém Mexiku. Teleskopy neúnavně namířené k obloze na předpokládané místo vzniku signálu Wow! se však setkaly s neúspěchem. Nebe nad námi od oné chvíle zarputile mlčí.

E.T. nejspíš nevolal

O původu neobvyklého signálu se dlouho vedly spekulace a ani dnes není případ zcela uzavřen. Ačkoli někteří horliví zastánci stále doufají, že šlo o pokus mimozemské civilizace spojit se lidstvem, vysvětlení je nejspíš mnohem prozaičtější. Někteří badatelé se domnívají, že mohlo jít o signál pulsaru, tedy rotující neutronové hvězdy vyzařující elektromagnetické záření. Pulsary si lze snadno představit jako jakési vesmírné majáky. Právě objevení prvních pravidelných radio-signálů z pulsarů vedlo nejprve k domněnce, že mohou pocházet od mimozemské civilizace.

Sám Ehman, jenž signál objevil, se domnívá, že ve skutečnosti šlo o náhodně zachycený radiový signál ze Země. “Měli bychom ho zachytit znovu, když jsme ho hledali ještě padesátkrát. Něco napovídá, že to byl pozemský signál, který se prostě odrazil od vesmírného smetí,” prohlásil astronom.

Pátrání pokračuje, aktivní jsou i Češi

Ačkoli šance, že se jednalo o spojení s jinou inteligentní rasou, jsou minimální, vědci i amatérští badatelé se nevzdávají. Od roku 1999 se na pátrání po umělém signálu z vesmíru může podílet i široká veřejnost. V rámci programu SETI@Home má každý uživatel internetu možnost přihlásit k dobrovolníkům, mezi než jsou rozdělovány výpočty dat pocházejících z největšího radioteleskopu na světě. Ten se nachází v portorickém Arecibu a průměr jeho talíře činí obdivuhodných 306 metrů.

Radioteleskopem zachycené signály pocházejí převážně z pulsarů a kvasarů (vesmírné objekty, jejichž základem je černá díra), televizních a satelitních vysílání, radarovou navigací a podobně. K tomu, aby byla získaná data důkladně analyzování, je zapotřebí obrovský výpočetní výkon. A zde dostávají slovo ony distribuované výpočty. To jsou jednoduše řečeno výpočty rozdělené na více menších a méně náročných úloh mezi přihlášené uživatele.

Program SETI@Home za pouhé tři měsíce své existence získal milion stoupenců. Nyní je zapojeno přes pět milionů uživatelů. Přestože projekt SETI zrovna zažívá útlum a jeho znovuoživení je možné očekávat příští rok, masivní podpory se mu dostává i od Čechů. Jejich účast se počítá na desetitisíce a v předešlých letech se v počtu zpracovaných výsledků řadila Česká republika na první příčky celosvětového žebříčku.

Zapojit se můžete do hledání mimozemského života, výzkumu klimatu i nemocí

V roce 2005 se projekt SETI@Home stal součástí mnohem většího celku – BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), jenž nabízí celou škálu projektů využívajících distribuované výpočty.

K tomu, abyste se k výzkumům zapojili, nepotřebujete vědecké vzdělání ani spousty volného času. Stačí si jen zdarma stáhnout a instalovat aplikaci pro výpočty a analýzy (český návod na instalaci a ovládání najdete zde). Počítač poté začne v době vaší nečinnosti zpracovávat data a odesílat je zpět provozovateli výzkumu. Lze tak pomáhat nejen při pátrání po umělých signálech z kosmu, ale také ve výzkumu klimatických změn, astronomie nebo léčení lidských nemocí. Provozovatelé mysleli i na jednu ze základních lidských vlastností a tou je soutěživost. Můžete se připojit k některému z mnoha týmů a závodit v objemu zpracovaných dat.

Možná by ale nebylo na škodu, kdybychom stejné úsilí věnovali studiu cizích jazyků či mezilidské komunikace, abychom se v případě mimozemského kontaktu dokázali domluvit alespoň mezi sebou my lidé.

Zdroj a další články autorky: soukupova.blog.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*