Byl by přímý kontakt s mimozemšťany přínosem pro lidstvo?

Čekáme vesmírnou návštěvu. Kosmodrom je slavnostně vyzdoben – pořadatelé však mají starosti Až se otevřou dveře nepozemského korábu, kdo nebo co z něho vyjde? Nebo snad vypadne? Vyletí? Vyplazí se? Či snad, probůh, dokonce vyteče? Jak vypadají inteligentní nepozemšťané?

Ludvík Souček: Velké otazníky (1967)

A nejen jak vypadají, mnohem důležitější pro nás bude, jak se k nám budou chovat. Přiletí k nám přátelé, naši rozumnější bratři z vesmíru? Budou nás chtít hlavně zkoumat? Nebo s námi obchodovat? Válčit? Zotročit? Nebo….sežrat?

Vynecháme početnou skupinu skeptiků, kteří budou argumentovat, že mimozemšťané možná vůbec neexistují, a když, tak ne ve stejném čase jako my. A i kdyby existovali, obrovské vzdálenosti mezi hvězdami a limitující rychlost světla jim nikdy nedovolí mezihvězdné návštěvy. Tyto argumenty jsou ve světle historických zkušeností plané. Zatím totiž vše, o čem lidé fantazírovali se uskutečnilo. Nepochybuji, že se v budoucnosti najde vědec nebo skupina vědců, která přijde na způsob jak limitující rychlost světla obejít. Nikoliv porušit fyzikální zákony – ale využít nových poznatků budoucí vědy. K témuž zcela jistě dojdou oni zatím hypotetičtí mimozemšťané, kteří se chystají navštívit naší planetu. Zbývají dva scénáře.

Scénář první:
Dočkáme se návštěvy moudrých bytostí, které se k nám budou chovat přátelsky. Budou zcela jistě na podstatně vyšším vývojovém stupni než my, vždyť již ovládli techniku mezihvězdného cestování. Naše civilizace zažije ohromný rozkvět a příval nových poznatků. Poznáme dosud netušená tajemství vesmíru i způsoby, jak v něm cestovat. Vědci získají recepty na léčení nejhorších chorob, zbavíme se metly rakoviny a AIDS. Ukáží nám jak si účinně vyrábět energii bez znečišťování životního prostředí. Jejich zkušenosti z mnohem vyspělejšího společenského vývoje nám budou příkladem. Ustane většina válečných konfliktů, stanou se zbytečnými. Lidstvo konečně začne vystupovat jako jednotná civilizace.

Scénář druhý:
Dočkáme se návštěvy moudrých bytostí, které se k nám budou chovat přátelsky. Budou zcela jistě na podstatně vyšším vývojovém stupni než my, vždyť již ovládli techniku mezihvězdného cestování. Naše civilizace zažije ohromný příval nových poznatků. Od našich moudrých kosmických bratří se dozvíme vše co budeme potřebovat. Věda se stane zbytečnou, stačí jen natáhnout ruku. Zhroutí se bankovní systém. Krach zažijí i všechna hlavní náboženství, naopak dojde k nebývalému rozkvětu nových náboženských sekt. Vyostří se všechny válečné konflikty a další budou vznikat. Nastane boj o přízeň a poznatky vesmířanů. Naše civilizace bude v troskách. Stejně jako třeba civilizace Inků při kolonizaci Španělů. Málo platné, že to vesmířané s námi „myslí dobře“.

Který scénář je pravděpodobnější? Už teď bychom o tom měli přemýšlet. Jednou, dříve či později, totiž k jednomu z těchto scénářů dojde. Můžeme ovlivnit, který z nich se uplatní?

23 komentářů na “Byl by přímý kontakt s mimozemšťany přínosem pro lidstvo?”

 1. „Zbývají dva scénáře.“
  A take jeste dalsi treti – ze tu jiz jsou jen o nich nevime – proste nas potaji zkoumaji za ucelem zjisteni jak prijmeme primi – ukazi se nam – kontakt s nima a jak by se to melo nejlepe provest, aby nas prilis nevydesili ci si nas nepopudili proti sobe.

 2. Ani jedno, pokud se objeví, jestliže si to lidstvo bude přát, nebo o tom aspoň bude fantazírovat na tom nezáleží, tak si myslím, že první krok bude už proběhl, nekonečně mnoho důkazů o neidentifikovatelných létajících talířech měl navodit dojem, že existují, druhý krok by mohl být hromadné objevení větších lodí nad větším množství míst po celé planetě synchronizovaně, aby už nemohlo dojít k zastření důkazů a desinformace, to by pro začátek mohlo stačit, zbytku už se asi nedožiji, pokud to nebo nějaký pozemský trik, pro ošálení populace. Věřím určitě v pozitivní verzi.

 3. Anebo jeste dalsi alternativa a nastane zhrouceni vsech systemu, a nakonec vesmirani usoudi, ze nejsme tak vyspeli na to, aby se s nama zahazovali (myslim po mentalni strance) a zlikviduji nas.
  jiloun: Dovedete si predstavit ten chaos a paniku, kdyby se vsude kolem planety objevily vesmirne lode? Vsudypritomny strach a hlavne panika. Rad bych se toho dozil, ale bohuzel se to v mojem zivote urcite nestane. Protoze si myslim, ze vesmirani vedi o tom, ze nejsme na toto pripraveni.
  Osobne si myslim, ze by meli priletet co nejdriv, tuhle planetu nicime vsim co clovek vymyslel, a diky ropnym magnatum apod.se tahle planeta potapi.
  Mozna by nam pomohli…
  Kdo vi.

 4. „Dovedete si predstavit ten chaos a paniku, kdyby se vsude kolem planety objevily vesmirne lode? Vsudypritomny strach a hlavne panika.“
  Prave proto by vyzkum probihal nejdriv tajne – ale neni vubec vyloucena pomoc od konktretncih jednotlivcu – zalezi na jejich chovani k nim a moznot domluvi -staci aby umeli nase – civilizacni zpusoby komunikace. Proste slo by s nima spolupracovat jako s lidmi.
  Ti co mluvi o unosu do UFO mohou byt proste jen ti, kteri s nima spolupraci neprijali – ti kdo ji prijali tak tem se proste libilo ucastnit se neceho jako Startreku ve skutecnosti – ucastnit se proste neceho jako SFI-FI ve skutecnosti – v realu…

 5. „Naše civilizace zažije ohromný příval nových poznatků. Od našich moudrých kosmických bratří se dozvíme vše co budeme potřebovat.“
  Spise to budou rikat postupne a podminovat to spolupraci s nima na jejich projektech a tim vlastne i nasich – vysledky se budem proste dozvidat take – spolupraci byt i jen na vyhodnocovani vysledku z jejich vyzkumnych sond by byla pro ne primosem – schopnych vedcu je jiste i u nich omezeny pocet a staci zde inteligence na podobne urovni – nektere znalosti by dodali.
  Technicke vybaveni by odtajnit zcela nemuseli – vypocty by bezeli u nich na jejich serverech a nasi vedci by se dozvidali jen jejich vysledky – a to ikdyby do nich data zadavali.
  A za cast by jsme jim zrejme bezne platili ve forme patentu – finnacovani aktivit jejich zde z toho.
  V nejhorim pripade (odmitnuti podilu na spolupraci z rad nasich agetur – proste by se na tom odmitli spolupodilet) proste za to ty vedci a prostory pro jejich praci si najimali.
  Ci na koupi nejakeho ostrova pro zrizeni hlavni zakladny zde – po nasem souhlau s tim – za danych podminek.

 6. „A i kdyby existovali, obrovské vzdálenosti mezi hvězdami a limitující rychlost světla jim nikdy nedovolí mezihvězdné návštěvy. “
  To take jiz neni argumetace – jiz je zde znama alspon teoreticka moznost jak preknavat vzadlenosti rychleji nez svetlo – takze to neni zcela neprekrocitelna hranice !!

 7. Ten článek byl míněn právě jako provokace a námět k přemýšlení i diskuzi. Možných scénářu je samozřejmě spousta a je to téma nejen pro jeden článeček. O fóru na tomto webu ještě uvažujeme, ale zatím není celý web zprovozněn úplně a jede víceméně provizorně.

 8. Jak pro koho. Dokážu si představit mix děsu, paniky, euforie a radosti. Přímý masový kontakt s mimozemskou entitou je stejná věc jako jaká koliv jiná(pro někoho to bude novinka, pro jiného stará známá věc). Po stránce technicky založených lidí bych to přirovnal například k uvedení do provozu strojů (třeba aut) s nulovými investicemi na provozu(pohoná jednotka). Jedna skupina lidí bude nadšená a druhá bude nasr… Po stránce duchovně založených lidí bych to přirovnal k potvrzení faktu, že Ježíš nebyl to, za co ho církev prodává. Jedni budou nadšení, druzí nasr… a někomu tobude jedno. Takže pokud se objeví mimozemská entita, tak podlé mého názoru se následující děje budou odehrávat ve stejném duchu.

 9. Myslim ze kdyby nam sem poslali Mimozemstane posla se zprávou o dojednání míru mezi civilizacemi, tak by sme byly schopný ho zastřelit a rozpitvat. My nejsme jeste tak chytri aby nam UFO bylo schopno predat jejich info. a technologie. Vzdyt nedokazeme rozlustit ani sifry a mapy v obili co nam sem davaji primo pod nos.

 10. Všichni uvažujete setkání naší civilizace s civilizací, asi jen o něco vyšší úrovně než na jaké jsme my. Takoví by se k nám ale vůbec nedostali.. Jenom příklad: představte si sebe nějakých tisíc či dva tisíce let zpět. Žijete v malé vesničce – v chýši v lesích, v hadrech a kůžích. Obděláváte skromné políčko, při nemoci zaříkáváte se zbídačenou rodinou zlé duchy. Slova dálnice, telefon, cestovní pas, video jsou pro vás prázdné pojmy, při jejich vzhlédnutí je nebudete umět ani popsat. Jedině opisem…viděl jsem něco jako…vycházely z toho zvuky. Ale podstatu naprosto nepochopíte.
  Teď si představte civilizaci ne o 1000 let starší, ale o několik milionů let. Tedy planá výzva – nepředstavíte si zhola nic. Takže slova jako obchodování, předání technologií jsou opět prázdné pojmy. Naše mobilní telefony, letadla, dálnice je nepatrný výsek nějakých 100 let, nepatrný zlomeček v čase. Co lze snad jen říci. Pokud tu jsou, jsou to vybraní jedinci proškolení k zjišťování určitých věcí přímo z „vnitřku“ společnosti. Jejich práce se „smí“ nepovést, ale nesmí být v žádném případě vyzrazena – tj. důkazy se nesmí dostat na světlo. Možná jen zjišťují, možná zasahují do chodu společnosti, ale nikdy ne přímo, prostě jen tak, aby to vypadalo, jako přirozený vývoj. Civilizace schopná přesunu mezi hvězdami musí umět manipulovat s časem a prostorem, takže zapomeňte na skafandry, rakety a přistání s uvítáním. Spíše něco jako průnik čehosi a zjevení se zde za určitých okolností, možná pak jedinci, kteří přijmuli podobu – kdoví, kdoví. Civilizace takto pracující nebude určitě jedna ale hned několik. A dále je to komplikované i celkem vzácnou možností setkání „našich“ jedinců s tzv. astrálními bytostmi, což je zase poněkud z jiného soudku. S tím Ježíšem to také neodsuzujte – byl zde a co říkal, najdete v určité knize. Všechno je dost jinak, než si hodně lidí myslí a klidně si žijí zatím jen pohodlným konzumním životem.

 11. Fšudykuk: Zajímavý názor a myslím, že nebude tak zcela od věci. Hlavně ta představa, jak bych se za sto let koukal na dnešní technické vymoženosti :)

 12. Fšudykuk => Nejen velmi zajímavý názor, ale také s velmi realistickým myšlením.
  Lidstvo má jako jednu z mnoho vlastností, a ne právě lichotivých, pokládat samo sebe za vrchol evoluce nejen na matičce Zemi, ale také v celém vesmíru. Ať zhlédneme filmy a seriály jako StarTrek, Hvězdná brána, či kterýkoli jiné dílo Sci-fi, v němž dochází ke styku pozemšťanů s mimozemšťany, v drtivé většině případů jsou obě rasy(pozemská i mimozemská) na prakticky stejné technické úrovni. Nikde není zohledněna možnost setkání s civilizací, která je o několik milionů „Pátků“ starší, což je logický předpoklad uvědomíme-li si přímý cyklus vzniku a zániků sluncí a tedy slunečních soustav. Samozřejmě, stejně jako zajisté existují mnohem vyspělejší civilizace, budou také existovat mnohem evolučně mladší. A že tento rozdíl nebude jen v řádu stovek, ale spíše tisíců a milionů let, je stejně často opomíjen jako místa, kde takový život hledat.
  Ačkoli již na naší matičce Zemi byl život objeven v podmínkách, kde byla jeho existence ještě před několika lety odmítána, a to ať se jedná o nejhlubší oceánský příkop zvaný Mariánský, po bujným životem obklopené sopečné komíny, v jejichž okolí teplota dosahuje i 370°C a voda je prosycena sírovodíkem nebo nejvyprahleší místa na souši. Máme stále tendenci předpokládat, že život nutně potřebuje ke své existenci planetu s bujnými lesy, křišťálově čistými vodami a atmosférou ve složení té naši. Jen málokdo se kdy zamyslel nad možností, že by se život na jiné planetě mohl zrodit a také prospívat na planetě, která je svými podmínkami od té naší na hony vzdálená. Ovšem to už bychom se dostali i k samotnému vzhledu těchto nevyspělých i vyspělých civilizací, která s největší pravděpodobně bude zcela odlišná od klasické humanoidní formy předkládané nám ve výše zmiňovaných filmech a seriálech.
  Pokud jde o samotný kontakt s jinými civilizacemi, můžeme si položit i otázku, zda-li jsou schopny zachytit a dekódovat vysílání našich satelitů a družic, jenž 24 hodin denně přenáší rychlostí světla nejen do našich domovů, ale také do vesmíru hudbu, ale především filmy, seriály, dokumenty. Budeme-li předpokládat, že je jim náš styl zábavy cizí, a pojmy jako Hollywood či Barrandov v životě neslyšeli, je nabíledni, že zhlédnutí filmů v nichž se na potkání střílíme, „páříme“ v těch nejkrkolomějšch polohách, pracně likvidujeme nejen mimozemské civilizace, ale také všelijaká monstra a mutanty, musí nad těmito obrazy s nesrozumtilným jazykem jen udiveně vrtět hlavou složenou v dlaních, pakliže něco takového mají.
  A ke komunikaci v případném setkání tváří v tvá jen dodám, že mnohdy se nejsme schopni domluvit sami mezi sebou(nemyšleno rozdílností jazyků), natož abychom si dokázali „rozumně“ popovídat s návštěvníky…

 13. VŠUDYKUK => Typický chlap…jediné, co si z celého příspěvku zapamatoval, byla zmínka o sexu =DDD
  Ba ne drahý, Všudykuku, právě naopak. Jsem horkokrevná Řekyně ve znamení Býka a už vůbec ne korpulentní…Pokud jde o mě, je pro mne výše zmiňovaná zábava více než zábavou příjemnou…Jen jsem narážela v příspěvku výše, na to, co vysíláme o sobě do vesmíru, což Ti zřejmě v zápalu spermií neseplo…
  Jinak můžeš osobně posoudit na lide.cz, profil Andromeda.Invictus , truhlíku…
  A diskuze je tady snad o případném setkání dvou civilizací a ne dvou osob za účelem kopulativních pohybů, ne??? =DDD

 14. „Máme stále tendenci předpokládat, že život nutně potřebuje ke své existenci planetu s bujnými lesy, křišťálově čistými vodami a atmosférou ve složení té naši.“
  On ji skutecne nejspis nepotrebuje – jenze mi jednak umime nalezt predevsim to co zname – tedy pozemsky zivot.
  On totiz zivot – tedy intelignece – vubec nemusi byt jen biogicka jako jsem mi, ale i fyzikalni a prave fyzikalni inteligence, ktera zivot potrebuje ke svemu rozvoji (skrz zatim nezname fyzikalni zakony z neho muze vysavat potrebnou energii – jen nepatrne z kazdeho a zivot jeho nijak neohrozujici) a proto byla jeho pocatecnim svotritelem – to by mohl byt prave onen „buh“ – tato jina fyzikalni inteligence.
  A i proto hledame pozemsky zivot, nebot by nam mohl byt blizsi z hlediska spoluprace – proste bychom ho mohli brat jen jako jiny biologicky druh inteligentni bytosti, ale jinak podobne chovajici se jako clovek.

  A dale a to predevsim se hleda POTENCIONALNE OBYVATELNA PLANETA – proste se hleda dukaz, ze planety typu Zeme ve vesmiru skutecne existuji – pak se bude hledat moznost jak k ni poslat sondu, aby ji prozkoumala – a pote a to jiz zrejme az ve velmi vzdalene dobe jak k ni poslat skupinu dobrovolniku, aby na ni zalozila dalsi relativne nezavislou (vyjma radioveho spojeni – vymena novych poznatku a informaci) civilizaci.

 15. „Možná jen zjišťují, možná zasahují do chodu společnosti, ale nikdy ne přímo, prostě jen tak, aby to vypadalo, jako přirozený vývoj.“
  Presne tak – muzou zverejnit obcas i nejaky vynalez – jako odmena pro konktretniho jedince ci ziskani finnacnich prostredku.
  Ale i to bude provadenos stylem, aby to vypadlo, ze k tomu dospel po usilovnem laborovani – predpokladam, ze jiz v vyzkumne laboratori dotycny pracovat bude.
  Pokud bude vyzrazena – neni vubec vyloucena moznot neutralizace zazitku a tudiz pameti cloveka za urcite obdobi – pak vubec neni vyloucena existence „blikatka“ – ikdyz zrejme i mozna v trosku slozitejsi podobe (mozkovy skener) – jako meli Muzi v Cernem…..

 16. „Všichni uvažujete setkání naší civilizace s civilizací, asi jen o něco vyšší úrovně než na jaké jsme my. Takoví by se k nám ale vůbec nedostali.. “
  Ale – to bych zase tak nevylucoval – a s trochou jejich pochopeni – hledaji civilizaci ke spolupraci – a mozna stacil rozdil jen stovky let pred nami a budou zde.
  Pro cestovani mezi hvezdami se zrejme objevi zasadni
  prulom, ktery dnes umozni to co ted povazujem za temer vyloucene – jak jednose prekonat omezeni rychlosti svetla – a mozna i kdyz zatim jen ciste teoreticka realizace je jiz znama jiz dnes…
  Veci, ktere pouzivame alespon 100 let a jsou uzitecne a nezpusobuji vylozene problemy coz se bude tykat telefonu (pouzivame predtim telefon pevny – dratovy a mobilni je pouze lepe pouzitelnejsi v urcitych situacich jeho mladsi kolega) a tudiz podobne veci budou pouzivat i oni.
  Rovnez fyzika atmosfery umozuje postavit letadla jen urcitych tvaru apod.
  Takze to zas tak strasne nebude – a jde predevsim zde o uroven intelignece a schopnosyi urciteho naseho civilizacniho chovani.

 17. Zdravím…..a to se nám to hezky pomíchalo ;o)

  Já jsem Fšudykuk ;o)

  a to názvem podobné individuum :
  ————
  Vsudyšuk napsal:
  14. 1. 2010 v 12.54
  Co máš proti jiným polohám? Ty budeš asi náká tlusná nána, že tě to dělá potíže co?
  ————-
  nemá se mnou doopravdy nic společného. Taky mi v první chvílo naštvalo, že jde někdo pod mým logem, ale pak jsem si všiml, že je drobet jiné – ale doopravdy mate to….Takže fakt Vict. Andromedo ….nenapsal jsem to já ;o)
  Jinak na to ..lide.cz se kouknu
  Zdraví…F.

 18. Nečetl jsem všechny komentáře, takže pokud už to tady je, tak sorry. Je eště čtvrtí scenař. A to že se dočkame přiletu mimozemšťanů, kteři budou vuči nam agresivní, ať už z duvodu: 1. Budou mít hlad. 2. Budou to bytosti, které baví ničit a zabijet. 3. Budou se obávat našich Atomových zbraní. A nebo to může být spousta dalších dobrých duvodů.

 19. Je zřejmé že vše zde popsané je reálné ale scénář může být takový že nedokážeme v tomto reálu ani domyslet co vše se bude odehrávat.Jen možností a variant může být mnoho.může se stát že se o přistání nedovíme vůbec nebbo může jít o přistání několika lodí.Může přistát jedna ,nebo půjde o kontakt úplně jiný než jen přistání.Jinak to hlavní co to přinese nám lidem je bohužel ve hvězdách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*