Opět nebeské bludičky

Od konce minulého roku sledujeme zajímavé případy, které se sobě navzájem podobají a nemáme pro ně žádné vysvětlení. Dali jsme jim pracovní název „nebeské bludičky“. Vždycky šlo o pozorování světel na obloze, většinou nehybných, které se čas od času rozsvítí a po nějaké době zhasnou. Nyní se nám objevily dva případy, které vykazují podobné charakteristiky, jen s tím rozdílem, že se světla pohybovaly.

 

 

Tentokrát jde sice o dvě ohlášené pozorování učiněné nezávisle na sobě, ale pozorovaný jev byl tentýž. Je tedy jasné, že šlo o docela nápadný jev, když si ho všimli a ohlásili nezávisle dva svědkové. Z rozmístění pozorovatelů a udaných směrů pozorování lze také mnohé usoudit. K oběma pozorováním došlo 24.11.2017 v rozmezí 05:45 až 05:56 hod SEČ.

2017.11.24.02-UFO-Zdice
Čas: 05:45 – 05:47
Lokalita: Zdice
Směr pozorování: SZ
Směr letu: Z – V
Popis pozorování:
„Vidím dvě hvězdy, které tam nemají co dělat. Nezvyk. Koukám nahoru. Ráno 5.45. tma. Najednou se to dalo do pohybu. Začal jsem přemýšlet o ISS, ale kravina, ta přeci nestojí a nesvítí a najednou nezhasne! Bylo to vzhledem ke vzdálenosti strašně obrovské. Koukal jsem s hlavou nahoru, až mě bolelo za krkem, ale nedalo se odolat, protože jsem stopro věděl, že to nemůže být pozemské! „

 

2017.11.24.01-UFO-Praha 3 – Žižkov
Čas: 05:56 – 05:57
Lokalita: Praha 3, Olšanská lice
Směr pozorování: Z
Směr letu: V
Popis pozorování:
„24.11.2017 jsem šel ráno do práce po Olšanské ulici na Praze III. V 5:56 hodin ráno jsem si před budovou ředitelství České pošty všiml, jak nad budovou Olšanská 4 svítí dva kulaté body svítící žluto-bíle. Jasnější a větší než okolní hvězdy. Jeden bod byl níže, druhý od něj šikmo výše – vzdálenost od sebe byla jako měsíc v úplňku. Oba body letěly pomalu a souměrně kolmo nahoru k nebi. Pořád ve stejné vzdálenosti a pozici. Po necelé minutě najednou na nebi oba body naráz zhasly, přestože byla hvězdná obloha bez mraků a okolní menší hvězdy svítily dál.“

Při hledání vysvětlení jsme postupně vyloučili Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) nebo nějakou družici. Ani záblesk družic Iridium se v tu dobu a na obou místech nekonal. Mohlo by se nacházet vysvětlení v reflektorech letadla? Při pohledu na letovou situaci se nabízí jediné letadlo, které se pohybovalo v inkriminovaném prostoru. Nacházel se tam letoun Boeing 737 ukrajinských aerolinií na cestě z Paříže do Kyjeva. Je možné, že by si na chvilku zapnul reflektory a to byly ony dvě světla na obloze?

Tohle vysvětlení se teoreticky nabízelo i v minulém případě z 15.3.2017 z Polanky nad Odrou. Jenže: v obou případech byl letoun v letové hladině nad 10.000 m. Není ani příliš jasné, zda by taková věc opravdu šla provést – někdy jsou přistávací reflektory umístěné na podvozku, který se musí nejprve vyklopit.

Pak je  zde podivná poloha světel – vzhledem ke směru pohybu bylo jedno vždy trochu výše, což by pro dopravní letadlo představovalo velmi „divoký“ manévr.

A hlavní námitka: šlo by vůbec v desetikilometrové výšce rozeznat dva reflektory letadla? Pozorování uvádějí vzdálenost světel od sebe 0,5° (jako průměr měsíčního úplňku), v březnovém pozorování to byly dokonce 2°.

Jasné vysvětlení tedy zatím nemáme. Má někdo nějaký nápad?

3 komentáře na “Opět nebeské bludičky”

  1. Dobrý den, má přítelkyně v listopadu, někdy koncem, přišla k večeru z venku a vyprávěla mi, co zrovna viděla na obloze. Šla po molu kolem jezírka a v tom po levé straně koutkem oka zahlédla jasně zářící světlo, jakoby hvězdu…ale silně zářící, proto si ji také hned všimla a severka svítila jinde, to bylo totiž první co ji napadlo. Tak na to koukala a světlo se trochu utlumilo, poté zase zesílilo a dalo se do pohybu směrem vzhůru. Pozorování proběhlo v Heřmanově Městci koncem listopadu, či začátkem prosince a v podvečerních hodinách mezi 19:00 – 20:00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*