Identifikace UFO: Ultralehká letadla, padákové kluzáky a rogala

Letecká amatérská činnost je u nás velmi rozmanitá a proto je dobré vědět, s čím vším se na obloze můžeme setkat. Nejčastěji se můžeme setkat s malými amatérsky sestavenými letadly (ultralighty), rogaly či padákovými křídly. A opět se může stát, že to bude setkání s neobvyklým typem nebo za neobvyklých podmínek a vznikne tak další UFO.


4.3.4. Ultralehká letadla, padákové kluzáky a rogala

Charakteristikcké znaky:
– blízkost sportovních letišť
– plynulý pohyb
– v noci standardní osvětlení jako u letadel

S čím se tedy můžeme v našich podmínkách nejčastěji setkat?

Ultralight (ULL) je označení pro nejlehčí kategorii letadel, určených zpravidla pro rekreační soukromé létání. V České republice byla u těchto letadel donedávna maximální povolená vzhletová hmotnost 450 kg (pokud byl letoun vybaven záchranným systémem, pak až 472,5 kg). Od roku 2011 byla pro tyto letadla hranice zvýšena až na 600 kg zavedením kategorie „Elsa“, což v praxi umožnilo zlegalizovat  i dvoumístné stroje.

Rogalo je závěsný kluzák s trojúhelníkovým křídlem v jehož těžišti je na hrazdě zavěšen pilot. Pilot řídí let vychylováním svého těžiště. Název rogalo vznikl podle jeho vynálezce Francise Rogalla z NASA, který si jej nechal patentovat. Rogalo může být vybaveno motorem, umístěným zpravidla za zády pilota.

Padákové křídlo, neboli padákový kluzák je zařízení, které nemá žádnou pevnou konstrukci. Let zabezpečuje jeho horní část – vrchlík oválného padáku, který se prouděním vzduchu nafoukne do tvaru křídla. Pomocí závěsných lan je pod padákem zavěšen v postroji jeho pilot. Také padákový kluzák může být vybaven motorem. Zpravidla jde o malý dvoutaktní benzinový motor s vrtulí, umístěný na postroji za zády pilota.

Podle pravidel letového provozu by neměly tyto padákové a závěsné kluzáky létat v noci a ultralehká letadla musí být vybavena standardním osvětlením. Jenže vždy existují výjimky a navíc – tato pravidla se ne úplně vždy přesně dodržují. Pak vznikají i docela zajímavá pozorování UFO – jako například tajuplná světla v americkém městě Cincinnati:

Další informace naleznete zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ultralehk%C3%A9_letadlo
http://www.pilotak.cz/ultralehka-letadla/
http://www.laa.cz/

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*