UFO nad železnou oponou (9)

ilustrační obrázekV osmdesátých letech byla západní hranice Československa pečlivě střežena. Přesto, nebo možná právě proto, odtud pochází řada velmi zajímavých setkání s UFO. Jsou to už tři desítky let, kdy se tyto incidenty odehrávaly, přesto však ještě řada pamětníků existuje a možná čtou i tyto řádky. Proto jim adresujeme i tuto výzvu: Prosíme, ozvěte se! Vy, kdo jste zažili zajímavé příběhy spojené s neobjasněnými jevy, jste možná poslední, kdo o nich může podat svědectví. Nebo může vaše svědectví položit další kamínek do mozaiky, složené z dalších příběhů. Netoužíme po anonymních svědectvích, ale slibujeme, že vaše kontaktní údaje si ponecháme pro sebe.

VÝPIS Z DATABÁZE PROJEKTU ZÁŘE:

 • Kód případu:                                     1987.00.00.04 – TYP: UFO
 • Anotace:                                            manévrující červená koule
 • Datum pozorování                          Od:  21.09.1987  Do:  21.12.1987
 • Datum upřesnění:                          podzim 1987
 • Čas pozorování                                Od:  02:00:00  Do:  02:00:00
 • Upřesnění času:                              kolem 02.00 hod. noční
 • Doba pozorování                             min.:  00:30:00  max.:  00:30:00
 • Lokalita:                                              Trojmezí okr. Cheb Kraj:Karlovarský
 • Místo upřesnění:                            Trojmezí , okr. Cheb– státní hranice SRN/ČSSR
 • Směr pozorování:                           Z
 • Směr letu                                           Odkud:  Z  Kam:   JZ
 • Výška (m):                                         min.:  10  max.:  10
 • Tvar:                                                     koule / kruh
 • Počet objektů                                  1
 • Barva:                                                  červená
 • Velikost (m)                                      min.:  3  max.:  5
 • Zvuky:                                                 Ne
 • Pohyb:                                                manévruje
 • Objevil:                                               byl již na obloze
 • Zmizel:                                                odletem
 • Způsob pozorování:                       pouhým okem
 • Pocity:                                                 neuvedeno
 • Zdroj Hlášení:                                   dopis/email
 • Zdroj:                                                   vyplněný dotazník
 • Z první ruky:                                     Ano
 • Dotazník vyplněn:                          Ano
 • Kategorie:                                         CE-1
 • Datum ohlášení :                             06.09.2000
 • Datum zápisu:                                  20.06.2015
 • Celkem (Svědků):                           8
 • Svědci muži(Počet):                       8

POPIS:

K celému incidentu došlo za minulého režimu u jednotky pohraniční stráže Trojmezí v okrese Cheb. V té době jsem byl velitelem čety a v noci, kdy se vše odehrálo, jsem měl službu dozorčího důstojníka. Kolem druhé hodiny noční mě volala hlídka dislokovaná na stanovišti u signální stěny (tzv. dráty), že z území Spolkové republiky Německa od hraničního mezníku č.3 (HM 3) se blíží pozvolně letící objekt, který se blíží ke státní hranici s ČSSR a zda mají zahájit střelbu. Vydal jsem příkaz, ať zatím nestřílí, že na místo se dostavím s poplachovou hlídkou. Na místo jsem přijel vozidlem poplachové hlídky asi za 3 minuty.

Po té jsem spatřil červeně zářící kouli o velikosti asi osobního auta. Objekt letěl ve výšce cca 10 metrů, směrem ze Spolkové republiky od bavorského města Hof, přes hraniční mezník 3, směrem k signální stěně. Zhruba 20 metrů před zátarasy se objekt ve vzduchu zastavil. Nebyly slyšet žádné zvuky. Při závanu větru od objektu jsme najednou ucítili podivnou vůni, kterou bych přirovnal k „ozónu v elektrárně“ (pozn. svědkovi vůně připomínala ozón, který cítil vždy, když navštěvoval svého strýce v elektrárně, kde pracoval). Asi po minutě se objekt v tichosti dal do pohybu směrem k hraničnímu mezníku 4, mezi zátarasy a státní hranici k obcím Pastviny (ČSSR) a Fassmansreuth (SRN). Po té objekt odletěl nad území SRN a zmizel nám z dohledu.

Kromě mě podivný objekt ještě spatřila poplachová hlídka (tři lidé) u HM 3 a čtyřčlenná hlídka „skupina překrytí“ (SKP).

Incident byl nahlášen stálému operačnímu důstojníkovi 5.bPS (brigáda Pohraniční Stráže), ale protože nebylo použito zbraně, nebyla přijata další opatření.

V té době ani já ani vojáci jsme o UFO nevěděli téměř nic. V tu chvíli nás ani nic takového nenapadlo. Spíše jsme si mysleli, že se jedná o jakousi provokaci ze strany dislokovaných US army v Německu. Co se týče strachu, ten jsme neměli, protože v té době byl dobře propracován systém protivzdušné obrany státu a věděli jsme, že v případě nouze můžeme požádat o pomoc součinnostní letky ČSLA , případně sovětské armády.

Na závěr chci ještě dodat, že v době, kdy jsem studoval na střední odborné škole MV v Holešově, nám v hodinách odborné přípravy (někdy kolem roku 1985) o podobné události vyprávěl jistý důstojník pohraniční stráže, který dříve sloužil u útvaru pohraniční stráže na Šumavě.

Zdá se, že v osmdesátých letech bylo takových incidentů zcela zřejmě mnohem více. Je to už hodně dlouhá doba, která uplynula a vzpomínky blednou. Přesto: pokud jste byli účastníky těchto nebo podobných incidentů, neváhejte a napište nám!

 

 

7 komentářů na “UFO nad železnou oponou (9)”

 1. Jiří Vácha

  V roce 1984 jsem sloužil na 12rotě Chebské brigády ( Mýtina ) Jednou jsem se sloužícím kolegou byli na stanovišti KÓTA. Kolem 22:00 hodiny nám ze sousedního stanoviště 11ROTY zazvonilo POJÍTKO (pohraniční telefon), že se k nám pomalu ve výšce cca 250m nad zemí blíží něco co nedokáží identifikovat. Byl to objekt ve tvaru trojúhelníka s třemi silně zářícími světli. ( modré, zelené, žluté. ) a uprostřed jakoby šlehal fialový plamínek. Pod tímto objektem bylo neuvěřitelné teplo. Bylo to moc příjemné proto že to bylo koncem listopadu a začínal pomalu padat sníh. Vše co jsme s kamarádem viděli jsme nahlásili velícímu důstojníkovi který v tu dobu sloužil. Po krátké chvilce nám bylo sděleno že vše je v pořádku a že si toho nemáme všímat, že prý jde o rozpad sovětské kosmické lodi, která ukončila svoji práci na oběžné dráze. Do dnes vím že to byla VELKÁ KRAVINA co mi sdělil velící důstojník z roty a že dodnes vím ,že jsem viděl něco co si nedokáži vysvětlit.Ale jsem si 100% jistý, že to nebyl objekt z naší planety země.

  1. To je opravdu zajímavé svědectví! Taky mi přijde zvláštní jedna věc, dnes má každý mobil s fotákem, to mi neříkejte, že by už dávno něco někdo opravdu nevyfotil nebo nenahrál…? Škoda že tenkrát ty fotáky nebyly…

  2. Velice děkujeme za další svědectví do této mozaiky! Pokud Vás mohu poprosit, vyplňte prosím náš formulář v sekci POZOROVALI JSTE UFO? Velice nám tím pomůžete, jelikož se jedná o zcela nový druh UFO v tomto okruhu.

  3. Objekt nad Šumavou

   Někdy v letech 82-86 nevím to přesně, nicméně jako dítě jsem byl na dětském táboře v Hojsova Stráž. V jeden letní podvečer jsem společně s ostatními spatřil nad horizontem zcela zřetelný pomalu letící objekt ve tvaru jehlanu. Nevíte jestli v té době nekdo hlásil podobné pozorování? Nevíte na koho se obrátit, zajímalo by mě jestli v té době nekdo pozoroval podobný objekt. Vím že na tom dětském táboře to se mnou vidělo určitě tak 5-7 dalších dětí. Byl jsem nedávno na stejném místě, dětský tábor uz tam samozřejmě není. Ale stále je zde stožár kde byla vlajka tábora a dokonce je zde stále původní stodola která byla dříve společenskou místností. Celý objekt dnes obývá rodina amerického vojáka, ale využívají ho spíš jako chatu. Vsechno je tam původní jako pred 38 lety. Dokonce ve stodole je napis Disko a na půdě jsou původní stany.

  4. Otazka na Sumavu Bernadeta

   – znate jemno toho dustojnika? Odkud byl? Hledam totiz dalsi svedky k pozorovani UFO nad Sumavou, leto asi 72-4 (presne datum nevim byla jsem mala, asi cervenec, prazdniny) jeste nestal Temelin. Obrovakska svitiva oranzova koule nad Sumavou, pozorovano z 1 patra domu na vrsku obce Čakov, pak letela k Jankovu a zmizela. Z pametniku zbyvam uz jen ja a bratranec. Porad to mame v zive pameti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*