UFO nad železnou oponou (6)

p-37V osmdesátých letech byla západní hranice Československa pečlivě střežena. Přesto, nebo možná právě proto, odtud pochází řada velmi zajímavých setkání s UFO. Jsou to už tři desítky let, kdy se tyto incidenty odehrávaly, přesto však ještě řada pamětníků existuje a možná čtou i tyto řádky. Proto jim adresujeme i tuto výzvu: Prosíme, ozvěte se! Vy, kdo jste zažili zajímavé příběhy spojené s neobjasněnými jevy, jste možná poslední, kdo o nich může podat svědectví. Nebo může vaše svědectví položit další kamínek do mozaiky, složené z dalších příběhů. Netoužíme po anonymních svědectvích, ale slibujeme, že vaše kontaktní údaje si ponecháme pro sebe.

VÝPIS Z DATABÁZE PROJEKTU ZÁŘE:

 • Kód případu:                                    1985.00.00.01 TYP: UFO
 • Anotace:                                             špatně viditelný objekt vedený radiolokátory a pravděpodobné přistání s vypálenou kruhovou stopou
 • Datum pozorování                         Od:  01.04.1985  Do:  30.06.1985
 • Datum upřesnění:                          mezi dubnem a červnem
 • Čas pozorování                                Od:  21:18:00  Do:   –
 • Doba pozorování                            min.:   –  max.:   –
 • Lokalita:                                             Horní Planá okr. Český Krumlov Kraj:Jihočeský
 • Místo upřesnění:                            Horní Planá
 • Směr pozorování:                          S
 • Směr letu                                           Odkud:  –  Kam:   Z
 • Výška (m):                                         min.:  2000  max.:  –
 • Tvar:                                                     jiný tvar
 • Počet objektů                                  1
 • Barva:                                                  bez barvy
 • Barva1:                                                bez barvy
 • Velikost (m)                                      min.:  80  max.:  90
 • Zvuky:                                                 Ne
 • Pohyb:                                                manévruje
 • Objevil:                                               neurčeno
 • Zmizel:                                                neurčeno
 • Způsob pozorování:                      jen dalekohledem (okem nezachyceno)
 • Zdroj Hlášení:                                 internet-přímo
 • Z první ruky:                                    Ne
 • Dotazník vyplněn:                         Ne
 • Kategorie:                                         RV
 • Pracovní kategorie:                       radarový fantom
 • Foto:                                                    foto – nemáme k dispozici
 • Datum zápisu:                                  17.10.2001
 • Vyhodnocení kategorie:              – C –
 • Identifikováno:                               neidentifikovatelné –
 • Vyhodnocení upřesnění:            nelze identifikovat
 • Uzavřeno dne:                                 12.08.2013
 • Celkem (Svědků):                           1

POPIS: emailová korespondence se svědkem pod nickem „Henryk“:

From: "Henryk"
 To:  Záře
 Subject: 1992.05.05.U01
 Date: Sat, 11 Aug 2001 20:16:59 +0200

Vzpomínám si na zážitek z vojny, kde jsem sloužil jako hláskař v Horní Plané. Za krásného jasného počasí, po několikanásobném upozornění z radaru, že na sever od nás asi 10 km, ve výšce kolem 20, letí objekt, který nejsou schopni identifikovat. Nic jsem neviděl ani já, ani kolega, který měl hotovost. Po opakovaných dotazech jsme se dozvěděli, že tento objekt je vidět pouze z našich radarů ze Svatého Tomáše. Z druhé strany od západu ani od Budějic jej nemohou zachytit.

Samozřejmě vylétla hotovost Mig-21, ale pilot „nic neviděl“. Po asi 20 min. přilétl ještě Albatros (ten lítal podstatně pomaleji), ale ani z toho oba piloti nic neviděli. Po odchodu kolegy dolů z věže mi to nedalo a uváděnou oblast jsem nadále pozoroval.

Pak jsem pojednou uviděl něco, co bych popsal jako „tabuli pozinkovaného plechu“, která v udávané výšce letí, svítí velmi jasným světlem – jakoby odrazem slunce a porůznu manévruje nahoru, rovně, o 90 st. vpravo a zase vlevo. Volal jsem na kluky, ale i když vedle mne stáli, nic neviděli. Já jsem to v tu dobu viděl zřetelně. Po dotazu na operačního mi byl pohyb objektu potvrzen. Objekt pak zmizel za obzorem, směrem na západ do Německa. Kamarádi si se mne utahovali, ale odpoledne přijeli kontráši a vzali mne na výslech do Budějic. Vyslýchali mne asi 3x. Chtěli znát podrobnosti atd. Později jsem se dozvěděl, že podobnými výslechy prošli jak piloti obou strojů, tak i někdo z těch u radarů. Pamatuji si, že to tenkrát bral i výškovák, čili mašina co měří výšku letu.

Tento případ se stal v polovině 80 let. Po několika letech, když jsem na Šumavě pracoval, jsem v hospodě slyšel vykládat chlapa, který líčil, jak jako pilot Migu lítal nad Horní Planou a snažil se uvidět neznámý létající objekt, který měl v tomto sektoru létat. Na pár sekund se mu zdálo, že vidí jakoby skleněnou tabuli, která ze široka letí proti Migu, ale pak najednou zmizla. Když to obloukem otočil a dolétl na původní místo, nic tam už neviděl. Říkal, že nic proto nehlásil.

Ptal jsem se ho, kdy to asi bylo a termín odpovídal. Později se mi svěřil, že něco podobného zažil dříve on i jeho kamarád.

Mám takový dojem, že by vojenští piloti mohli popsat mnoho dalších záhadných setkání s UFO. Jen jim v tom brání strach z možného výsměchu a nějaká profesionální čest.

From: Záře
To: "Henryk"
Subject: Re: 1992.05.05.U01
Date: Sat, 11 Aug 2001 21:54:48 +0200

Díky za informace, jsou pro nás samozřejmě velmi cenné. Vím, že se podobných případů odehrálo více, v databázi mám ještě jeden velmi podobný, bohužel ale popsaný „z druhé ruky“.

Mohl byste se prosím pokusit dát dohromady aspoň přibližné datum té události? Aspoň rok. Možná se nám to podaří dát dohromady s některým z už nahlášených případů. Díky

From: „Henryk“
To: Záře
Subject: Re:1992.05.05.U01
Date: Sat, 11 Aug 2001 23:05 +0200

Samozřejmě, že vím rok. Spíše jsem byl trochu nedůvěřivý jak na poprvé. I když jsem vám již jednou psal.

Tak tenhle případ se stal nějak mezi dubnem a červnem 1985 r. Tenkrát jsem sloužil jako záklaďák na hlásce v H. Plané na Krumlovsku. Pilot Migu mi později vyprávěl, že sloužil v letce s pilotem, který střílel na to UH 1D Iroqis na Horní Vltavici (jak byli piloti na dovolené). I ten údajně měl velmi zajímavé setkání s neznámým objektem.

Co se týče mnou pozorovaného objektu, přirovnal jsem ho k tabuli plechu, ale ta velikost musela být tak 50 x 80-90 m , protože to bylo podle radaru od nás cca 10 km. Tedy někde nad Soumarským Mostem. Měl jsem tenkrát již dostatečně vytrénovaný zrak. Byl jsem na vojně skoro rok. Z tohoto a v tomto směru jsem za celou vojnu viděl letět jen 1x Staigfrajtra a zpět právě tento objekt. Velitele na radaru měl tento den jistý rtm. G., pocházel z Prešova. Ten měl vždy strach: „či to nie je krdeľ vtákou“. Ale po krdeli nebylo ani památky.

Pokud byste ještě něco potřeboval, stačí napsat. Pomalu si možná ještě vzpomenu na nějaké detaily. Možná i na přesnější datum.

From: "Henryk"
To:
Subject: Re: 1992.05.05.U01
Date: Sun, 12 Aug 2001 09:11:08 +0200

Po dnešní provzpomínané noci bych chtěl ještě dodat toto:

Můj odhad vzdálenosti „nad S. Mostem“ asi odpovídat nebude. Mělo by to být „mezi S. Mostem“ a někde na konci Lipna.

My jsme na hlásce měli takový stolek-mapku. Tato vzdálenost tuto mapku přesahovala. Termín bych upřesnil na konec dubna/počátek května. Překrásné počasí sice této oblasti a době moc neodpovídá, protože krásné bezoparové počasí v této jarní době bylo spíše výjimkou. Ale následující události, které jsem si vzpomněl, tomu nasvědčují. Dále by tu byly moje dosti výjimečné zrakové a sluchové možnosti.

Nechci se tím chlubit, ale tenkrát jsem měl dost dobrý zrak a sluch. Třebas jednou jsem zahlédl za pěkného počasí pouhým okem dost daleko letící objekt. Ohlásil jsem to operačnímu, s tím, že po prozkoumání TZK-čem (dalekohledem zv. 9,5x ) bych to odhadoval na Mi-17 (čili bojový Mi-8 ), který letěl kolmo k nám ve výšce 2 – 3. Operační byl z mého hlášení zděšen, protože podle jeho slov jsem nemohl tento vrtulník ani vidět, ani slyšet. V této době byl od nás vzdálen dobrých 38 – 39 km. Nevěděl, co to letí a v naší oblasti a podle tehdejších norem jsem mohl zahlédnout tento stroj tak na 12 až 15 km. Samozřejmě se všechna hlášení dokumentovala a tento důstojník si uvědomoval, co by to mohlo znamenat.

Vrtulník přilétal v tomto směru, kde jsem viděl rovněž tu stříbrnou tabuli. Čili někde od H. Vltavice, Lenory, Soumarského Mostu kolmo na Horní Planou. Mapu nemám, nemohu porovnat.

Ten „můj“ objekt tenkrát nehlásily ani hlásky, které se nacházely ve směru blíže k němu. Což byla hláska o 8 km ve směru na Volary a další o podobnou vzdálenost dále (kde, to si již nevzpomínám, protože obě patřily k jiné rotě). My jsme měli naši č. 1.

Zkuste to dát „do kupy“ a napište mi, co to asi tenkrát mohlo být. Jsem skutečně na to zvědavý.

Zdá se, že v osmdesátých letech bylo takových incidentů zcela zřejmě mnohem více. Je to už hodně dlouhá doba, která uplynula a vzpomínky blednou. Přesto: pokud jste byli účastníky těchto nebo podobných incidentů, neváhejte a napište nám!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*