UFO – mimozemská hypotéza (2)

Co můžeme čekat od případné mimozemské návštěvy

Pokud by tedy mimozemšťané dorazili k naší planetě – co by se dělo dál? Jaké důsledky by taková návštěva měla pro naší civilizaci? Jak by to ovlivnilo další vývoj? Došlo by přátelskému setkání a vzájemnému obohacení jedinečnými poznatky? Nebo by nám hrozilo zničení?

Možných scénářů takového kontaktu je několik. Záleží na předpokladu, jak budou vypadat, přemýšlet a chovat se příchozí mimozemšťané, ale také na tom, jak se budeme chovat my.

Scénář první:

Mimozemšťané nám vůbec nebudou podobní, vyvíjeli se jinak, jejich existence a myšlení je naprosto odlišné od všeho, co dosud známe.

Výměna informací je prakticky vyloučena.

Vzájemné pochopení je nemožné.

Hrozí vzájemné zničení nebo poškození, neboť každá civilizace sleduje a vnímá jen své zájmy. Stejně, jako když člověk vkročí do lesa a nevědomky šlape na mravence a brouky. Ani ho nenapadne, že ničí něčí domov. Vyspělejší civilizace, která však bude naprosto odlišná od všeho, co známe se bude chovat podobně. Dokonce ani nemusí zaregistrovat naší přítomnost. Nebo my její – bude to náš konec dřív, než si kdo uvědomí, co se děje…

Scénář druhý:

Mimozemšťané nám budou podobní.

Vyvíjeli se na stejném chemickém a fyzikálním základě, budou tedy zhruba vypadat jako my, uvažovat a jednat jako my …

V tomto případě musíme odhadovat následný děj podle vlastní historie a je jasné, že tohle by byl řádný průšvih. V menším měřítku známe dobře historii kolonizace naší vlastní planety. Dosud všechny objevy nových zemí na naší planetě probíhaly podle stejného scénáře: po objevu následovala decimace původního obyvatelstva, potlačení jeho odporu, zavedení vlastních pravidel a následně čerpání přírodních zdrojů. Tohle by nás čekalo? Pokud by se příchozí mimozemšťané chovali jako my, pak zcela jistě. Vše by bylo ještě znásobeno jejich technologickou převahou, neboť pokud dokázali překonat mezihvězdnou vzdálenost, bude jejich technologické vybavení – a případné zbraně – na takové úrovni, že nebudeme mít ani tu nejmenší šanci na odpor. Vědeckofantastické filmy jako např. Válka světů, Den nezávislosti či Světová invaze jsou jen lacinou limonádou se šťastným koncem oproti realitě tohoto scénáře.

Scénář třetí:

Mimozemšťané nám budou podobní.
Vyvíjeli se však mnohem déle a mají mnohem vyspělejší nejenom technologie, ale i morálku.

Následující scénář má tři různé možné varianty. Která z nich je pravděpodobnější… inu, posuďte sami.

 

Varianta A:

Dočkáme se návštěvy moudrých bytostí, které se k nám budou chovat přátelsky. Budou zcela jistě na podstatně vyšším vývojovém stupni než my, vždyť již ovládli techniku mezihvězdného cestování. Naše civilizace zažije ohromný rozkvět a příval nových poznatků. Poznáme dosud netušená tajemství vesmíru i způsoby, jak v něm cestovat. Vědci získají recepty na léčení nejhorších chorob, zbavíme se metly rakoviny a AIDS. Ukáží nám jak si účinně vyrábět energii bez znečišťování životního prostředí. Jejich zkušenosti z mnohem vyspělejšího společenského vývoje nám budou příkladem. Ustane většina válečných konfliktů, stanou se zbytečnými. Lidstvo konečně začne vystupovat jako jednotná civilizace.

Varianta B:

Dočkáme se návštěvy moudrých bytostí, které se k nám budou chovat přátelsky. Budou zcela jistě na podstatně vyšším vývojovém stupni než my, vždyť již ovládli techniku mezihvězdného cestování. Naše civilizace zažije ohromný příval nových poznatků. Od našich moudrých kosmických bratří se dozvíme vše co budeme potřebovat. Věda se stane zbytečnou, stačí jen natáhnout ruku. Zhroutí se bankovní systém. Krach zažijí i všechna hlavní náboženství, naopak dojde k nebývalému rozkvětu nových náboženských sekt. Vyostří se všechny válečné konflikty a další budou vznikat. Nastane boj o přízeň a poznatky vesmířanů. Naše civilizace bude v troskách. Málo platné, že to vesmířané s námi „myslí dobře“.

Varianta C:

Dočkáme se návštěvy moudrých bytostí, které se k nám budou chovat přátelsky… ale nebudeme o nich vědět. Jak to?

Předpokládejme, že mimozemšťané, kteří se vyvíjeli a myslí podobně jako my, cestují vesmírem především kvůli novým vědeckým poznatkům. Aby získali nezkreslené poznatky o naší civilizaci, budou potřebovat, abychom se chovali přirozeně. A samozřejmě budou si vědomi, že jakýmkoliv zásahem by nás možná nenávratně poškodili nebo zničili. Technicky pro ně patrně nebude žádný problém, aby svojí přítomnost u naší planety důkladně skryli.

Podobně jako např. naši ornitologové, kteří studují život vzácných ptáků kdesi u jezera. Skryjí kamery do rákosí, případně si v něm vybudují úkryt, z něhož ptáky pozorují. Občas sice ptáci náhodně spatří nějaký odlesk v rákosí, ale protože je nijak neohrožuje ani jim nebere potravu, rychle se zase uklidní a za chvíli odlesky v rákosí přestanou vnímat.

Mohly by být UFO takové „odlesky v rákosí“? Německý ufolog dr. Johannes Fiebag (1956-1999) přišel již v devadesátých letech s hypotézou „mimikry“, podle které jsou zážitky blízkých setkání, únosů do UFO i některá pozorování UFO vlastně jen „podstrčené zážitky“ a možná změněná realita, určená k zakrytí či maskování něčeho, co bychom patrně dnes nepochopili.

Přehled možných scénářů i jejich variant není moc povzbudivý. Především vyvolává otázku, zda vůbec máme mimozemský kontakt vyhledávat a na sebe v blízkém vesmíru vůbec upozorňovat. V poslední době na tuto skutečnost upozorňuje stále více vědců.

 

5 komentářů na “UFO – mimozemská hypotéza (2)”

 1. „Naše civilizace zažije ohromný příval nových poznatků. Od našich moudrých kosmických bratří se dozvíme vše co budeme potřebovat. “
  Je velmi pravdepodobne – ze to nebude tak uplne zadarmo.
  Pokud jsou intelignecne podobni – proste nektere druhy vedcu by se jim zde mohli hodit – proste pokud jsou nase znalosti na jiz prijatelne u rovni pro ne.
  Zkratka vedcu muzou mit i oni nedostatek a tak vse budeme jaksi dostavat vymenou za jiste zapojeni do jejich vyzkumu vesmiru – treba jen zpoctaku formou zpracovani udaju ze sond zkoumajici jine planety – zalezi jak jiz zde jsem pouzitelni.
  Tento nazor vychazi z toho – ze hleda civilizaci „pozmeskeho typu zivota“ na spolupraci – planet hodne k pruzkumu zato pouzitelnych civilizaci pomalu – a my jsem proste ta nejvyspelejsi technicky co doposud proste nasli.
  A pro pripadnou obranu v budoucnu pri objeveni (ci ona nas) nejake jine zcela agresivni – 2 civilizace by se mohly ubranit lepe nez jen 1 civilizace sama.
  Jine narody jsme nicili v minulosti – dnes jiz kocovne kmeny alespon na svetove urovni – OSN – nelikvidujeme pokud oni nechteji nejak likvidovat nas.

 2. A variana C nevylucuje ani spolupraci nekterych jedincu s nima. Zduraznuji nekterych jima vybranych jednotlivcu s nima a nikoliv vlad ci jakykoliv jinych instituci – jednotlivec je mnohem lepsi a v te instituci on sam muze proste pracovat a tak pro ne ty informace ziskavat.

  Zalezi jak by se chovali – pokud pratelsky a otevrene – ukazali a rekli by jim toho o sobe docela dost – tak rozhodne jsou taci co by se hodlali zapojit do v postate neco jako skutecneho SciFi (proste SciFi se pro nej meni v beznou realitu) – tedy do jakehosi druhu Startreku ci Muzu v cernem jaksi ve skutecnosti – proste v realu.

 3. Varianta D: Jsou mnohem vyspělejší, mají náskok tisíců let. Jsou mírumilovní, protože s vyspělostí se dostavuje i rozum a odpovědnost. (My už také spíše ochraňujeme, než pleníme.)
  Nejsou ale jediní! Díky časovému a technickému náskoku už našli mnoho jiných civilizací. S vyspělými navázali kontakt a vzájemně se obohatili, což skokově urychlilo jejich vývoj a možnosti. Existuje unie, sdružení mnoha planet/civilizací, které společně dále pátrá po nových „inteligentních planetách“ nebo podobných „sdruženích“.
  Mají dostatek zkušeností (a to jistě i špatných) s navázáním kontaktu s méně vyspělými civilizacemi. Naučili se trpělivosti, pozorování a vyčkávání. Možná taktika: když sledovaná planeta dosáhne potřebného stupně vývoje, začnou o sobě nenápadně, v průběhu desítek let dávat vědět – tak aby si obyvatelé sledované planety začali jejich existenci pomalu uvědomovat. Z našeho pohledu to můžou být občasná, záměrná pozorování UFO, kruhy v obilí atd.
  Až si dokážeme sami vyřešit většinu našich globálních problémů a až budeme na jejich příchod připraveni, pak s námi jistě naváží spojení a přijmou nás mezi sebe. Pro nás by takovéto navázání kontaktu nepochybně znamenalo neuvěřitelný vývojový skok a zásadní obrat ve všech sférách života. Věřím, že se tato chvíle blíží. Věřím, že v nejbližších 50 letech budeme připraveni.

 4. Četl jsem, že nepřátelský kontakt mimozemské civilizace je prakticky vyloučený. Agresivní a výbojná rasa by se během svého vývoje sama zničila dříve, než by dospěla do stádia mezihvězdných letů. Domnívám se, že teorie vznikla v éře studené války (nebo na jejím sklonku), kdy podobná situace hrozila i na Zemi. Ohledně setkání s mnohem vyspělejší mimozemskou rasou, která si naší přítomnosti na planetě nevšimne pojednávají velice pěkně bratři Strugačtí v knížce Piknik u cesty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*