Pozorování UFO v Praze – Kunraticích

nákresNeznámá zelená světla na obloze. Rychlý přímý přelet v nadhlavníku. Žádný zvuk, naprosté ticho. Pozorování tohoto UFO trvalo bohužel jen přibližně jednu sekundu. Popsali jej tři svědkové z jedné rodiny. O co mohlo jít?
 
 

2015.04.14.02-UFO-Praha 4 – Kunratice

Datum pozorování : 14.4.2015
Čas pozorování : cca 21:30 hod.
Doba pozorování : cca 1 sekunda
Lokalita: terasa rodinného domu v Praze – Kunraticích
Směr pozorování: V
Směr letu Odkud: Z
Směr letu Kam: V
Výška (°): min.: 60
Výška (°): max.: 80
Tvar: bod/body
Zvuky: NE
Počet objektů 4-5
Barva: zelená
Velikost úhlová(°) neumím odhadnout, asi jako nízko letící letadlo
Pohyb: rovnoměrný přímočarý
Objevil: byl již na obloze
Zmizel: odletem
Počasí: oblačnost velmi nízká, slabý vítr
Způsob pozorování: pouhým okem
Pocity: překvapení
Celkem (Svědků): 3
Svědci muži(Počet):
Svědci ženy(Počet):
Svědci děti(Počet): 2
Popis: Včera večer jsem si povšiml, že je vidět souhvězdí Velký vůz (možná Malý, v astronomii se nevyznám). Řekl jsem to dceři (10 let). Spolu s ní vyšel na terasu i syn (12 let). Dívali jsme se na oblohu (směr vzhůru a na východ) a po několika vteřinách nám nad hlavou (ze zadu) přeletěl velmi vysokou rychlostí shluk jakýchsi zelených bodů, udržujících tvar trojúhelníku. Mohlo jít také o těleso trojúhelníhového tvaru. Přiletělo ze západu a směřovalo na východ, takže nám padlo přímo do zorného úhlu. Viděli jsme ho dle mého odhadu asi vteřinu, pak zmizelo za lesem. Letělo naprosto tiše, dle mého názoru bylo poměrně nízko. Syn se vzápětí zeptal: „Viděls to?“ Dcera řekla:“To zelený? Co to bylo?“ Neuměl jsem to vysvětlit. Rád bych požádal o informaci, jestli bylo něco takového již pozorováno, popř. možné vysvětlení (laser, optický klam…).

nákres

Takto vypadala formace zelených světel

Doplnění svědectví podle otázek:

„děkuji za zájem. Je to klasika – když jsme o tom dnes s dcerou mluvili, tak mi tvrdila, že některá ta světla rotovala, zatímco já bych přísahal, že se vzhledem k celku ani nehnula, že to letělo vpřed v celku, jakoby ta světla tvořila obvod nějakého letadla. Ovšem opravdu jakoby, čímž se dostávám k Vašemu dotazu ohledně průhlednosti, jestli tím byly vidět hvězdy. Pane Šiško, já nevím. Byl to fofr, navíc byla tma, takže vůbec netuším, jestli to byl shluk zelených (ne ostrých, spíš trochu matných) světel nebo kompaktní těleso. Řeknu to takhle – vůbec jsem si nevšiml, že by tím nějaké hvězdy prosvítaly. Ta světla byla dost těsně u sebe. Na druhou stranu, kdyby to byl stroj, tak by snad vydával nějaký zvuk. Být to velikosti dopravního letadla (v Kunraticích o ně není nouze), bylo by to ve výšce nějakých sto metrů nad zemí, a při té rychlosti by to byl randál. Tohle bylo naprosto tiché.
Letělo to směrem k východu a tam byla také natočena „špička“ toho tělesa. Zasílám obrázek s upozorněním, že lépe si to vybavit nedokážu. Je to nakreslené tak, jak se mi to objevilo nad hlavou, tzn. „zespodu“. Dodávám, že tvar objektu se měnil přiměřeně perspektivě, jak mizel v dálce. Chci tím říct, že se to měnilo tak, jako by se měnil pohled na letadlo, které prostě nad hlavou vypadá jinak, než když mizí v dáli za horizontem, jestli mi rozumíte.
Omlouvám se také za chybu v původní zprávě: uvedl jsem velmi nízkou oblačnost. Uvědomuji si ale, že jsem tím myslel jasnou oblohu. Nízká oblačnost vlastně znamená oblaka nízko, že? Tak to ale nebylo, byla jasná obloha. Omlouvám se, ale v této oblasti opravdu „plavu“, kdyžtak si to tam opravte:-)“

mapa

Světla přelétla přímo nad hlavami svědků v Kunraticích od západu k východu

Bohužel jde o jediné svědectví a navíc jen o velmi krátké pozorování. Ve stejný den se sice odehrálo i jiné pozorování v Mezouni na Berounsku, ale tam šlo pravděpodobně o letadlo.  Trojúhelníkovitý tvar formace trochu připomíná známý „belgický typ“ UFO. Velká úhlová rychlost napovídá, že by mohlo jít pouze o světla, například zelený laser, jenže při jasné obloze by spíš byly vidět paprsky a nikoliv světelné body. Přelet multikoptéry nebo jiného RC modelu? Při tak velké úhlové rychlosti by musel letět opravdu velmi nízko a to už by nějaký zvuk měl být slyšet. Určitě by nám pomohlo, kdyby se ozval někdo další, kdo v inkriminovanou dobu viděl něco, s čím by toto pozorování mohlo souviset.

Nikoliv vysvětlení, ale zajímavý detail, který může ale nemusí nějak souviset s tímto pozorováním, je zjištění, že ve stejnou dobu východně od Prahy kroužil v elipse armádní vrtulník Mi-8. Přesvědčit se o tom můžeme na známém serveru Flightradar 24.

Vrtulník Mi-8 startoval z Kbelského letiště a kroužil v relativní blízkosti místa pozorování

Vrtulník Mi-8 startoval z Kbelského letiště a kroužil v relativní blízkosti místa pozorování

 

 

 

 

 

 

 3 komentářů k článku Pozorování UFO v Praze – Kunraticích

  1. Jakub napsal:

    Je možné, že ten vrtulník nějak souvisí s pozorováním, ale podle mé zkušenosti, (mám výhled přímo na Kbelské letiště) krouží v noci nad touto oblastí letouny (ať už vrtulníky nebo letadla typu Cassa) celkem často, v podstatě pokaždé, když se po setmění podívám z okna, uvidím poziční světla kroužících letounů. Ale těžko říci jestli s tím mají něco společného. Bydlím celkem nedaleko od místa pozorování (směrem na sever) a tak mě dost mrzí, že jsem neměl příležitost to vidět.

  2. Marta, napsal:

    V Kunraticich vídám ufo velice často….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*