Karel IV. mystik a čaroděj

Letošní kulaté výročí narození Karla IV. inspirovalo k napsání nejedné více či méně povedené publikace o této bezesporu jedné z nejdůležitějších postav naší historie. Kniha záhadologa a spisovatele Jana A. Nováka patří do té první skupiny. 

Autor totiž neudělal tu častou chybu dnešních pisatelů historie, která odradila nejednoho zájemce o dějiny a nenapsal dílo ve stylu „narodil se, postavil, založil, zemřel“. Vzal si na mušku onu záhadnou vlastnost osoby Karla IV., která vede ke spekulacím kým vlastně tento člověk byl. Mystikem? Zasvěcencem? Co ho vlastně vedlo k tomu, že celé jeho dílo nese jasné znaky mystických a tehdy velmi neobvyklých znalostí? Co vlastně Karla IV. vedlo k jeho zájmu o tyto věci a možná až posedlosti mystikou?

Král a později císař Karel se obklopoval zvláštními lidmi, kteří zcela jistě zasvěcenci byli. Jakým způsobem jej ovlivňovali a kým vlastně byli Arnošt z Pardubic, Petr Parléř či Matyáš z Arrasu? Jak na Karla působili básník Francesco Petrarca a vizionář Cola di Rienzo (dnes bychom je spíš nazvali lobbisty), kteří jej vyzývali k tažení na Řím a založení „tisícileté říše“? Každý jiný panovník by je nechal v lepším případě vyhostit, v horším pověsit – a císař Karel s nimi dlouze diskutoval a trpělivě jim vysvětloval, že to tak jednoduché není…

Tohle jsou otázky, které jinde nikdo příliš nerozebírá. Karel byl prostě „otec vlasti“, aniž by si někdo uvědomil, že tehdy takový pojem vůbec neexistoval. Karel IV. vykonal mnoho úžasných činů, pozvedl naše země mezi tehdejší civilizační špičku. Zkusme chvíli přemýšlet, proč a jak takto jednal. Tahle kniha je právě o tom.

Přečtěte si úryvek z knihy zde.

OBSAH KNIHY
01. Duch času
02. V očekávání Apokalypsy
03. Na přelomu věků
04. Italští našeptávači
05. Země mrtvého knížete
06. Posvátné dílo
07. Hlavní město evropské říše
08. Místo epilogu

PŘÍLOHY
Karel IV. – osobní karta
Římská říše nebyla jen jedna
Chronologie
Literatura

Knihu je možné se slevou objednat přímo u nakladatele zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*