Identifikace UFO: Různé předměty ve vzduchu

Podivně vypadají různé předměty, které se díky vzdušným proudům dostanou do vzduchu. Různé předměty létající ve vzduchu mohou překvapit náhodného pozorovatele, který nepředpokládá, že ten neobvyklý předmět, který poletuje nad ním, je jen hříčkou vzdušných stoupavých proudů…

 

1.4.2. Různé předměty ve vzduchu

Charakterististické znaky:
– objekty bez vlastního zdroje světla
– pozorování obvykle v teplém letním počasí
– obvykle pozorováno ve dne

V teplém letním počasí vznikají nad ohřátými plochami náhle vzestupné proudy vzduchu. Jde o stejné podmínky, které byly popsány v minulém díle o vzniku vzdušných vírů – malých tromb. Tyto vzdušné proudy občas do sebe nasají lehké předměty a unášejí je vzhůru. Náhodný pozorovatel pak vidí často skutečně velmi neobvyklé objekty na obloze, které se vymykají obvyklým věcem, které lze na obloze pozorovat. Mohou to být různé kousky papírů, různých obalů, igelitu, nebo třeba úlomky polystyrénu, který se používá při zateplování budov.

Někdy takové pohybující se cosi ve vzduchu může potrápit i relativně zkušeného pozorovatele:

Bylo krásné nedělní odpoledne, když jsme se vraceli z víkendového výletu domů. Slunce pražilo do vozovky, vzduch nad ní se tetelil a zřejmě se brzy dala čekat pěkná bouřka. Blížili jsme se ke křižovatce Bílý Beránek v západní části Prahy, když tu mě náhle zaujal nápadný pohyb v zorném poli. Na obloze před námi se pohybovalo cosi velmi podivného. Mělo to takový neurčitý tvar, snad proměnlivý a špinavě bílou či našedlou barvu. Předmět ve vzduchu opisoval podivné a nesmyslné křivky. Chvíli kroužil na místě, pak se pomalu snášel níž, aby zase po chvíli spirálovitě vzlétl výš.

Zastavil jsem auto u krajnice a se zaujetím sledoval tento předmět. Skutečně se nedalo odhadnout, co by to mohlo být. Objekt se snesl trochu níž. Zdálo se, že je snad průsvitný. Teprve když se snesl ještě níž a pohyboval se nad dráty tramvajových trolejí, odhalil nám své tajemství. Byl to obyčejný mikrotenový pytlík, prázdná taška z nedalekého hypermaketu…

Identifikace takových objektů jinou osobou než přímo pozorovatelem je takřka nemožná. Pokud na původ objektu nepřijde sám pozorovatel, ufolog, který vyhodnocuje jeho výpověď, má jen velmi málo možností, jak dospět ke správnému výsledku, pokud jde o tento jev. Snad také proto nebyl v ČR dosud zaregistrován případ, který by byl takto vyhodnocen, i když je velmi pravděpodobné, že se nějaký ten vznášející se předmět v hlášeních o UFO vyskytl.

Čtěte také další díly seriálu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*