Identifikace UFO: Meteory

Někdy je to jen zlomek vteřiny, bliknutí na obloze a rychle zhasínající stopa. Jindy se na obloze rozsvítí jasně zářící koule, která přeletí polovinu oblohy, osvítí celou noční krajinu jasným světlem a táhne za sebou svítící chvost, který jen velmi pomalu zhasíná. Řeč je o meteorech a o jejich jasnější a zářivější formě, bolidech.

 

2. Jevy přírodní povahy – astronomické
2.1.1. Meteory, bolidy

Charakterististické znaky:

– rovný, přímý a poměrně rychlý pohyb
– nadoblačný jev
– u bolidů světelná koule nebo ovál
– doba trvání max. desítky sekund (stopa může přetrvávat minuty)
– někdy dochází k prudkým zjasněním (výbuchům) při letu

Pojďme si nejprve ujasnit několik pojmů:

  • meteor – je světelný jev, který pozorujeme
  • meteoroid – je původní těleso, které ještě nevstoupilo do atmosféry
  • meteorit – je zbytek původního tělesa, který přežil průlet atmosférou
  • meteorický roj – je shluk těles (meteoroidů), který pochází z téhož zdroje (obvykle komety nebo asteroidu) a pohybuje se po stejné dráze kolem Slunce
  • bolid – je velmi jasný meteor (obvykle se udává jako jasnější než Venuše)
  • denní bolid – je velmi jasný meteor pozorovaný v denním světle
  • padající hvězda – je nesmysl

Většinou jde o drobná tělíska, která na své cestě vesmírem potkají naší Zemi a poté, co vletí do atmosféry, třením o vzduch se rozzáří jako meteory. Vzájemná rychlost meoroidů a naší planety se pohybuje mezi 11 až 70km/s. V takové rychlosti se těleso meteoroidu velmi rychle odpaří, pokud nemá hmotnost alespoň několik kilogramů. Většina běžně pozorovaných meteorů jsou vlastně jen zrníčka prachu.

Meteory se pohybují po oběžné dráze kolem Slunce v rojích, které jsou obvykle zbytkem nějaké komety nebo asteroidu. Proto se naše planeta s nimi střetává v pravidelných obdobích během roku, kdy kříží její dráhu. V době kdy naše planeta protíná dráhu některého metorického roje, k nám přilétají meteory jakoby z jednoho bodu na obloze, tomu bodu se říká radiant. Podle jeho umístění na hvězdné obloze je pak tento roj nazýván. Proto například v letních dnech okolo 12. srpna pravidelně vídáme Perseidy – jeden z nejbohatších meteorických rojů, které jakoby vylétají ze souhvězdí Persea.

Větší meteory a bolidy jsou velmi nápadným jevem a velmi často i vyděsí náhodné pozorovatele. Jasný bolid dokáže přesvítit i Měsíc v úplňku a osvětlit noční krajinu tak, že je vidět jako ve dne. Světelné efekty ještě mohou být doplněny i několikerým prudkým zjasněním a rozpadem původního tělesa na několik samostatně letících kusů. Protože v takových případech se dostává zbytek tělesa hlouběji do atmosféry a někdy dopadá na zem jako meteorit, stává se, že dochází i ke zvukovým efektům a rázovým vlnám.

Zvukové efekty meteorů jsou ovšem jednou velkou záhadou, která dosud nebyla rozluštěna. Příliš často se stává, že pozorovatelé i poměrně malých meteorů by přísahali na vlastní pupek, že slyšeli s tím spojený zvuk. Obvykle je popisován jako zasyčení podobné škrtnutí zápalky. Jenže tyto malé meteory probíhají obvykle ve výškách 80 až 120 km nad Zemí – a tam je vznik jakéhokoliv zvuku vyloučen, atmosféra je tam příliš řídká. Co tedy způsobuje ten zvuk, mimochodem popisovaný i v klasické literatuře? Hypotéz moc není a všechny jsou … no mírně řečeno trochu kostrbaté. Například ta, že meteor v atmosféře vytvoří trubici vodivého ionizovaného vzduchu, kterým proběhne elektrický výboj, jehož indukce pak působí na spánkové laloky člověka a vytváří falešný vjem zvuku. Nelíbí? Inu, vymyslete lepší…

Projekt Záře eviduje celkem 50 hlášení UFO, která se nakonec ukázala být meteory nebo bolidy. Některé velké bolidy vyvolaly celou vlnu pozorování UFO a není divu, jejich projevy byly docela velkolepé. Nádherný byl bolid označený bolid EN 150396 Dobris. Bolid prolétl 15. března 1996 nad středními Čechami přičemž zhruba nad Dobříší došlo k dvěma prudkým zjasněním, které svědkové na Ruzyňském letišti přirovnali k fotoblesku. Záblesky pozorovali i piloti několika dopravních letadel. Zhruba za dvě a půl minuty se pak ozvalo „zahřmění“, což zavdalo podnět k úvahám o „českém Roswellu“. Nápadný jev vyvolal celkem 5 ohlášených pozorování UFO. Také bolid EN20000506 Morávka z 6.května 2000 byl pozorován z různých míst republiky a díky jeho zaměření bolidovými komorami z několika hvězdáren bylo nalezeno několik meteoritů.

Další informace naleznete zde:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Meteorick%C3%BD_roj
http://cs.wikipedia.org/wiki/Meteor_%28jev%29
Jan Verfl, „Vžžuummm!“ Astropis 3/2007
http://www.boskowan.com/www/jirka/vesmir/meteor/meteor.htm
http://komety.janmarek.net/meteory.html
http://www.observatory.cz/static/Encyklopedie/Planety/meteory.php
http://zajimavosti.beskydy.cz/content/beskydy-prirodni-zajimavosti-moravka-meteorit-s-rodokmenem.aspx

 

Čtěte také další díly seriálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*