Branišovský les

O Branišovském lese toho bylo napovídáno a napsáno již mnoho.  Jakožto člověk, který žije v jeho blízkém sousedství, si nenechám ujít jakýkoli článek, na který narazím. Informace, co se tam kde stalo, se postupem času začaly čím dál tím častěji opakovat, až se v průběhu staly jakýmsi městským folklórem. A tak je čím dál těžší rozlišovat skutečné události od těch méně věrohodných.

 

 

Branišovský les začíná hned za největším českobudějovickým sídlištěm Máj s cca 25.000 obyvateli. Nic nenaznačuje, že se za hranicemi této největší Českobudějovické čtvrti má dít něco mimořádného. Cyklisté se prohání napříč lesem do sousedních vesniček, řidiči opouští město směr Branišov a o oblíbené lokalitě na procházky pro místní ani nemluvě.  Je fakt, že v dnešní době navštíví les za den velké množství lidí.  Je rozdělen do několika částí.  Jižní část přechází v les Homolský. Severovýchodní část je označována názvem V Boru a jihozápadní jako Vlčí jáma.

Nebudu psát o záhadných světlech a jiných věcech, které jdou vcelku racionálně vysvětlit, ale zkusím rozebrat dvě události, které se zde údajně měli stát.

 1. V rozmezí někdy mezi 60-90 lety minulého století se mělo navzájem někde v těchto místech, snad prý u muničního skladu, postřílet několik vojáků. Z jakého důvodu nikdo neví. Teorií je mnoho. Muniční sklad západně od města opravdu býval. Nazýval se MS Čakov, ale nacházel se zhruba 9 km od lesa. Nicméně i v lese byla udržována stálá vojenská posádka. Pokud se neštěstí stalo zde, mohlo být přesměrováno na onen muniční sklad a naopak. V matrikách, které spadají do zmíněné oblasti, se žádný oficiální údaj o smrti více než dvou vojáků nenachází. Pouze jednou, jedna nehoda jednoho vojáka na MS Čakov. Ani z výpovědí pamětníků se nepodařilo zjistit, že by se někdy něco takového mělo stát.
 2. Druhým incidentem je údajný pád UFO a následné uzavření oblasti prý až na rok. Tato informace o zavření lesa  se bohužel nepodařila ověřit ani z pamětí svědků, sahající až do šedesátých let. Z vyprávění vyplývá, že se jednalo o ohnivou kouli. Tedy možný pád hořícího vraku vojenské techniky. V souvislosti s tím se podařilo dohledat jen tři události, které odpovídají přibližné lokaci. Vylučovací metodou hned vyřadíme jednu z nich a tou je nehoda, která se stala při obsazování letiště 22.8 1968 v Plané armádou SSSR kdy ruský stroj An-8 nezvládl přistávací manévr a skončil v lese za letištěm. Druhým případem je nehoda z 22.7.1965 při které tragicky zahynul kpt. Václav Tomšík. Po složitém pátrání se podařilo zjistit, že jeho MIG 15 se zřítil až nad Rudolfovem, tedy v západní části Budějovic.  Poslední případ je technická závada stroje MIG 21 mjr.Prudka, kdy došlo ke vzplanutí motoru, ale stroj se po katapultáži zřítil poblíž Kletě. Tedy do lesa oficiálně nikdy nic nespadlo. A neoficiálně? Bohužel i databáze Projektu Záře mlčí a nic nepotvrdili ani pamětníci, kteří pomáhali s řešením obou událostí.

Rudé hvězdy nad Československem 1968–1991 Část 1 Aleš Hottmar, Stanislav Mackovík:

„…Teprve druhý den brzy ráno se dostávají první sovětské kolony k letišti Planá. Ve 4:30 hod. je obsazen prostor ostré hotovosti. Okolo 11. hodiny dopolední k letišti dorazila rota tanků a začíná obsazování celého letiště. Od 16:00 hod. platí pro příslušníky ČSLA zákaz vstupu na letištní plochu. V odpoledních hodinách dochází k přistání prvních transportních letadel, které ovšem nekončí příliš šťastně. Za špatného počasí nezvládá posádka transportního An-8 přistávací manévr a havaruje v předpolí na konci VPD. V pátek 23. 8. dopoledne dochází k první poradě zástupců našeho a sovětského velení…“

Děkuji Wikipedii, obci Čakov, své babičce a lidem, kteří pomohli.

5 komentářů na “Branišovský les”

 1. Takove zkazky mivaji casto pravdive – i kdyz v konecnem efektu od lidoveho podani velmi odlisne – jadro.

  Vezmeme si treba ty zastrelene vojaky a jednotlive ‚lidove verze‘:
  -hlidka se postrilela
  -ctyri vojaci se postrileli
  -zaskodnicka skupina zabila hlidku
  -dva vojaci se zastrelili ze zarlivosti
  -ze stresu se postrileli dva vojaci na strazi

  Kdyz si clovek odabstrahuje to postupne zvelicovani, tak by cekal, ze u jejich zrodu stala nejaka skutecna udalost; incident, kdy doslo prinejmensim k zastreleni/postreleni jednoho vojaka na hlidce za nejakych emocionalne pomerne vypjatych okolnosti.

  Takze je skoda, ze v archivech se zadny zaznam nenasel ;-)

 2. Radek Novotný

  Lidi mají bujnou fantaziji. Chodím do toho lesa od 1989 a často jsem tam v létě i přespal. Nikdy se nic zvláštního nestalo.

 3. Petr Pospíšil

  Já sloužil ve stráži MS Čakov. Nic zvláštního jsem tam nezažil. Až na vykradení a požár maringotky v létě 1989.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*