Anomálie v Rudolticích

4.3.2010 NOVĚ AKTUALIZOVÁNO! Poblíž Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna se objevil zajímavý tajemný úkaz, připomínající známé obrazce v obilí. Není to poprvé, kdy se podobný útvar objevil ve sněhu a to i u nás v republice.

Podivná spirála v Praze 8 se objevila v roce 1996

Čeští badatelé již zkoumali několik obrazců ve sněhu, ten u Rudoltického zámečku je však něco jiného: jde o kruhovitou plochu, z které odtál sníh a vyráží na ní tráva.  Půda je zde kyprá a měkká. Teploměr ukazuje teplotu povrchové vrstvy půdy 17,5° C ve středu kruhu! Směrem k okrajům pak teplota klesá. V době měření se pohybovaly venkovní teploty těsně pod nulou.

Podivný kruh byl objeven v pondělí 15.2.2010 kastelánkou Krasavou Šerkopovou, která se od té doby snaží najít nějaké vysvětlení. Podle majitele zámečku Přemysla Kokeše byl na místě i geolog, který prohlásil, že místo není geologicky aktivní a horké prameny se v oblasti nevyskytují. Neměly by zde být žádné podzemní prostory ani inženýrské sítě. Pro odhalení záhady chce nechat na místě vykopat sondu. Objevila se také informace, že anomálii na tomto místě prý před 40ti lety pozorovali skauti , když tu tábořili.

Co může způsobovat tuto zvláštní anomálii? Na tuto otázku už bylo vysloveno několik více nebo méně pravděpodobných hypotéz:

 1. Pod místem jsou nějaké neznámé podzemní prostory
 2. Zasypaná studna, která se naplnila vodou
 3. Rozkládající se mrtvola pod zemí
 4. Zapomenutá elektroinstalace se zkratem v tomto místě
 5. Porucha teplovodu
 6. Nasypaná chemikálie, která reakcí prohřívá zeminu
 7. Kruh vytvořený podhoubím některých hub
 8. Radioaktivní meteorit nebo kosmická troska
 9. Neznámý fyzikální jev
 10. Stopa po přistání UFO (tedy nikoliv UFO, ale mimozemského plavidla)
 11. Jiné „nadpřirozené“ vysvětlení (duch, magie atd.)

Určitě se ještě objeví celá řada dalších hypotéz, vyjmenoval jsem jen ty nejčastěji vyslovované. Podle mého zcela soukromého názoru lze některé hypotézy s jistotou vyloučit. Nebojte se, nemyslím hned na ty „nadpřirozené“. Ale rozdíl v teplotě o 20° C zcela jistě nevysvětlí podzemní prostory, tlející mrtvola ani chemikálie – nemohly by totiž vyvíjet po dlouhou dobu dostatek tepla k takovému ohřátí. K dostatečnému ohřátí by podle mého názoru nestačilo ani teplo vyvíjející se z podhoubí tzv. houbového kruhu, jak navrhují naši kolegové z KPU. Asi bych se, při vylučování možných vysvětlení nejprve soustředil na důkladnou prohlídku plánů inženýrských sítí. Nejpravděpodobnější vysvětlení by byla asi ta teplá voda, možná ta elektroinstalace – i když – že by utíkající kilowaty do země nikomu nechyběly?

A tak se zdá, že vysvětlení se dočkáme opravdu až tehdy, až někdo vezme lopatu nebo vyvrtá tu sondu…

Odkazy:

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2010021801

http://relax.lidovky.cz/dalsi-zahada-teply-kruh-ve-snehu-u-zamku-v-rudolticich-pf8-/ln-zajimavosti.asp?c=A100217_104813_ln-zajimavosti_glu

http://www.novinky.cz/domaci/192353-u-zamku-v-rudolticich-je-zahadny-teply-kruh-ve-snehu.html

http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/zahada-teply-kruh-se-objevil-ve-snehu-u-rudoltic.html

http://web.nova.cz/rozhovory/?288085c=~&288085e=299575&

UPDATE 4.3.2010:

Záhada teplého kruhu je nakonec vyřešena! Vysvětlení je triviální: skutečně šlo o zapomenutou inženýrskou síť, jak jsme předpokládali. Tepelným zdrojem byl obyčejný kyblík od asfaltu, který dělníci nechali ve výkopu, když před 38 lety pokládali přívodní kabel k blízkému zařízení pro myslivce. Posuvem zeminy se kyblík dostal ke kabelu, který zkratoval, probíhající proud jej zahříval a kyblík vyzařoval teplo přesně do kruhové zóny nad sebou. Jediná záhada, která snad ještě zbývá, je, proč nikomu nechyběly propálené kilowaty…

Odkazy:

http://www.kpufo.cz/portal/view.php?cisloclanku=2010021801

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-ufo-a-zahady/132740/tajemny-kruh-brana-do-pekel.html

13 komentářů na “Anomálie v Rudolticích”

 1. „Zapomenutá elektroinstalace se zkratem v tomto místě “
  A nebo podvod – topny kabel, jako se dava do elektricky vyrivany podlah tam zakopany a napojeny tajne (skryte – rovnez pod zemi) na privod elektriny.
  Vse by mohlo mit za cil poskytnou „zdarma“ v mediich reklamu na zamek a obec – upozorni na nej.
  I to je jeden z duvod proc zrejme vznikaj kruhy v obili – finnacni profit z pritomnosti novinaru a nasledne i zvedavcu v danem miste.

 2. x: To, že naši kolegové navrhují vysvětlení pomocí houbového kruhu je v článku uvedeno i s příslušným odkazem. Není to však zatím vysvětlení konečné, příčina toho, proč je kruh teplý, je pořád neznámá.

 3. Je opravdu zvláštní, že uvnitř kruhu je stabilní teplota okolo 17°C. Přivádí mě to na myšlenku když zezhora tedy z ovzduší to teplo nejde, zákonitě tedy musí vycházet ze země. Ale pokud by jste chtěli vytopit plochu tohoto kruhu, potřebovali by jste obrovský zdroj. Jedinné vysvětlení jaké mne napadá je prolínání páry. Ale na druhou stranu odkud by se tam vzala, četl jsem taky, že vulkanická činnost v této oblasti není skoro žádná a při takovém rapidním zahřátí povrchu by se nezahřálo místo pouze v kruhu 2m. Pokud by ovšem někde poblíž protékal potok mohlo by jít o prolínání horké vody či prasklé trubky v zemi. Dost možná nějaký únik horké vody nebo páry. Kousek od místa stojí přece budova. Pokud by to tak bylo dalo by se to zjistit z tachometru nebot při úniku vždy vzniká ztráta…

 4. Jedno z možných vysvětlení je podzemní dutina ve které se vzduch ohřívá na 12 st a stoupá na povrch, který tímto transferem otepluje. Protože je cirkulace trvalá, toto místo nezamrzne. něco podobného je pozorovatelné u vrtaných studní, které někde protnoupodobnou geologickou prasklinu, která je schopná zajistit cirkulaci vzduchu. Zpravidla se něco takového dá zjistit na vyvýšených místech. Tento případ by seděl. Patent na rozum nemám, hledám racionální vysvětlení a to zde existuje.

 5. „Jediná záhada, která snad ještě zbývá, je, proč nikomu nechyběly propálené kilowaty…“

  To neni zas tak nic zvlastniho. Celkovy odber se meri vetsinou az na trafostanici a ta muze byt klidne jedina pro mensi obec. A jak je znamo v hlinikovem vedeni, ze ktereho jsou rozvodne site, vznikaj vlivem jeho odporu ztraty a rovnez nejake mensi ztraty i tim, ze zadny izolant neni dokonaly.
  Krom toho kazdy elektromer u odberatelu pripojenych k te trafostanici ma urcitou nepresnost mereni a to se pak vzajemne scita a tak pokud bude vetsina spise ukazovat o neco min v ramci povolene odchylky tak proste se to pak nascita na docela dost.
  A proto, se proste predevsim diky ztratam ve vedeni se proste pocita s urcitou tolerovanou ztratou – coby prave ony technicke ztraty ve vedeni.

  A tak pokud to byli jen pomerne male ztraty nemuselo se to nijak vyrazne projevit a proste to nepresahlo povolenou odchylku.

  Vodarny taky pocitaji se ztratou vody v potrubi z duvodu jeho casto velmi zalostneho stavu a to nemalou – snad az 1/4 nebo dokonce vice co jsem slysel.

 6. Pavel Roško Ol

  Jediná záhada na tom je,že paní kastelánka ani geolog neví,že pod celým objektem zámku jsou podzemní objekty dost velkého rozsahu a výškou stropu okolo 10m.Část objektu je zřícena,Některé místnosti jsou v slušném stavu.Někde rostou ze stropu malé rourkovité krápníky a spící netopíři.
  Na místě zámku stál hrad,později přestavjen na zámek,který později vyhořel.Zůstaly nějaké zdi a dvě vježe.Jedna z vježí musela býti zbourána,zůstala tedy jen jedna vježn a nějaké objekty které využívala myslyvost.V samotném sklepení je vydatná studna,která svého času zásobovala vodou místní zahrádkařská kolonie.Nevím v jakém stavu to je dnes,byl sem tam naposledy v roce 1987.Tehdy jsme tam i několikrát přespaly v naprosté tmě,jen pár svíček.Hráli jsme na bubny a vyschlé Bolševníky – zněly jako Tibetské Rangy případně Didjeridoo.Mohu říci že se tam mimojiné děly i zajímavé věci z hlediska záhadologického. Klima je tam konstantní,tudíž i stálá teplota i v praskuté zimně.V tom místě kde se rozápí ten sníh je právě ta studna. Možná že je zasypaný či zazděný vchod do podzemí o kterék pan majitel neví, my tehdy mněli klíč od vysacího zámku na menších masivních dveřích. Tak to je vše. Na případné dotazy dle možností odpovím v dalších komentářích.

  Zdravím všechny hledače pravdy
  P.R.

 7. Tak teď sem si to náhodou přectl i z jiného zdroje a v této diskuzi přímo paní kastelánka uvedla:

  Černý odběr to nebyl, točil se nejen elektroměr, nad přibližným odhadem účtu za elektřinu se protočily panenky i majitelům přípojky.No ale lépe,když se na to díky tajícímu sněhu přišlo včas, než by časem došlo k většímu poškození přípojky jek řekl odborník

  Prostě chyba až na přípojce za elektroměrem – jen zřejmě malá kontrole výše spotřeby – údajně objekt myslivců – z jejich strany – jestli je možna, přispěla k tomu, že to bylo tak dlouho neodhaleno.

  Takže vysvěteleno je již vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*