Aktuality – leden 2019

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Planeta se zachvěla dozvuky záhadného zemětřesení. Vědci si lámou hlavu s podivnými signály. Tohle je zajímavá záhada. Jen prosím nevymýšlejte spiklenecké teorie! 

Všichni jsme na stejné Lodi (recenze)  Výborná klasika a povinná četba pro každého, kdo sní o cestování vesmírem ve vícegeneračních lodích.

Odborník z NASA tvrdí, že mimozemšťané již mohli navštívit Zemi. To ale není všechno. Ach ten Fermiho paradox… Na druhé straně je dobré upozornit, že široce tiskem prezentovaný „odborník z NASA“ je spíš „ajťákem“ v NASA…

Sci-fi v praxi: První kluzák s iontovým motorem ulétl několik desítek metrů. Tady se píše budoucnost!

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety. Po prvních fotografiích jiných planet přicházejí zvukové nahrávky.

Astronaut si na ISS povídá s „chytrým robotem“ a nikoho to nevzrušuje. Učící se roboti už i ve vesmíru. Co všechno je naučíme?

Sonda OSIRIS-REx dorazila k asteroidu, přiveze nám z něj kousek povrchu. Už se těšíme.

Legendární irská léčivá půda funguje proti rezistentním superbakteriím. Nový kmen streptomycety Streptomyces sp. myrophorea je účinný skoro jako nějaké druidské kouzlo!

1. vesmírný týden 2019. Sledujte i další týdny!

Příští rok nabídne mnoho nebeských představení. Co uvidíme na lednové obloze?

Rozhovor s Vladimírem Šiškou:

 

Události a výročí:

 

3. ledna 2013 nás navždy opustil ing. Ivan Mackerle, badatel, cestovatel, spisovatel a především výborný kamarád. Nezapomínáme na něj.

 

 

7.1.1948 – Fort Knox, USA
Toho dne došlo k první havárii letadla v souvislosti s pronásledováním UFO. To se objevilo v odpoledních hodinách nad městečkem Madison (stát Kentucky), pozorováno desítkami lidí včetně posádky vojenské základny Godman Field. Do pronásledování objektu se pustila čtveřice letounů F-51D Mustang. Tři z nich se vrátily na základnu kvůli nedostatku paliva, čtvrtá, pilotovaná zkušeným veteránem z druhé světové války kpt. Thomasem Mantellem pronásledovala neznámý objekt do stále větší výšky. Pak se náhle odmlčela. Trosky letounu byly nalezeny o několik hodin později, rozeseté na velké ploše. Bylo jasné, že letoun se rozpadl ještě ve vzduchu. Armáda tehdy nepustila novináře k místu havárie, nezveřejnila žádné fotografie, ani  nevydala tiskové prohlášení. Podle oficiálních zpráv měl Mantell pronásledovat balon Skyhook, nebo boční slunce, či jen světlo planety Venuše, přičemž mu ve velké výšce nestačil kyslík. Žádné z těchto vysvětlení však neobjasňuje rozpad letounu ještě ve vzduchu. Zřejmě díky tomu se rozkřikly neuvěřitelné fámy a spekulace o podrobnostech události či posledních slovech kpt.Mantella. (odkaz)

20.1.1996 – Varginha, Brazílie
Údajně po upozornění amerického velení vzdušné obrany (NORAD) zachytily v noci z 19. na 20.ledna 1996 radary brazilské vzdušné obrany (CINDACTA) klesající neznámý objekt. Poté několik obyvatel Varginhy spatřilo podivnou bytost – dvounohé stvoření s velkou hlavou a velmi tenkým tělem. Byla vysoká asi 160 cm (5 stop), měla tříprsté končetiny s velmi dlouhými prsty, na hlavě tři výrůstky a velké červené oči. Vypadala jako zraněná nebo nemocná a zřejmě byla zajištěna armádou. Bytost byla nápadně podobná tzv. chupacabras, což je v Jižní Americe často pozorované stvoření řazené spíše do oblasti kryptozoologie.  (odkaz)

29.1.1986 – Dalněgorsk, SSSR
K události, která se někdy nazývá „sovětský Roswell“, došlo v 19:55 místního času. Svědkové popsali přelet načervenale žhnoucí koule. Koule letěla vodorovně nad terénem a měnila výšku, pak náhle zastavila a na „kótě 611“ spadla na zem. Bylo slyšet tlumenou ránu a objekt asi hodinu hořel na okraji útesu. Geologická výprava zde pak v roce 1988 nalezla neobvyklé stopy: opálenou skálu a na zemi řadu podivných kovových úlomků se složitou strukturou a různým složením. V úlomcích se vyskytoval především křemík, olovo, hliník, mangan, nikl, chrom, wolfram a kobalt.