Aktuality 49. a 50. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Aktuality:

Pomalu se nám blíží Vánoce. A jelikož další aktuality budou až mezi svátky, chtěli bychom tímto Vám všem popřát VESELÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK! Snad nás i v tom přístím roce bude čekat spousta zajímavých záhad. Děkujeme všem našim příznivcům a čtenářům a budeme se na vás těšit i u dalších novinek.

Ještě připomínám, že jsme založili stránku Projektu Záře i na Facebooku, kde najdete odkazy na všechno co se zde průběžně publikuje a můžete tak být o nových článcích informováni i prostřednictvím teto sociální sítě.

Zajímavosti na webu:

Jasný bolid 9. 12. 2014. V úterý 9. 12. v 17:16:45 SEČ prolétl atmosférou nad Českou republikou velice jasný meteor (bolid) s vizuální jasností kolem -14 magnitudy, což je jasnější objekt než je měsíc v úplňku. Objekt zaznamenalo několik hvězdárenských kamer a i nám už přišlo několik hlášení pozorování tohoto bolidu.

Hlášení bolidů pro nejširší veřejnost. Pozorovali jste velice jasný meteor? Nebo jste člověk, co se rád prochází za hezkého počasí venku a v případě pozorování meteoru či bolidu (velice jasný meteor s jasností vetší než je jasnost planety Venuše) byste to rádi ohlásili? Co vše za údaje je dobré si o pozorování letu meteoru zapamatovat? To vše se dozvíte v tomto článku včetně toho, kam toto pozorování můžete nahlásit kromě naší databáze, aby se to k odborníkům dostalo co nejdříve.

Scientists Recreate First Spark Of Life (anglicky). Vědcům se pomocí velice silných laserů podařilo v laboratoři vytvořit 4 základní molekuly pro tvorbu RNA, která je považována za první krůček ke vzniku života. A co je ještě větším úspěchem, tento velký experiment úspěšně provedli Čeští vědci z Akademie Věd.

Laserový systém amerického námořnictva nasazen v Perském zálivu (anglicky). Revoluční laserová zbraň LaWS, vyvinutá americkým námořnictvem, podstupuje testy na palubě plovoucí základny USS Ponce, která byla od léta nasazena v Perském zálivu.

49. vesmírný týden 2014 Přehled událostí na obloze od 1. 12. do 7. 12. 2014

50. vesmírný týden 2014 Přehled událostí na obloze od 8. 12. do 14. 12. 2014