Aktuality 34. a 35. týdne

Aktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Kvantové efekty Hawkingova záření pozorovány v laboratorní černé díře. Jeff Steinhauer z Technionu si vyrobil virtuální černou díru v Bose-Einsteinově kondenzátu a pak pozoroval, jak spontánně vyzařuje virtuální Hawkingovo záření.

Mysteriózní rádiový signál, který nebyl. Pochybnosti o mimozemském původu takzvaného signálu ze soustavy HD 164595 se ukázaly jako zcela oprávněné. Můžeme si opět oddechnout, pohádkově vyspělé civilizace nám nic nesignalizují.

Ötzi – parádivý Don Juan doby měděné? Za několik dnů uplyne čtvrt století, co němečtí turisté našli v Rakousku lidské ostatky. Z údajného lyžaře se vyklubal pravěký horal a z místa nálezu výsostné území Itálie. Nešťastná náhoda se postupně měnila na rituální pohřeb aby z toho nakonec byla vražda.

Venuše byla v minulosti obyvatelnou planetou. Venuše byla v minulosti obyvatelnou planetou. Aspoň podle nejnovějšího výzkumu americké kosmické agentury NASA. Podle ní byl na Venuši před 3,5 miliardami let mělký oceán a povrch planety byl jen mírně chladnější než povrch dnešní Země. Jak vědci zjistili, jak vypadala dávná Venuše?

V obyvatelné zóně u nejbližší sousední hvězdy byla objevena planeta. Astronomové využívající dalekohledy ESO a přístroje dalších observatoří objevili důkazy existence planety na oběžné dráze kolem Proximy Centauri, Slunci nejbližší sousední hvězdy.

34. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 22. 8. do 28. 8. 2016.

35. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 29. 8. do 4. 9. 2016.