Aktuality 18. a 19. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Aktualita:

V květnu do našich kin zamíří film Záhada hory mrtvých, který je inspirován skutečnými události, k nimž došlo v roce 1959 na Hoře mrtvých v severním Uralu. Za dosud neobjasněných okolností tam zahynulo 9 studentů. Jejich těla byla nalezena ve spodním prádle, s rozsáhlými vnitřními zraněními, jedné dívce chyběl jazyk a údajně na nich byly nalezeny stopy zvýšené radiace. Jejich záhadnou a děsivou smrt se již pokoušelo objasnit mnoho badatelů a vzniklo několik různých hypotéz. Vysvětlení však dosud nebylo nalezeno.

Podrobný popis událostí naleznete zde  nebo zde.

1349_12-13_dyatlov5Igor Djatlov

Zajímavosti na webu:

 Dopravní letadlo se málem srazilo s UFO. Jestliže byl objekt větší než balon, mohl to být jedině ještě větší balon anebo prostě – UFO.

19. vesmírný týden.  Přehled událostí na obloze od 6. 5. do 12. 5.

Pozorování nadoblačných blesků v roce 2012. Zvláštní atmosférický jev, o kterém jsme do nedávna neměli ani tušení.

Atlantida? Ponorka našla důkazy o potopeném kontinentu na východ od Ria
Brazilská Atlantida. Východně od břehů Rio de Janeira geologové na dně oceánu našli něco, co bylo dříve kontinentální pevninou.

Rekordní gama-záblesk na nebi. Jeden z nejextrémnějších dějů v celém vesmíru.

Kdo doopravdy objevil hliník? Byl objeven objeven Poulem Héroultem v r. 1886? Jak to ale, že jej znaly starověké národy?

Přednášky:

 Dny otevřených dveří na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově
10. až 12. května 2013, vždy 9 až 17 hodin. Doprovodný program.

Po celé tři dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po všechny tři dny 9 až 17 hodin. Navíc doprovodný program.

Podrobný program najdete na stránkách AÚ AV ČR, nebo si jej můžete stáhnout v PDF zde

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*