Aktuality 17. a 18. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Dinosaurus nebo netopýr? Úžasný opeřený Yi qi šokoval čínské paleontology. Drobný dinosaurus z těsné blízkosti evoluční linie ptáků nejspíš představuje neúspěšný, ale o to zajímavější experiment s létáním.

Naši předci měli chapadla. Nejnovější články v časopisech PLoS ONE a Nature referují o závěrech ruského výzkumu z něhož vyplývá, že před šesti sty miliony lety, kdy jsme si ještě lebedili na dně moře, jsme již tehdy byli symetričtí, měli jsme coelom, nervovou soustavu a mávali jsme okolo svými chapadélky.

Blíží se záhada s gravitační konstantou k překvapivému rozuzlení?. Jestli mají na Caltechu pravdu, tak se naměřené hodnoty gravitační konstanty velké G neustále a pravidelně mění v čase.

Zásoby vody ve středních šířkách Marsu. Na Marsu se voda v podobě ledu nenachází jen v polárních čepičkách, jak se dříve myslelo, ale můžeme ji nalézt i na dalších místech planety schovanou v pevném skupenství pod vrstvami prachu, které ji chrání proti odpařování.

17. vesmírný týden 2015. Přehled událostí na obloze od 20. 4. do 26. 4. 2015.

18. vesmírný týden 2015. Přehled událostí na obloze od 27. 4. do 3. 5. 2015.

Přednášky a akce:

Den otevřených dveří na Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově – proběhnou ve dnech 22. – 24. května 2015 a jsou přístupné široké veřejnosti, vstup zdarma.