Aktuality 11. a 12. týdne

  • od

miniAktuality na našem webu vám přináší novinky nejen ze světa záhad, ale i moderní vědy a techniky, zkoumání vesmíru a světa kolem nás. Najdete zde odkazy na zajímavé články s krátkými komentáři i upozornění na různé přednášky a akce.

 

 

Zajímavosti na webu:

Nanoboti v mozku budou pro každého. Technologický rozvoj na počátku 21. století považujeme za důsledek zmenšování a zlevňování elektronických obvodů. Změní se to někdy?

Řešení dávné záhady: Co je Tullimonstrum? Milovníci záhadných fosilií se konečně dočkali. Tullimonstrum je podle všeho obratlovec, z blízkého příbuzenstva dnešních mihulí.

Podle nové teorie tvoří temnou hmotu bláznivě těžké částice. Bláznivě těžké není v tomhle případě daleko od pravdy. Částice Planckovské interagující temné hmoty (PIDM) by měla vážit asi tak jeden mikrogram.

How to build a time machine (anglicky). Je cestování časem možné? a je možné cestovat časem i do minulosti? A co bychom potřebovali k tomu, abychom si mohli takový stroj času postavit? Tyto otázky rozebírá tento anglicky psaný článek. A dle zjištění to nebude vůbec snadné postavit.

Ceres po roce se sondou Dawn – 1. díl. Ze všech těles Sluneční soustavy, o nichž bezpečně víme, že obsahují významné množství vody (nebo vodního ledu), nepočítáme-li komety, je Ceres ke Slunci nejbližším.

Ceres po roce se sondou Dawn – 2. díl. Ze všech těles Sluneční soustavy, o nichž bezpečně víme, že obsahují významné množství vody (nebo vodního ledu), nepočítáme-li komety, je Ceres ke Slunci nejbližším.

11. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 14. 3. do 20. 3. 2016.

12. vesmírný týden 2016. Přehled událostí na obloze od 21. 3. do 27. 3. 2016.